SzklanySamuraj.pl

W tym roku Sony pokazało 4 flagowe Xperie, ale jak będzie w przyszłym? Według pierwszych informacji może być ich albo sporo mniej albo jeszcze więcej.

Rok 2015 zbliża się już do końca i śmiało można podsumować działania Sony na rynku smartfonów oraz spojrzeć niego w przyszłość bazując na różnych informacjach. Najpierw nieco rzucenie okiem na to co było, ale chciałbym teraz uwzględnić jedynie topowe konstrukcje. Nie ma to być wpis na kilka tysięcy słów, bo wtedy nikt go nie przeczyta.

Japońska firma w tym roku pokazała 4 flagowe produkty: Xperię Z3+ (Z4), Xperię Z5, Xperię Z5 Compact oraz Xperię Z5 Premium. Dużo, mało? Ciężko to jednoznacznie ocenić. Moim zdaniem nie jest to przesadzona liczba, ale niestety same produkty nie do końca były przemyślane. Tak, mówię tutaj o Z3+, która nie ważne jak na nią spojrzeć, sensu nie miała. Gdyby nie ona to seria Z5 byłaby jeszcze ciekawsza. A jak będzie w przyszłym roku?

Tutaj sytuacja jest bardzo ciężka do przewidzenia, ponieważ samo Sony lubi pod tym względem zaskakiwać. Może przez pół roku nie pokazać nic, a potem wyskoczyć z jakimś produktem, żeby za 2-3 miesiące pokazać jego następce. Sytuacja może być bardzo różna, ale według plotek warianty są dwa.

5 Xperii?

Nieco wcześniej w sieci pojawiły się informacje udostępnione przez AnTuTu, według których w przyszłym roku na rynku pojawi się, aż 5 Xperii Z6. Sporo, ale ma to sens. Trzonem nowej oferty byłyby trzy modele: Z6 Compact (X55), Z6 (X60), Z6 Plus (X65), które miałyby odpowiednio 4,6-, 5,2- oraz 5,8-calowe ekrany. Byłyby to następczynie aktualnych modeli, a jedną znaczącą różnicą byłaby wersje z Plusem w nazwie, której wyświetlacz miałby o 0,3 cala więcej niż w przypadku Z5 Premium. Oczywiście procesorem napędzającym te urządzenia ma być Snapdragon 820.

Dużo bardziej zaskakujące mogą być dwa pozostałe modele. Xperia Z6 Ultra (X50) będzie następczynią Z Ultra, czyli zostanie wyposażona w 6,44-calowy wyświetlacz. Oczywiście będzie on mieć rozdzielczość 4K, a za moc odpowiadać będzie Snapdragon 820. Ten telefon moim zdaniem jest nieco niespodziewany, ale ma duże szanse na debiut. Gdy pierwsza taka Zetka trafiała na rynek phablety jeszcze nie byłyby tak popularne, a teraz jest idealny moment na to, żeby osiągnęła ona sukces. Ostatnim z produktów ma być Z6 Mini (X45) ze Snapdragonem 620 (który zmienił oficjalnie nazwę i od teraz jest Snapdragonem 652) oraz 4-calowym wyświetlaczem. Dobrze przeczytaliście, wariant Mini ma mieć jedynie 4 cale i to może być dobry ruch. Jeśli dodatkowo pojawi się zapowiadany iPhone 6c z takim ekranem to może on sprawić, że klienci znów się zainteresują małymi urządzeniami. Jest to na tyle ciekawe urządzenie, że zasługuje na oddzielny tekst i jak tylko pojawi się więcej informacji chętnie taki napiszę.

A może tylko 2 Xperie?

Z drugiej strony pojawiły się przecieki dostarczone przez cnbeta.com. Według nich w 2016 na rynek trafią jedynie dwie topowe Xperie, które na dodatek będą w większym stopniu wykorzystywać metal. Nie wiadomo czy będą w całości wykonane z tego materiału, ale jest taka szansa. Oczywiście maja one być wyposażone w Snapdragona 820. Pierwsza ma trafić na rynek w lipcu, a druga w październiku przyszłego roku. Co więcej informacje o jedynie dwóch flagowcach potwierdza zdjęcie z polskiego oddziału T-Mobile, które dostała ekipa xperiablog.net:

T-Mobile-Poland-2016-Smartphone-Plans-640x480 (1)

Taki ruch również jest ciekawy, oczywiście jeśli nie będą to bliźniacze warianty z 5,2-calowymi ekranami. Gdyby na rynku pojawiła się taka Z6, a oprócz niej nieco większa (5,5-5,8 cala) Xperia Z6 Plus/Premium miałoby to sens. Należy pamiętać, że Sony do tej pory pokazywało Compacty co dwie generację, więc możliwe, że następnym małym telefonem z serii Z będzie dopiero Z7 Compact. Także plotki o metalowej obudowie są bardzo interesujące, ponieważ w końcu Sony zdecydowałoby się coś zmienić. Nie raz pisałem, że szklane obudowy są bardzo dobre, ale przydałby się jakiś powiew świeżości w portfolio Japończyków i metal sprawdziłby się w tej roli znakomicie.

5 vs 2 vs X?

Nie wiadomo, czy którekolwiek ze źródeł ma rację i czy w przyszłym roku zobaczymy 5, 2 czy może jeszcze inną liczbę flagowych urządzeń. Japończycy wysłali już zaproszenia na styczniowe targi CES w Las Vegas, gdzie też ma się pojawić jakiś smartfon. Oczywiście mogą to być nowe wersje kolorystyczne lub specjalne dostępnych urządzeń albo coś ze średniej półki. Nie zostało to jasno określone, ale zapewne wtedy dowiemy się nieco więcej o strategii Sony na przyszły rok. Moim zdaniem każda z przewidywanych opcji jest ciekawa, pod warunkiem, że tym razem Japończycy dokładnie ją przemyślą. Po serii Z5 jestem przekonany, że tak się stanie, więc zapowiada się ciekawy rok dla fanów Xperii, nie sądzicie?


Źródło: AnTuTucnbeta.comxperiablog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • MaciejMaciej

    Author Odpowiedz

    Ciekawe kiedy Sony wpadnie na pomysł wydawania nowego flagowca co miesiąc. Przecież jest ich za mało 😀


Next Post