SzklanySamuraj.pl

Sony niedawno zaprezentowało Xperię Z4 dla Japonii, potem Z3+ dla reszty świata, a teraz dorzuca Z4v dla USA, ale ten model będzie inny… dostanie ekran QHD!

Sony w ostatnim czasie zaprezentowało dwa nowe flagowce, które tak naprawdę różniły się po prostu nazwą. Zarówno Xperia Z4 jak i Xperia Z3+ to tylko odświeżona Zet3 z mocniejszym procesorem i mniejszą baterią. Pisałem już wielokrotnie czemu uważam to za dziwna decyzję (chociaż TUTAJ), ale taka była polityka Sony. Trudna do zrozumienia, ale okazuje się, że to dopiero początek mieszania wśród swoich produktów. Do tych dwóch flagowców dołączył trzeci, Xperia Z4v! Teoretycznie można pomyśleć, że to wersja przeznaczona na amerykański rynek, która niczym nie będzie się różnić, ale to nie do końca prawda.

Ostatnio pisałem Wam o wypowiedzi menadżera tajwańskiego oddziału Sony Mobile, który powiedział, że 5 i 5,5-calowe smartfony z ekranami 2K na razie nie mają sensu, więc Sony nie chce iść w tym kierunku. Rozsądna decyzja, tylko szkoda, że po dwóch tygodniach została ona już zmieniona. Dzisiaj zaprezentowana Xperia Z4v jest tego dowodem. Nie będę rozpisywać się o specyfikacji tego modelu, ponieważ jest ona niemal identyczna co w Z3+/Z4. Skupię się tylko na różnicach.

Xperia Z4v została wyposażona w baterię o pojemności 3000 mAh (2930 mAh w Z3+), która wspiera ładowanie bezprzewodowe w standardzie Qi oraz szybkie ładowanie Quick Charge 2.0 Qualcomma. Zmianie uległ również rozmiar, ponieważ nowy model mierzy 144,4 x 72,3 x 8,6 mm, a Z4 jest nieco cieńsza (146,3 x 71,9 x 6,9 mm). Waga również jest większa w Z4v (160 gramów vs 144 gramy). Oczywiście są to tylko małe zmiany, które nie są tak istotne, ale najważniejsze zostawiłem na koniec. Xperia Z4v ma również 5,2-calowy ekran IPS o rozdzielczości QHD, czyli 2560 x 1440 pikseli (2K). Model ten będzie dostępny tylko w sieci Verizon i trafi do sprzedaży latem (cena na razie nie jest znana).

Znowu wyjdę na marudę, ale nie rozumiem takiej strategii Sony. Najpierw pokazują Z4, która jest tylko odświeżeniem, potem jednak stwierdzają, że na świecie nie może być ten model tak nazwany i powstaje Z3+. Przedstawiciel firmy dementuje plotki o tworzeniu urządzenia z ekranem 2K i 2 tygodnie później jest taka Xperia zaprezentowana. Pod nazwą Z4v. Stawiam dużego kebaba pierwszej osobie, która w komentarzach udowodni mi, że taka strategia ma sens.

Ruchy Japończyków są co najmniej dziwne i chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat. Moim zdaniem Sony powinno pokazać jeden model na cały świat z taką samą specyfikacją i o takiej samej nazwie. A jeśli naprawdę chcieliby mieć zarówno model z ekranem FullHD oraz QHD to też bym to jakoś zrozumiał. Miałoby to może nawet sens, ale po co w takim razie pokazywać zwykłą Z4 dla Japonii? Czemu ograniczać Z4v tylko do USA i to tylko jednego operatora? Po co pokazywać nowe modele na siłę, skoro Snapdragon 810 jest małym piecykiem i przez to nie można z nich normalnie korzystać?

Pytań jest dużo więcej niż odpowiedzi i jak tylko się z nimi prześpię to postaram się Wam na nie odpowiedzieć. Na razie nie jestem w stanie tego zrobić, ponieważ Sony pokazało mi już 3 raz w ostatnim czasie, że nie ma pomysłów na topową półkę Xperii. Miejmy nadzieję, że wrześniowe targi IFA w Berlinie okażą się lepsze, ponieważ na razie widać duży chaos, a to nie wróży dobrze.


Źródło: verizonwireless.com via gizmobolt.com

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post