SzklanySamuraj.pl

Nikogo chyba nie zdziwi informacja, że Sony Mobile nie radzi sobie najlepiej. Wyniki są dużo poniżej oczekiwań i podobno w grę wchodzi nawet sprzedaż działu mobilnego!

CEO Sony, Kazuo Hirai oraz kadra zarządzająca japońską korporacją zastanawiają się co zrobić z działem mobilnym oraz tym odpowiedzialnym za TV. Obydwa przynoszą straty i rozwiązaniem może być wejście w spółkę z inną firmą lub ich sprzedaż. Hirai powiedział:

“Ogólnie elektronika razem z rozrywką i finansami dalej będą ważnymi gałęziami biznesu. Są jednak operacje, które musimy przeprowadzić ze szczególną uwagą, a przykładami może być dział TV oraz dział mobilny.”

Anonimowe wypowiedzi członków zarządu, które pojawiły się w sieci świadczą też o tym, że „nie ma wiecznym biznesów” oraz „Sony może zniknąć z każdego segmenty rynku”. Zrobiło to chociażby z notebooki z serii VAIO. Kazuo na CES wspomniał również, że niektóre zmiany już przyniosły dobre skutki, a inne nie. Więcej konkretów poznamy na początku lutego, kiedy japońska firma udostępni wyniki finansowe za poprzedni kwartał.

Ja na telewizorach się nie znam, więc pod lupę wezmę smartfony.

I mogę powiedzieć jedno. Zrezygnowanie z rynku smartfonów byłoby głupotą. Tak, Xperie sprzedają się poniżej oczekiwań. Tak, potrzeba sporych zmian, żeby wyjść na prostą. Tak, bez ofiar się nie obędzie. Tak, będzie bolało i inaczej się nie da!

Ale Sony może wyjść na prostą, co pokazało HTC! Tajwańczycy jakiś czas temu byli w takiej samej sytuacji jak Japończycy. Teraz jak dobrze pamiętam sprzedają mniej smartfonów niż Sony, ale od 3 kwartałów są nad kreską. A należy pamiętać, że HTC jest firmą sporo mniejszą niż całe Sony i może tylko pomarzyć o takim wsparciu jakie ma Sony Mobile. Japończycy mają sporo salonów na całym świecie, które oferują produkty z kilku segmentów rynku i dzięki temu sprzedać produktów mobilnych również dostaje mocne wsparcie.

Poza tym za smartfonami od Sony Mobile stoją rozwiązania z działów zajmujących się fotografią, muzyką, konsolami czy rozrywką. Nie raz to powtarzałem, ale muszę to napisać raz jeszcze. Xperie są spójnikiem tych wszystkich działów i to one pokazują co mogą zaoferować również inne gałęzie japońskiej firmy.

Czy Xperie przynoszą straty? TAK. Czy Sony dobrze by zrobiło sprzedając Sony Mobile? NIE!

Trzeba przemyśleć portfolio i w ostateczności zostawić tylko flagową serię Z (moim zdaniem to głupota, ale Japończycy usilnie twierdzą, że ona przynosi zyski i ma się świetnie). Lepszym wyjściem byłoby zrobić dwie serie urządzeń jak w przypadku HTC. Tajwańczycy mają mocne produkty z linii One oraz słabsze Desire. Sony niech ma Zetki, które będą ich przynoszącym zyski oczkiem w głowie, a do tego niech powstanie jedna spójna seria produktów tańszych. Na razie jest chaos w nazewnictwie.

Moim zdaniem przyszłością dla Japończyków są produkty jak Xperia M2 Aqua. Ja mam zwykłą M2 i chociaż uwielbiam ją całym sercem, to wolałbym zamienić się na wersję Aqua. To jest produkt bardzo przemyślany, ponieważ oferuje wodoodporność użytkownikom średniej półki smartfonów, czyli coś co znane jest teraz z flagowców. Sony również powinno zastanowić się nad powrotem do Walkmanów. Możliwości jest sporo i każda jest sensowniejsza niż sprzedaż działu mobilnego. Pozbycie się Sony Mobile byłoby aktem tchórzostwa wymuszonym przez akcjonariuszy lub głupoty spowodowany naciskami rady.

Dlatego ja jestem przekonany, że tak się nie stanie. W końcu nie nazwałem tego bloga Szklany Samuraj z tak po prostu dla ładnej nazwy. Sony od zawsze kojarzy mi się z tymi wartościami i nie posądzałbym ich o taką głupotę lub tchórzostwo. No i ja nie miałbym o czym pisać gdyby Xperie zniknęły z rynku, więc tego nie chcę…


A Ty jesteś już Szklanym Samurajem?

Źródło: xperiablog.net

Zdjęcie: androidguys.com

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • JakubJakub

  Author Odpowiedz

  Obiecałem, że się wypowiem, to się wypowiadam 😀
  Niech obniżą ceny smartfonów, to wtedy mają szansę.
  Sony już nie ma takiego prestiżu jak kiedyś niestety, więc ceny tez muszą być przemyślane.
  Co do dwóch linii, droższych i tańszych, to racja, sam chętnie kupiłbym jakiś telefon z serii Walkman, bo aparat to tam nieważny dla mnie ale dobre brzmienie, to już bardziej.
  Ale przede wszystkim cena. Nie przepłacę za coś, tylko dlatego, że ma logo Sony, skoro mogę mieć dobrej jakości zdjęcia i tak samo dobrą jakość muzyki w Samsungu…


  • KonduxKondux

   Author Odpowiedz

   Przy chyba Z1 lub Z2 ceny były niższe niż u innych, ale potem znów je podnieśli.
   Zobaczymy na targach MWC i IFA w tym roku co pokażą. Ja liczę, że się nie wycofają, bo blogaska będę musiał zamknąć ;/


   • JakubJakub

    Author Odpowiedz

    Z1 Compact teraz kosztuje w sklepach 1200 zł.
    Najwyżej otworzysz inny, np. „Plastikowy Mandaryn” dla ZTE albo Huawei 😀


Next Post