SzklanySamuraj.pl

haker probujacy włamać się do zabezpieczen smartfon a

Smartfon, laptop czy tablet to urządzenia często atakowane przez hakerów. Głównym powodem ataków, jest oczywiście kradzież danych osobowych, haseł oraz innych wrażliwych danych, które mogą posłużyć do popełnienia przestępstwa lub  pozyskania korzyści. Z pozoru niewinne korzystanie ze smartfon a może okazać się niebezpieczne. Na co więc uważać? Co powinno wzbudzić czujność oraz czy są skuteczne metody na ochronienie się przed atakami?

Podejrzane aplikacje i niebezpieczne strony. Najczęstszy powód problemów w sieci

Wieloletnie korzystanie ze smartfonu sprawiło, że tak jak z pewnością nie jeden z was, spotkałem się z nieprzyjemnymi dla mnie zdarzeniami. Głównie wynikało to z odwiedzania stron, które na pierwszy rzut oka wyglądały w porządku. Miały jednak ukrytą rolę. Ich głównym zadaniem było wykradzenie danych znajdujących się na telefonie.

Jak odbywa się talki proceder? Hakerzy najczęściej ukrywają na stronie link lub aplikacje. Po jej kliknięciu na urządzeniu instaluje się program, który wykrada wszystkie znajdujące się na urządzeniu dane, takie jak hasła, numery telefonów, zdjęcia, a niekiedy nawet prywatne wiadomości czy wideo. Wszystko odbywa się w taki sposób, że trudno się zorientować, że na naszych urządzenia właśnie zachodzą niebezpieczne dla zmiany. Podobnie działają szpiegowskie aplikacje. O zgrozo, nie trudno je zainstalować, a wszystko za odpowiednim marketingiem.

Jak to możliwe? Przestępcy starają się jak mogą, żeby wzbudzić zaufanie użytkowników smartfona. Podrabiają popularne aplikacje, które do złudzenia przypominają te prawdziwe. To jednak nie jedyna metoda ich działania. Często wspierają się fikcyjnymi opiniami, co z mojego punktu widzenia, jest bardzo sprytnym posunięciem. Sam nie raz sprawdzałem opinie innych użytkowników, przed instalacją gry, aplikacji lub rejestracji na stronach internetowych.

Jak uchronić swoje dane i prywatność w sieci? 

Istnieje wiele sposobów na to, aby uchronić się przed atakiem hakerskim. Osobiście postawiłem na antywirusa, który zainstalowałem na smartfonie. Są one dostępne w wersji darmowej i płatnej, dlatego każdy może wejść w ich posiadanie. Aplikacja regularnie skanuje urządzenie, wykrywając i usuwając podejrzane aplikacje i treści z telefonu. Drugim sposobem na skuteczną ochronę jest umiejętne korzystanie z sieci i stron internetowych. Na czym to polega? Wybieraj sprawdzone, zabezpieczone hasłem sieci. Te publiczne, to doskonałe miejsce do działań hakerskich. Ich zabezpieczenie praktycznie nie istnieje, a nieświadomi użytkownicy korzystając z nich, sami zsyłają na siebie problemy.

Kolejnym zagrożeniem są strony internetowe, a wszystko za sprawą ciasteczek i fałszywych oprogramowań. W tym przypadku najlepszą ochroną, jest nie tylko zachowanie czujności, ale i dokładne czytanie. Nim założę konto na stronie lub po prostu kliknę jakąkolwiek zgodę na przetwarzanie danych, uważnie czytam czego dotyczy. Wystarczy jedno kliknięcie, aby wszystkie dane z mojego telefonu trafiły w niepowołane ręce. Jeśli coś wydaje mi się podejrzane, po prostu zamykam stronę, lub sprawdzam opinię innych użytkowników, koniecznie w kilku różnych źródłach. Nie decyduje się też na pobieranie bezpłatnych filmów i innych plików, znajdujących się na publicznych stronach.  Czy wiesz że, często okazuje się, że oprócz pobrania konkretnego pliku na naszym urządzeniu może zostać zainstalowany szkodliwy plik?  Należy uważnie czytać pojawiające się komunikaty i co najważniejsze sprawdzać, czy plik nie jest uszkodzony. Zrezygnuj z instalacji, jeśli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój,

Łańcuszki i fałszywe wiadomości początkiem problemów

Portale informacyjne lub społecznościowe są idealnym miejscem do kradzieży danych. Hitem są różnego rodzaju łańcuszki i fake newsy. Krążą w sieci i chwytliwymi nagłówkami zachęcają do kliknięcia. Moja rada na uchronienie się w tym przypadku jest prozaiczna. Zwróć uwagę na nazwę linku. Wystarczy literówka, a zamiast na bezpieczną stronę, trafisz w ręce przestępców. Co wtedy? Pozyskają Twoje dane, a następnie mogą wykorzystać je przeciwko Tobie. Najczęstszym krokiem jest zakładanie fikcyjnych kont na wykradzione dane, zawieranie umów w imieniu użytkownika a nawet zaciągnięcie pożyczki czy kredytu. Uważnie czytaj nazwę linku, korzystaj z antywirusa, nie klikaj w podejrzane treści i najlepiej zweryfikuj je aby uchronić się przed utratą danych.

Najskuteczniejsze metody, aby zabezpieczyć smartfon podczas korzystania z sieci

Istnieje kilka sprawdzonych metod, na uchronienie się przed atakami. Co należy zrobić? Wystarczy korzystać ze sprawdzonych stron internetowych. Nie pobierać a tym bardziej nie instalować podejrzanych aplikacji na telefonie. Ograniczyć uprawnienia aplikacji do minimum. Szyfrować swoje dane, najlepiej stosować szyfrowanie dwufazowe. Często zmieniać hasła, które zawierają znaki specjalne i cyfry. Są one trudne do złamania przez aplikację. Regularne wykonywanie kopi zapasowych, najlepiej nie korzystanie lub ograniczenie korzystania z sieci publicznych. Zainstalowanie antywirusa, oraz regularne przeprowadzanie aktualizacji systemu, które pozwalają na wykrycie błędów oraz ich naprawę.

Nie ma idealnego sposobu na zabezpieczenie urządzenia przed niebezpieczeństwem, jakie związane jest z codziennym użytkowaniem. Jeśli jednak zabezpieczymy smartfon i komputery odpowiednimi programami i zastosujemy się do wyżej wymienionych sposobów, z pewnością zmniejszymy prawdopodobieństwo kradzieży danych oraz naruszenia naszej prywatności w sieci.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post