SzklanySamuraj.pl

W ostatnich latach z miesiąca na miesiąc pojawiało się w sieci tysiące nowych blogerów. Dla wielu to nie tylko pomysł na pokazanie siebie, ale i całkiem spore pieniądze. Przynajmniej tak było, ponieważ ostatnio coś się chyba zmieniło.

Bloguję już 6 lat i chociaż nie jestem dinozaurem internetu, to doświadczenie jakieś tam mam. Niemal przez cały ten czas dostrzegałem trend jasno pokazujący, że blogi to przyszłość, ponieważ wielu z nas chce się dzielić swoimi opiniami.

Szczerze mówiąc nie widziałem, żeby ten trend jakoś specjalnie malał w ostatnim czasie. Blogerów z każdym miesiącem jest coraz więcej, chociaż trzeba przyznać, że wiele osób zamiast pisania, wybrało nagrywanie filmów na YouTube. Bez wątpienia to medium ma obecnie duży większy potencjał, szczególnie wśród młodszej widowni. Sam staram się coś tam działać w tej kwestii, ale to pisanie nadal jest moim konikiem.

Możliwe, że lepiej byłoby porzucić bloga…

A przynajmniej tak można wnioskować po ostatnich decyzjach Onetu oraz Wirtualnej Polski, które ogłosiły, że wyłączą swoje serwisy blogowe, czyli Blog.pl oraz Bloog.pl. Pierwszy zostanie zamknięty pod koniec lutego, drugi wraz z końcem marca.

Powodem ma być spadek popularności, ale patrząc na statystyki (na podstawie danych z SimilarWeb.com) nie wygląda to tak źle:

Szczególnie Blog.pl wygląda ciekawie ze swoimi 5 milionami wyświetleń miesięcznie. Oczywiście ciężko jest mi oceniać sensowność tego biznesu, ale patrząc z mojej perspektywy, jest to całkiem spory zasięg i pewnie dałoby radę na tym zarobić.

Powodem decyzji Onetu i WP może być jedno – blogowanie przestaje być modne!

Strzelam, że biznes przestał być rentowny, a powodów takiej decyzji może być kilka. Jednym z wytłumaczeniem jest coraz mniejsza liczba osób zainteresowanych pisaniem, ale wytłumaczenie może być też inne.

Blogowanie na swoim jest już dość tanie (hosting ok. 50 złotych rocznie + 15 złotych rocznie za domenę), a i nie trzeba mieć do tego żadnej technicznej wiedzy, ponieważ w sieci jest masa firm, które poprowadzą za rączkę przy instalacji i podstawowej konfiguracji, więc trzeba tylko pisać.

Sam mam już jakąś wiedzę, ale i tak czasem korzystam z pomocy swoich magików od WordPressa, czyli JDM.pl.*

Szczerze mówiąc mnie decyzja WP i Onet nieco zaskoczyła, ponieważ sądziłem, że to może być bardzo ważny element w budowaniu zasięgu całej grupy, ale najwyraźniej się myliłem.

No cóż, może po prostu rzeczywiście blogowanie przestaje być modne, a jak ktoś chce robić coś swojego to kręci filmiki… lub decyduje się na same portale społecznościowe. Zarówno Facebook, jak i Instagram oferują na tyle duże możliwości, że nie trzeba mieć nic więcej, żeby zdobyć tysiące wiernych fanów oraz zarobić na tym całkiem spore pieniądze.

Taki ruch może mieć bardzo wiele powodów, więc chciałbym spytać czemu Waszym zdaniem WP i Onet podjęli taką decyzję?


*To NIE jest w żadnym przypadku wpis sponsorowany, a wrzucam odnośnik tutaj, ponieważ to link afiliacyjny!


Zdjęcie: JESHOOTS

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post