ROM-y, czyli jak dać smartfonowi drugie życie…
Flagowiec sprzed kilku lat nie spełnia dzisiejszych standardów? Może chciałbyś nieco odświeżyć wygląd smartfona?
No cóż, lata mijają a sprzęt się starzeje… Zmienianie tapet nie pomaga; interfejs twojego telefonu dalej wydaje się być nudny. Twój niegdyś flagowy smartfon nie dostaje już nawet aktualizacji, ale jest na to parę sposobów!
Jak można się domyślać, dzisiaj nie będzie mowa o kolejnych zawalonych reklamami launcherach z Google Play… Pamiętaj, że wgrywanie do telefonu custom romów wiąże się z utratą gwarancji i ryzykiem uszkodzenia urządzenia! Jest to rzadkie, ale zdarzają się takie przypadki, dlatego zawsze przed wykonaniem takiej operacji powinieneś zrobić kopie zapasową wszystkich danych na telefonie. Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia urządzenia! Jeżeli jeszcze cię to nie zraziło, to czytaj dalej!
Czym właściwie jest ROM?
ROM to skrót od Random Access Memory, czyli pamięci, z której możliwy jest tylko odczyt. Nie ma to za dużo wspólnego z tym o czym dzisiaj mowa, ale taka nazwa już została 😉
Android (w przeciwieństwie do np. IOS) jest otwartym projektem, co znaczy, że każdy kto chce może edytować i eksperymentować z tym systemem. Custom Rom w terminologii Androida odwołuje się do edytowanego i specjalnie przygotowanego oprogramowania, które można wgrać do swojego smartfona. Custom Romy często są przygotowywane przez zespoły programistów z pasją do modowania Androida.
Parę screenów z mojego starego Galaxy S7 Edge działającego na romie „Pixel Experience”:
Jakie są zalety wgrywania custom romów?
Uwierz, daje to więcej niż myślisz.
Od nowszej wersji Androida i inną nakładkę systemową po wzrost wydajności baterii i aparatu. To wszystko można uzyskać wgrywając custom roma przystosowanego do tego telefonu. W zależności od modelu twojego smartfona, stabilnych romów jest kilka, lub bardzo dużo.
Czy kiedyś chciałeś poczuć się jak użytkownik najnowszego Pixela, ale masz Samsunga sprzed 5 lat? No problemo! Może twój system nie działa już tak płynnie jak kiedyś? Da się naprawić.
Dobrze, przekonałeś mnie. Od czego zacząć?
Przede wszystkim, twój telefon musi być zrootowany. To znaczy, że musisz nadać swojemu systemowi uprawnienia, których nie posiada przeciętny użytkownik. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele, ale to zależy od modelu telefonu. Najlepiej jest po prostu wygooglać instrukcje do swojego modelu. W niektórych przypadkach da się to zrobić bez podłączania telefonu do komputera!
Po zrootowaniu droga wolna! Zajrzyj na jedną ze stron poświęconych Androidowi takich jak np. xda-developers.com i do wgrywania! Wybór jest duży. Każdy rom będzie miał swoje wady i zalety, ale wierzę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sam proces wgrywania roma powinien być tam opisany, a jeśli nie będzie, to w internecie znajdziesz dużo szczegółowych poradników jak np. ten.
View Comments
realme C3 – Unboxing, recenzja
Flagowiec sprzed kilku lat nie spełnia dzisiejszych standardów? Może chciałbyś nieco...