SzklanySamuraj.pl

W zeszłym miesiącu została pokazana nowa seria Xperia Z5, ale moim zdaniem to nie te urządzenia mogą okazać się kluczowe. Będę nimi średniaki!

Sony na targach IFA w Berlinie pokazało 3 nowości: Xperię Z5, Xperię Z5 Compact oraz Xperię Z5 Premium. Bez wątpienia są to świetne smartfony, jedne z lepszych na rynku. Mają wszystko czego prawdziwy maniak mobilnych gadżetów może tylko chcieć i ich jedynym minusem jest przesadzona cena. Mimo tego – moim zdaniem – one nie wyciągną Sony z kłopotów. Mogą się znacząco temu przyczynić, ale to nie w nich widzę największą nadzieję.

To średniaki mogą być ratunkiem Sony!

Pisałem, że Japończycy mogliby moim zdaniem zrezygnować zupełnie z budżetowców i specjalnie bym za nimi nie płakał. Zostałyby wtedy flagowce oraz właśnie urządzenia ze średniej półki, super średniej półki. Ten dopisek super jest w tym przypadku bardzo istotny, ponieważ średniak to pojęcie bardzo względne. Może ono odnosić się do mojej Xperii M2, ale także Xperii M4 Aqua. Te dwa telefony różnią się niemal wszystkim, mimo iż można przypisać je do tej samej półki urządzeń. Dlatego pojęcie super-średniak pasuje tutaj idealnie.

Takim telefonem jest moim zdaniem właśnie Xperia M4 Aqua, ale dopiero wakacyjne premiery pokazały mi, że to nie koniec potencjału Sony. Gdy przeczytałem informację o Xperii C5 Ultra, oraz – a może przede wszystkim – Xperii M5 to zrobiłem wielkie WOW! Świetna specyfikacja oraz całkiem rozsądna cena to genialne połączenie. Sam teraz szukam dla siebie telefonu i chciałbym w nim dostać aparat z wyższej półki, ale jednocześnie nie potrzebuję najnowszego procesora czy masy dodatkowych bajerów, które będą mierzyć mój puls, samopoczucie i jeszcze miliona innych rzeczy. Telefon ma spełniać w moim przypadku określone funkcję i Xperia M5 byłaby idealna. Byłaby, gdyby nie…

Dostępność!

Sony Xperia M5 trafiła na razie do Azji i nie wiadomo czy pojawi się w Europie. Rozumiem, że niektóre smartfony lepiej się przyjmą na rynkach azjatyckich, a na Starym Kontynencie nikt na nie nawet nie spojrzy. Zdaję sobie też sprawę z tego, że wprowadzenie nowego modelu do kolejnych krajów to nie tylko podpis prezesa tej firmy, ale też ogromne koszty (np. marketingu). Ja na prawdę nie żyję w alternatywnej rzeczywistości, gdzie Sony jest wredne i na złość nie chce pokazać M5 w Europie, ponieważ zdaję sobie sprawę, że to wszystko związane jest z tysiącem małych czynników. Tylko, że Xperia M5 jest po prostu fajna.

Aktualnie mogę wybrać starszego flagowca, topową serię Z5 lub średniaka jak M4 Aqua. Na razie żaden z tych wyborów mnie nie zadowala w 100% i właśnie M5 mogłaby idealnie uzupełnić ofertę Sony Mobile. Nie biorę sobie tych informacji z palca, ponieważ pod postami na FB, gdzie wspominano o tym modelu bardzo wielu ludzi pisało, że chętnie by go kupiło. Wiem, że pisanie w sieci, a wydanie +/-1500 złotych to dwie różne sprawy, ale zapewne część osób rzeczywiście postawiłoby na ten model. Na razie Sony ograniczyło dostępność do Azji i nawet jak za jakiś czas zmieni zdanie to może być już za późno. Wprowadzanie smartfona z kilkumiesięcznym poślizgiem to nie jest dobry ruch, chociażby dlatego, że konkurencja jest wtedy dużo większa. Teraz znalazłby już kilka konkurentów dla M5, ale jeszcze 2 miesiące temu byłoby ich zdecydowanie mniej.

Shut-up-and-take-my-money (1)

Sony: Shut up and take my money!

Powyższy mem, który oznacza „Zamknij się i weź moje pieniądze” idealnie obrazuje nie tylko mój, ale i wielu ludzi stosunek do Xperii M5 w Polsce. Dlatego zastanawia mnie czemu Sony Mobile nie zdecydowało się wprowadzić tego modelu do Europy. Nawet trochę nieśmiało, bez specjalnego szumu czy super kampanii. Po prostu wprowadzić do sprzedaży i sprawdzić zainteresowanie, a potem je podkręcić, gdyby wielu klientów się nią zainteresowało.

Japońska firma ma bardzo fajne portfolio i moim zdaniem takie super średniaki jak M5 mogłyby znacząco poprawić sytuację mobilnego działu tej firmy. Oczywiście, żeby tak się stało muszą one być dostępne dla klientów, ponieważ jeśli miałbym sprowadzać ten model z Azji to pewnie wolałbym kupić coś na miejscu, zdecydowana większość osób tak postąpi.

Sony pokaż M5 w Europie i powalcz o rynek, bo masz ku temu wszelkie możliwości!

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • RafauRafau

    Author Odpowiedz

    Najlepsze jest to, że M5 wcale nie jest dostępna bardzo daleko od Europy (Rosja i Turcja). Osobiście mam już odłożoną kwotę i pozostaje tylko czekać i mieć nadzieję. Oferty z ebay nie wyglądają zachęcająco, tak samo jak na Allegro, gdzie jest wyceniona na 2 tys. za co można kupić Z3 :V


  • To napisałeś wybrał byś serię z5 lub m4 aqua, ja by napisał by tak wybrał bym flagowa serię z: z2,z3,z3+,z5


Next Post