SzklanySamuraj.pl

W ostatnich tygodniach, mocnym trendem na rynku smartfonów są mniejsze ramki oraz dłuższe ekrany. Sony na razie nie pokazało takiego telefonu, ale co gdyby pojawiła się Xperia XZ Ultra oraz Ultra Wide?

Jakiś czas temu w sieci pojawił się projekt Xperii X Ultra, która miałaby się wyróżniać ekranem w proporcjach 21:9. Pokazanie takiego urządzenia byłoby odważnym, ale niesamowicie ciekawym ruchem i bardzo chciałby zobaczyć taki model. Niestety przedstawiciele japońskiej korporacji wyraźnie dali do zrozumienia, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na takie rozwiązanie.

Szkoda, ponieważ rynek jest zainteresowany takimi rozwiązaniami. Częściowo pokazał to ten sam koncept, ale kilka tygodni później. Wtedy jeszcze raz pojawił się w sieci, z tą różnicą, że rzekomo miał przedstawiać nadchodzące urządzenie. Cóż, kilka redakcji po prostu dało się nabrać. Ktoś omyłkowo wziął to za przeciek, puścił plotkę dalej i tak lawinowo poszło to w świat.

Dziś jednak o kolejnym ciekawym projekcie i TYLKO projekcie. Nie jest to twór Sony i raczej taki smartfon nigdy nie powstanie. Producenci nie biorą pomysłów niezależnych autorów, a przynajmniej ja nie znam takiego przypadku.

Przedstawiam Wam dwa urządzenia:

Sony Xperia XZ Ultra oraz Xperia Ultra Wide

Tym razem po raz kolejny nie chcę omawiać specyfikacji, ponieważ autor projektu mógł sobie poszaleć pod tym względem. Warto wspomnieć tylko, że obydwa modele mają ekran o takiej samej przekątnej (6,45 cala), ale za to w różnej proporcji. Xperia XZ Ultra Wide przedstawia panel 21:9,6, a wariant XZ Ultra ma bardziej standardowe rozwiązanie, ponieważ 16:9. Patrząc na te twory, bez wątpienia brałbym model Wide, który nie tylko lepiej leżałby w dłoni (tak zakładam), ale również śmiało mógłbym rywalizować z Galaxy S8+. Nie da się ukryć, że autor mocno wzorował się na koreańskim smartfonie, ale mi to specjalnie nie przeszkadza. Ważne, że te koncepty prezentują się naprawdę ciekawie.

Oprócz proporcji i rozmiaru istotne jest to, że według twórcy takie Xperie mogłyby mieć wyświetlacze o rozdzielczości 4K wykonane w technologii OLED. Takie połączenie wydaje się idealnie dla wielu osób, ale raczej jest na razie mało możliwe. Dla Japończyków 4K to nadal trochę eksperyment i raczej to się szybko nie zmieni (przynajmniej póki nie pokażą realnego zastosowania tego rozwiązania, np. VR). Po drugie, Sony od dłuższego czasu stawia na IPS i tutaj również nie oczekiwałbym rychłych zmian. Xperia mają jedne z lepszych (jeśli nie najlepsze) IPS-ów na rynku i stosują kilka swoich technologi znanych z telewizorów. Zaimplementowanie ich do zupełnie nowych paneli OLED-owych może być kosztowne, a na razie ciągle trwa etap cięcia kosztów. Oczywiście jeśli jest już możliwe stworzenie takich wyświetlaczy, ponieważ tego nie wiemy.

Kolejny ważnym faktem tego projektu, który zapewne śni się po nocach wielu fanom Xperii, jest zastosowanie podwójnego aparatu. Sony jest liderem jeśli chodzi o tworzenie matryc do telefonów, ale ciągle nie pokazało takiego rozwiązania w swoim urządzeniu. Moim zdaniem dopiero w przyszłym roku Japończycy zastosują takie połączenie u siebie, ponieważ dopiero co pokazali Xperię XZ Premium mogącą nagrywać filmy w 960 klatkach na sekundę, więc na kolejny przełom potrzeba nieco czasu.

Czekam!

Zdaję sobie sprawę, że to tylko projekt, ale i tak czekam, aż Sony zdecyduje się na więcej zmian w kolejnych Xperiach. Te koncepty prezentują się ciekawie, chociaż wyglądają na zbyt Samsungo-podobne, żeby były kiedykolwiek zrealizowane. Japończycy chcą wyróżniać się na rynku i ich telefonów nie da się pomylić z konkurencją. Może i nie są najładniejsze, ale są wyjątkowe, a z tego Sony raczej nie zrezygnuje.

A może się mylę i taka Xperia mogłaby powstać? Co sądzicie?


Źródło: concept-phones.com via Victor Cao

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post