SzklanySamuraj.pl

Sony od pewnego czasu zaraziło mnie swoimi modelami i tak o to, zostałem może nie wiernym fanem, jednak człowiekiem, który w najbliższym czasie planuje zostać dłużej, przy tej marce. Dzisiejszy wpis, chciałbym poświęcić 2 najnowszym modelom Japońskiego producenta. Po fantastycznym XZ Premium, stosunkowo niedawno, Sony zaprezentowało kolejne swoje dziecko z najwyższej póki cenowej. Mowa tu o Xperii XZ1. Dziś na tapetę, biorę właśnie, te dwa smartfony.


Autorem tekstu jest Piter Halama


Runda 1 – Wygląd

Tak naprawdę, na pierwszy rzut oka może wydawać się, że Sony Xperia XZ1 a XZ Premium oprócz wielkości, wyglądają praktycznie identycznie. Przyglądając się bliżej, zauważymy jednak delikatne zmiany w nowszym modelu. Obudowa XZ1 jest wykonana z jednego kawałka metalu, kiedy to w XZ Premium znajdziemy szklane plecki. Zapewne aluminiowa obudowa tego pierwszego, zapewni większe bezpieczeństwo przed wgnieceniami czy nawet rysami. Z drugiej strony większy telefon Sony z dwoma taflami szkła, jak dla mnie wygląda dużo korzystniej, nawiązując do tradycyjnej i popularnej serii Z. Niestety, śliczny wygląd idzie tu w parze z palcowaniem się obudowy i z szybkim rysowaniem się jej. Ponadto, oba telefony mogą się pochwalić ekranami pokrytymi szkłem ochronnym – Corning Gorilla Glass 5.

Runda 2 – Multimedia

Zacznijmy wpierw od Sony Xperia XZ1. Wielkość ekranu idzie tutaj w parze z rozdzielczością. Mianowicie, przekątna 5,2 cala jest wspierana przez matryce o rozdzielczości FullHD – 1920 x 1080 pikseli. Oczywiście, konkurenci mogą się pochwalić wyższymi rozdzielczościami, jednak z drugiej strony, moim zdaniem FullHD jest optymalnym rozwiązaniem. Dzięki takiemu zastosowaniu, zyskujemy, przede wszystkim dłuższy czas na baterii. A przez ,,niewielkie” rozmiary samego urządzenia, możemy z niego korzystać jedną ręką, co na pewno jest dużym plusem tego modelu.

Z kolei Sony Xperia XZ Premium może się pochwalić dużym 5,5-calowym ekranem o niebotycznej, wręcz rozdzielczości 4K – 3840 x 2160 pikseli. Jednak, najwyższą jakość możemy uzyskać, jedynie w galerii, przeglądając zdjęcia, w grach czy w filmach. W pozostałych czynnościach korzystamy z poczciwego FullHD. Zabieg ten, zapewne został zastosowany, by oszczędzić akumulator – (podobnie zrobione w Z5 Premium).

Jeżeli chodzi o multimedia, to nie możemy się tylko skupiać  na obrazie, ale też na samym dźwięku. A więc w tym aspekcie, zarówno Sony Xperia XZ1 jak i XZ Premium radzą sobie nieźle. Oba z nich, zostały wyposażone w dwa głośniki obsługujące S-Force Surround.

Runda 3 – Aparaty

Tutaj znów, mamy duże podobieństwo. Obydwa modele dostały aparaty z matrycą o rozdzielczości 19 megapikseli. Nieco szkoda, ponieważ spodziewałem się małej innowacji u Sony. Tym samym miałem nadzieje, że XZ1 będzie wyposażony w podwójny aparat. Na to rozwiązanie, musimy jednak jeszcze trochę zaczekać.

Co do samych zdjęć w tych Xperiach to wychodzą one świetnie. Sony możne się także pochwalić rozwiązaniem, takim jak, jak Super Slow Motion – nagrywanie, krótkiego fragmentu materiału wideo w 960 klatkach na sekundę.

Przykłady możecie zobaczyć w teście Xperii XZ Premium – Szklany Samuraj

XZ1 wzbogacono jeszcze o skaner 3D. Używając wbudowanej w telefon aplikacji, można łatwo zeskanować dowolny obiekt. Kolejno, takowy obiekt, można wrzucić do mediów społecznościowych, wydrukować go za pomocą drukarki 3D lub stworzyć swój awatar, który potem wykorzystamy np. w grach.

,, Z tego, co wiem, aktualizacja XZP do androida 8 ma przynieś wcześniej wspomniane dodatkowe funkcje z XZ1 – warto o tym pamiętać.”

Runda 4 – Wydajność

Chyba, nie powinno być tu większych niespodzianek. XZ1 oraz XZP to absolutna czołówka, jeżeli chodzi o topowe urządzenia na rynku. Oba urządzenia są wyposażone w najszybszy obecnie procesor – Qualcomm Snapdragon 835 wraz z układem graficznym Adreno 540. Ponadto, oba są wspierane przez 4 GB RAM oraz 64 GB pamięci flash, którą da się rozszerzyć, dzięki kartom microSD. W samych tabelkach wydajnościowych, minimalnie lepiej radzi sobie XZ Premium, jest to jednak różnica, tak mała, że nie poczujemy różnicy.

Podsumowując

Oba modele, bez dwóch zdań są świetnym wyborem, oba są również flagowcami. Ciężko zatem określić jednoznacznie, który z nich jest lepszym urządzeniem. Jeśli, lubimy większe smartfony, powinniśmy skierować się w stronę XZP, sam używam obecnie Z Ultra i planuje przesiadkę właśnie na ten model. Z kolei dla osób, które mają mniejsze dłonie i duży telefon będzie problem, bez dwóch zdań mogę polecić XZ1 lub XZ1 Compact. Ten ostatni, to już opowieść na inny materiał.

A Wy, co wybraliście? Który z tej dwójki, przemawia do Was bardziej – XZP czy XZ1 i dlaczego?

View Comments

Next Post