SzklanySamuraj.pl

Sony już od dawna nie pokazało niczego nowego na rynku tabletów. W ostatnich latach Japończycy skupiali się na smartfonach, ale dziś to się zmieniło. Nowość nie jest jednak zwykłym tabletem!

Rynek tabletów zdominowany jest przez Apple’a i Samsunga, a za nimi są liczne firmy tworzące budżetowe konstrukcje. Sony nie istnieje w tej branży, ponieważ już jakiś czas temu zrezygnowało z produkowania takich sprzętów. Czy słusznie? Ciężko powiedzieć. Xperia Z3 Tablet Compact był moim zdaniem bardzo udanym produktem, ale z drugiej strony ja w ogóle nie przepadam za „dachówkami”. Poza tym ten rynek regularnie się kurczy, więc raczej nie ma co się spodziewać powrotu Japończyków.

Inną gałęzią branży tabletów są urządzenia wyposażone w ekrany z elektronicznego papieru, czyli e-ink. Ten rynek jest zdominowany przez Amazona ze swoimi Kindle’ami. Reszta graczy to tylko płotki, ale chociażby dlatego jest o co walczyć. Tym tokiem myślenia może iść Sony, a dokładniej Sony Semiconductor Solutions, które weszło niedawno we współpracę z firmą E Ink Holdings. Dzięki temu japońska firma będzie tworzyć ekrany z elektronicznego papieru, które może używać w swoich urządzeniach, a także będzie zapewne produkować go dla innych graczy. Oczywiście może to również oznaczać, że w najbliższym czasie zobaczymy różne produkty – niekoniecznie tablety – które będą wykorzystywać tę technologię.

Oczywiście czym byłaby współpraca bez pokazania czegoś namacalnego:

Sony DPT-RP1

Jest to już drugi tablet japońskiej firmy z ekranem E-Ink, ale pierwszy przez wysoką cenę przekraczająca 1000 dolarów nie okazał się sukcesem. Z tym może być nieco lepiej, ale moim zdaniem to nadal bardziej ciekawostka i pokaz możliwości Japończyków, ponieważ nowość została wyceniona na około 700 dolarów.

Sprzęt ten jest wyposażony w 13,3-calowy ekran o rozdzielczości 1650 x 2000 pikseli i waży jedynie 349 gramów. W zestawie jest długopis, który ma być bardzo istotnym dodatkiem. Dzięki niemu użytkownik będzie czuć, jakby pisał po zwykłym papierze. Dla profesjonalistów wydaje się to całkiem interesujące urządzenie, chociaż cena nieco odstrasza. Nas to i tak nie będzie martwić, ponieważ Sony DPT-RP1 będzie dostępny jedynie w Japonii i na razie nie ma żadnych informacji o tym, żeby ten tablet miał pojawić się w innych krajach.

Hmm…

Wygląda na to, że Sony może niedługo powalczyć na rynku tabletów z ekranem E-Ink. Na razie widać, że dopiero raczkuje w tej branży, ale może dzięki tej współpracy powstaną jakieś rozsądniejsze czytniki e-booków dla szarego obywatela. Chociaż nie jestem raczej odbiorcą tego typu produktów (wolę zwykłą książkę), to chętnie zobaczyłbym właśnie takie produkty. W końcu przydałaby się sensowna konkurencja dla Amazona.


Nie bój się skomentować! W końcu jesteśmy tutaj, żeby pogadać, prawda? 

Możesz także zrobić to na FanPage lub w specjalnej grupie dla fanów Xperii!


Źródła: Sony (1), (2), liliputing.com, ubergizmo.comtablet-news.com

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • KoukekKoukek

    Author Odpowiedz

    Ja osobiście bardzo czekam na tablet w technologii e-ink w rozsądnej cenie 😉 jestem fanką odręcznie robionych notatek, jednak są one mało mobilne, toteż idealnie wpisuje się w target dla takiego urządzenia : )
    A swojego Kindle też uwielbiam ^^


Next Post