SzklanySamuraj.pl

Sony jasno zapowiedziało, że na razie nie zamierza tworzyć smartfonów z innymi proporcjami ekranu niż 16:9. Patrząc na ten projekt, wielka szkoda!

W ostatnich tygodniach światło dzienne ujrzały dwa ciekawe smartfony: LG G6 oraz Samsung Galaxy S8. Mimo wielu różnic, maja jeden wspólny element – wydłużony ekran. W produkcie drugiej koreańskiej firmy ma on proporcje 18:9, lider rynku poszedł jeszcze dalej i zaproponował 18,5:9. Te zmiany mają sprawić, że więcej treści zmieści się na jednej stronie i tak bez wątpienia jest. W grach widać co jest po bokach, na stronach internetowych czy też przeglądając Facebooka mniej trzeba przewijać, a i filmy na takim panelu zbliżają się bardziej do proporcji kinowych (21:9). Ogólnie telefony nie są szersze niż poprzednicy, a dzięki swojej długości wyświetlają więcej materiałów. Oczywiście ma to swoje minusy, jak chociażby fakt, że trudniej jest dosięgnąć do górnej części ekranu, ale ogólnie zostało to dość ciepło przyjęte na rynku.

Czy Sony zwróciło na to uwagę?

Tak, ale prawdopodobnie nic z tym nie zrobi, a przynajmniej na razie. W takim tonie wypowiedział się dyrektor marketingu japońskiej firmy Don Mesa:

Nie opłaca się wchodzić w nowy format tylko dla jednego działu japońskiej korporacji. Należy bowiem pamiętać, że smartfony to tylko wycinek – i to nie najważniejszy – Sony. Istotniejszy jest chociażby Sony Pictures, czyli odłam zajmujący się filmami. Jeśli osoby odpowiedzialna za niego zdecydują się na korzystanie z 18:9, to również Sony Mobile może wziąć to pod uwagę. W innym przypadku usługi/materiały z tych gałęzi japońskiej firmy nie byłyby ze sobą kompatybilne, co byłoby bardzo głupim posunięciem.

Oczywiście nie przeszkadza to niezależnym twórcom wypuszczać projektów Xperii z długimi ekranami:

Za powyższy – i poniższy – koncept odpowiedzialny jest Victor Cao, który już wcześniej podejmował się projektowania potencjalnych Xperii. Tym razem stworzył smartfon Sony, którego wyróżnikiem miałby być ekran w jeszcze bardziej odważnych proporcjach, ponieważ aż 21:9. Dodać warto, że ten telefon miałby też bardzo małe ramki, co na pewno spodobałoby się wielu osobom.

Oczywiście to tylko projekt, ale niezwykle ciekawy. Sam chętnie zobaczyłbym taką Xperię, chociaż pewnie trochę na nią poczekamy. W pełni zgadzam się z dyrektorem marketingu Sony i dopóki działy odpowiedzialna za tworzenie filmów oraz telewizorów nie zdecydują się na takie proporcje, produkcja takich smartfonów nie ma sensu. Jednak jeśli ruch LG oraz Samsunga okaże się strzałem w dziesiątkę, to może Japończycy zdecydują się wypuścić takiego średniaka?

Byłoby ciekawie!

Na koniec oczywiście pytanie, ponieważ chętnie posłuchałbym Waszego zdania o takiej Xperii. Oczywiście swoimi dodatkowymi spostrzeżeniami możecie podzielić się w komentarzach.


Nie bój się skomentować! W końcu jesteśmy tutaj, żeby pogadać, prawda? 

Możesz także zrobić to na FanPage lub w specjalnej grupie dla fanów Xperii!


Źródło: concept-phones.com (Victor Cao) via xperiablog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post