SzklanySamuraj.pl

Co roku premiera nowej wersji jest wielkim wydarzeniem w branży technologicznej. Podobnie stało się i tym razem, tym bardziej, że nowe wersje iPhone’a, szczególnie iPhone 14 Pro, zyskały wiele ważnych oraz oczekiwanych przez użytkowników funkcji. Jak co roku, innowacje wprowadzone przez Apple’a, staną się dla innych producentów wyznacznikiem rozwoju produkowanych przez nich konkurencyjnych sprzętów.

 Czym różni się iPhone 14 Pro w stosunku do poprzednika?

Wielu użytkowników oraz fanów telefonów od Apple’a, oczekuje od producenta wprowadzania co roku wielu różnych funkcji, które skłoniłyby ich do zakupu nowych modeli. Jak zawsze w przypadku Apple’a, funkcje i nowości sprzętowe są wspomagane przez idealnie skrojone oprogramowanie. Pozwala ono uzyskać pełnię potencjału wprowadzonych nowości. Najmniej różnic, jeżeli chodzi o iPhone’a 14 Pro, dostrzec można po jego obudowie. Dotyczyć one będą przede wszystkim czterech różnych odcieni, w tym również nowego koloru, czyli ciemnego fioletu. Różnice wizualne dostrzec można również w wyglądzie notcha, czyli wcięcia w ekranie. Nie jest ono już połączone z ramką, która otacza wyświetlacz, ale jest samodzielnym elementem, który może się dynamicznie zwiększać oraz zmieniać. Ponadto, różnic w nowym modelu Apple’a doszukiwać się można w wyglądzie aparatów fotograficznych. Jest to bezpośrednio związane z zastosowaniem zupełnie nowej optyki aparatów, co zmusza do zastosowania bardziej odstających z obudowy modułów. Kolejnym, bardzo ważnym udogodnieniem wprowadzonym do nowego modelu iPhone’a dedykowanego profesjonalistom, jest zastosowanie funkcji Always On Display. Dzięki niej informacje o powiadomieniach, godzinie, dacie czy też odtwarzanym utworze muzycznym, można sprawdzić nawet bez konieczności podnoszenia czy też odblokowania telefonu. Zmiany, które wprowadzono w tegorocznym modelu, nie są rewolucyjne, ale przenoszą wygodę użytkownika telefonu na zupełnie nowy poziom.

Poprzednie modele iPhonów opisałem na Szklanym już wcześniej, na przykład https://szklanysamuraj.pl/iphone-12-mini-64gb/.

Jaki parametry ma wyświetlacz iPhone’a 14 Pro?

Pozornie, najmniej różnic i nowości można doszukiwać się w wyglądzie oraz parametrach wyświetlacza iPhone’a 14 Pro. W praktyce jednak również i tutaj producent zastosował różne udogodnienia. Pozwalają one na wygodniejszą jego obsługę. Nie zmieniła się wielkość wyświetlacza – nadal wynosi ona 6,1 cala – oraz rozdzielczość. Daje ona bardzo wysokie zagęszczenie pikseli na cal w wyświetlaczu telefonu, dochodzące aż do 460 pikseli na cal. Główną różnicą, która jest widoczna na pierwszy rzut oka, jest zastosowanie zupełnie nowego wcięcia w ekranie. Zmiana jego wyglądu oraz jego zmniejszenie to wyjątkowa innowacja. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że cały czas znajdują się tam wszystkie moduły, które pozwalają na zaawansowane rozpoznawanie twarzy. Od teraz wygląd wcięcia przypomina bardziej pastylkę. To, jak aktualnie się prezentuje, będzie się dynamicznie zmieniać w zależności od włączonej funkcji. iPhone 14 Pro jest również pierwszym modelem tego producenta wyposażonym w technologię Always On Display. Amerykańska marka długo zwlekała z wprowadzeniem tej funkcji. Chciała zyskać pewność, że nie spowoduje ona zwiększenia prawdopodobieństwa wypalenia ekranu. W praktyce zastosowanie tego elementu pozwala na zdecydowane zwiększenie wygody użytkownika. Można sprawdzić przychodzące powiadomienia bez konieczności podnoszenia telefonu. Okazuje się to szczególnie istotne w czasie jazdy samochodem czy pracy przy komputerze.

Czy iPhone 14 Pro może być wykorzystywany przez profesjonalnych fotografów?

Jeżeli iPhone 14 Pro zasługuje na miano telefonu dla profesjonalistów, to z pewnością tak jest, biorąc pod uwagę możliwości foto-video tego urządzenia. Przede wszystkim zdecydowanie polepszone podstawowe parametry zastosowanych do stworzenia sekcji fotograficznej komponentów. Główny aparat ma obecnie rozdzielczość aż 48 Mpix. Pozwala to na stworzenie wyjątkowo szczegółowych fotografii. Dodatkowo, ważną rolę w przypadku odświeżonego aparatu odgrywają trzy oddzielne obiektywy. Jeden, służy do wykonywania zdjęć o standardowym kącie patrzenia. Drugi to obiektyw szerokokątny. Ostatni daje możliwość wykonywania zdjęć z 6-krotnym zoomem optycznym. Nowy iPhone odróżnia się od poprzednika również zupełnie nową matrycą o rozmiarze 1/1,28 cala, wyposażonej dodatkowo w stabilizację. Matryca została stworzona w układzie Quad Bayer i jest praktycznie 2-krotnie większa od tej zastosowanej w poprzedniku. Nowy iPhone pozwala wykonywać  zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości, w formacie ProRaw. Dzięki temu, profesjonalni fotografowie będą mogli obrabiać zdjęcia ze znacznie większą łatwością, niż 12-megapikselowe zdjęcia z poprzednika zachowujące zdecydowanie mniejszą ilość szczegółów. Dokonane zmiany były niezbędne, aby zdjęcia pochodzące z iPhone’ów w końcu mogły równać się, a nawet przewyższać, te zrobione z użyciem androidowych konkurentów.

 Jak działa dynamiczna wyspa w nowych iPhone’ach?

Jednym z głównych wyróżników nowej wersji iPhone’a jest z pewnością zupełna zmiana wyglądu. Zmieniono również zasadę działania notcha, czyli wcięcia w ekranie. Jego pozostawienie jest niezbędne do prawidłowego działania głównej technologii autoryzacji w smartfonach marki Apple, czyli skanowania twarzy. Postęp technologiczny sprawił, że wielkość notcha udało się zmniejszyć do dwóch oddzielnych modułów. Połączone są one software’owo czarnym obszarem. Dzięki technologii wykonania ekranu, w zdecydowanej większości wypadków, wcięcie w ekranie wygląda jak jednorodna, małych rozmiarów pastylka. Inżynierowie marki wykorzystali jednak nowy wygląd wcięcia do polepszenie wrażeń użytkowych użytkownika. Sama pastylka rozwija się lub zmniejsza. W jej obrębie pojawią się też dodatkowe elementy. Podczas uwierzytelniania użytkownika, pastylka się rozwija, aby skuteczniej przyciągnąć uwagę użytkownika telefonu. W czasie korzystania z dyktafonu, obszar roboczy aplikacji ogranicza się do dynamicznej wyspy. Po jej lewej stronie widoczny jest wykres fal dźwiękowych, po prawej zaś – aktualny czas nagrywania. Podobnie jej działanie uwidacznia się w przypadku aplikacji Timera. W obecnym czasie serwis dynamicznej wyspy obsługują fabryczne aplikacje telefonu oraz wszystkie te z zaimplementowanym Api o nazwie CallKit.

iphone 14 pro

Jak działa alarmowe S.O.S?

iPhone 14 Pro to jeden z niewielu modeli telefonów, gdzie bardzo duży nacisk położono na bezpieczeństwo użytkownika. Właśnie dlatego zaimplementowano innowacyjną funkcję Satellite Emergency SOS. Łączy ona w czasie działania nowoczesne komponenty z oprogramowaniem. Funkcja uruchamiać się może w przypadku braku zasięgu sieci komórkowej bądź też Wi-Fi. Do działania funkcji konieczne jest nawiązanie połączenia za pośrednictwem sieci satelitarnej. Pozwoli to na skontaktowanie się ze służbami ratunkowymi, na przykład z pomocą wiadomości. Dostarczenie wiadomości, ze względu na niską przepustowość łączy satelitarnych, może trwać do kilku minut. W czasie nawiązywania połączenia, iPhone jest w stanie zadać serię pytań. Pozwalają one na wstępne oszacowanie stanu użytkowania oraz ułatwiają ustawienie urządzenia w sposób najbardziej dogodny do nawiązywania łączności satelitarnej. Stworzony kwestionariusz automatycznie jest przekazywany do specjalnie stworzonych przez Apple ośrodków z wyspecjalizowanym personelem. Ten zaś, w imieniu osoby potrzebującej pomocy, kontaktuje się ze służbami ratowniczymi.

Z roku na rok firma Apple wprowadza do swoich smartfonów coraz bardziej zaawansowane innowacje. Podobnie jest w tegorocznym modelu iPhone 14 Pro, który wyposażony jest w wiele polepszających wygodę użytkowania funkcji. Dzięki temu urządzenie jeszcze lepiej sprawdza się podczas wykonywania profesjonalnych zdjęć. Dodatkowo funkcja automatycznego powiadomienia o wypadku poprawia bezpieczeństwo użytkowników.

Zobacz również:

Czy zakup iPhone 13 Pro Max będzie dobrym posunięciem?

View Comments

There are currently no comments.

Next Post