SzklanySamuraj.pl

Nowa seria Sony o nazwie Xperia X wzbudziła wielkie emocje, ponieważ przez nią mogą zniknąć z rynku Zetki. Co więcej to nie jedyna seria, której fani mogą już nie zobaczyć!

Jak wiesz, w ostatnich dniach zostały zaprezentowane nowe smartfony Sony. Tym razem nie są to Zetki, ale seria Xperia X. Model Performance ma specyfikację godną flagowców, więc powstało pytanie: Co z Zetkami? No cóż, chyba nic dobrego…

Początkowo miałem tutaj zrzuty ekranu z kilku fanpage Sony Mobile (w tym z polskiego) oraz moje informacje od przedstawicieli. Zdecydowana większość dość jasno sugerowała lub wręcz informowała, że Zetki znikną z rynku i teraz seria X będzie oczkiem w głowie Sony. Co więcej podobne informacje trafiły do mnie różnymi innymi kanałami, ale cały czas były one nieoficjalne. Teraz można już uciąć wszystkie spekulacje w tej kwestii, ponieważ Xperia Blog dostała oficjalną wypowiedź globalnego działu PR Sony Mobile:

“Seria Xperia Z osiągnęła swój szczyt – seria Xperia X reprezentuje nowy rozdział oraz ewolucję naszej strategii. Podczas, gdy sensem Xperii Z było dostarczanie najlepszych zaawansowanych technologii Sony do smartfonów, tak Xperie X opierają się na zapewnieniu mądrych zmian dla użytkowników skupiających się wokół aparatu, baterii, sprzętu oraz oprogramowania.

Brzmi to bardzo podobnie, ale sens jest taki, że Xperię będę się skupiać na rzeczach, które są użytkownikom najbardziej potrzebne, jak aparaty czy baterie. Jest to moim zdaniem sensowny ruch, który może przynieść zamierzony skutek, czyli wyjście na prostą (nieprzynoszenie strat).

Czy seria Xperia X „pożre” tylko Zetki? Możliwe, że nie…

Dowiedziałem się na swoim Instagramie (@SzklanySamuraj), że Xperia M5 mogła nazywać się inaczej w Polsce, ponieważ jest tak mocna. Sporo w tym prawdy, ponieważ z Xperią M2 czy nawet dużo ciekawszą M4 Aqua nie ma ona wiele wspólnego. To bardziej nieco słabsza wersja Zetek, niż przedstawiciel średniej półki. Patrząc z tej perspektywy bardzo interesująca jest kolejna informacja, tym razem znaleziona w komentarzach na Xperia Blog:

xperia 1

Oczywiście ciężko jest potwierdzić autentyczność tej osoby, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje jest to bardzo prawdopodobne. Warto też zauważyć, że przy takim układzie model Xperia XA, może być następną M4 Aqua. Szybki rzut oka na nowości z serii X i wszystko jest jasne:

Xperia XA = Xperia M4 Aqua, Xperia X = Xperia M5, a Xperia X Performance = Xperia Z5!

Dziwne, ale moim zdaniem, bardzo prawdopodobne. Trzeba pamiętać, że Sony Mobile nie radzi sobie na rynku i potrzebne są zmiany. Połączenie dwóch serii w jedną oraz ograniczenie portfolio powinno wpłynąć lepiej na wyniki finansowe. Nie sądzę, że sprzedaż Xperii drastycznie wzrośnie (nie wiem czy w ogóle wzrośnie, zależy od marketingu oraz cen), ale Sony może w końcu zacząć na nich zarabiać. To jest teraz kluczowe dla Japończyków i jestem przekonany, że ten ruch jest wynikiem takiego myślenia.

A coś poza tym?

I na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, ponieważ w poprzednim roku zostały pokazane jeszcze modele z serii C oraz E. Trzy telefony rocznie to mało – nawet jak na Sony – ponieważ ważne jest również utrzymania zainteresowania marką. Pokazywanie tych samych urządzeń w dodatkowych kolorach (jak chociażby w przypadku różowej Xperii Z5) jest fajne, ale nie przypomni o danej firmie na stałe. Oprócz serii X chciałbym zobaczyć również drugą, nieco tańszą lub rozbudowanie „Iksek/iXek” (Dzięki Sony, jak to teraz napisać?!) o modele z większymi oraz mniejszymi ekranami. Gdyby Japończycy doszli do 6 smartfonów rocznie, miałoby to sens. Przynajmniej moim zdaniem.

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • Czemu sony w flagowym smartfonie Xperia x performance niedali ekranu 5,2cali jak seria z słabo dlamnie (a ma głupi i mały ekran 5 cali), mi teraz pasuje tylko 5.2 cali jak seria z ma, za to ma flagowe podzzespoły nowego snapdragona 820 wersję 4 rdzeniowa anie 10 lub 8 rdzeniowa wersji, 4 GB RAM, pamięć wewnętrzna 32 GB,adreno 530 grafika,


  • Teraz fani sony muszą się zmieni lub kupić serię x, ja bym wolał Xperie x performance flagowca


Next Post