SzklanySamuraj.pl

Sony pokazało świetną Xperię M4 Aqua, ale kilka miesięcy później zadebiutowała jeszcze lepsza Xperia M5. Czym różnią się te modele?

Sony ma w swojej ofercie bardzo wiele ciekawych smartfonów, jak chociażby ostatnio zaprezentowane flagowce (Z5, Z5C, Z5P), ale nie każdy potrzebuje tak mocnego urządzenia. Już od jakiegoś czasu jestem zdania, że to producent, który opanuje „super średnią półkę” może być najważniejszy na rynku. Na razie świetnie idzie to chińskim firmom pokazującym flagowce za mniej niż 1500 złotych i wygląda na to, że w najbliższej przyszłości to właśnie producenci z Państwa Środka zyskają najwięcej udziałów na rynku. Oczywiście konkurenci nie zamierzają przesypiać tej chińskiej ofensywy i również zbroją się w tym segmencie rynku.

Jednym z nich są Japończycy, którzy oczywiście też nie zamierzają zrezygnować ze średniej półki, co jest bardzo logiczne w ich obecnej sytuacji. Powiem nawet więcej, moim zdaniem mogliby być jednym z ciekawszych producentów w tym segmencie, gdyby tylko chcieli, a to nie jest takie oczywiste. Podczas premiery Xperii M4 Aqua stwierdziłem, że jest to jeden z najbardziej interesujących smartfonów na rynku i moje testy tylko to potwierdziły. Model ten miał niestety jedną poważną wadą, a jest nią Xperia M5. Jest ona pod każdym względem lepsza, ale ona także nie jest idealna. Patrząc z naszej perspektywy jej największym minusem jest to, że na razie nie trafiła do Polski i nie wiadomo czy w ogóle się pojawi. Sony Mobile Polska na swoim facebooku czasem informuje w komentarzach, że trwają rozmowy na ten temat, ale niestety nie jest to pewne. Nawet jak tak się stanie, to jest już trochę późno. Xperia M5 podczas swojej premiery była moim zdaniem bezkonkurencyjna, ale teraz znalazłbym wiele urządzeń, które mogłyby z nią powalczyć jak równy z równym.

A jak wypada ona na tle Xperii M4 Aqua?

Specyfikacja jest lepsza pod każdym względem na korzyść Xperii M5, więc wszystko zależałoby od ceny. Oczywiście zawsze warto zastanowić się nad dwoma. Pierwsza to ta, którą zażyczy sobie samo Sony i może ona wynieść jakieś 1700-1800 złotych (na Tajwanie model ten został wyceniony na równowartość 1560 złotych). Drugą jest ta, która sprawi, że będzie to sensowny sprzęt i moim zdaniem jakieś 1300-1400 złotych to odpowiednia suma. Niestety nadal nie jest jasne czy ten model, w ogóle trafi do nas, więc to tylko luźne przemyślenia.

Ten wpis jest taką szybką ściągawką, gdzie można znaleźć informacje o różnicach między tymi dwoma modelami. Moim zdaniem Xperia M5 jest sporo ciekawszym produktem i nie raz wspominałem, że czekam na jej debiut. Powyższa infografika świetnie pokazuje, że jest na co czekać. A Wy jak sądzicie? Chcielibyście zobaczyć ten model w Polsce, a jeśli tak to w jakiej cenie?

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • RafauRafau

  Author Odpowiedz

  Jeśli trafiłaby do oficjalnej sprzedaży, to 1500-1600 byłoby dla mnie akceptowalne. Wspomniałeś, że zostały już wypuszczone urządzenia, mogące konkurować z M5. Mógłbyś podać jakieś przykłady? 😀


  • Moim zdaniem dobrym przykładem będzie chociażby Moto X Play, chcesz może taki ranking konkurentów dla M5? 😉


   • RafauRafau

    Author Odpowiedz

    Dla mnie bomba ^^ M5 to wciąż mój faworyt co do kupna, ale nie mam zamiaru sprowadzać telefonu z drugiego końca świata, jeśli u nas są oficjalnie sprzedawane smartfony na porównywalnym poziomie


 • Zrobią aktualizację systemu i… z 13 Mpix zostaną 3.
  Łeee… podziękuję.


 • RafauRafau

  Author Odpowiedz

  Podobno M5 ma jakiś defekt, a mianowicie gdy działa w trybie 4G lub 3g, po utraceniu sieci samoistnie się wyłącza i bez ładowarki nawet nie drgnie. Plotki mówią że w niektórych krajach ograniczają sprzedaż, a łatki jak na razie nie widać. Może to jest powodem, dla którego nie ma jej jeszcze w Europie – wprowadzenie wadliwego produktu byłoby strzałem w kolano :/


Next Post