SzklanySamuraj.pl

Użytkownicy smartfonów cenią system operacyjny iOS ze względu na funkcjonalność i wygodę płynącą z codziennego korzystania. Firma Apple przy każdej aktualizacji oprogramowania rozszerza możliwości urządzeń mobilnych. Ku uciesze użytkowników coraz to nowsze wersje iOS stają się przyjemniejsze w użytkowaniu i coraz bardziej nowatorskie. Oto ukryte funkcje, które każdy posiadacz smartfonów iPhone powinien zacząć wykorzystywać!

Popraw swoją wygodę

Wykorzystywanie wszystkich funkcji oferowanych przez systemy operacyjne iOS niejednokrotnie wymaga modyfikacji ustawień fabrycznych telefonu. Takie rozwiązanie z reguły kojarzy się z koniecznością przechodzenia przez kolejne strony i zakładki systemu. Tam dopiero po kilku minutach użytkownik może dotrzeć do interesującego go ustawienia. Firma Apple w najnowszej wersji systemu zapewniła każdemu posiadaczowi smartfona iPhone szybkie wychodzenie z kolejnych kart systemu. Programiści Apple dodali do interfejsu  funkcję cofania o kilka pozycji wstecz. Powrót do poprzedniej strony jest w przypadku systemu iOS możliwy poprzez wykonanie ruchu przeciągnięcia w lewo lub poprzez przycisk w lewym górnym rogu. Mało kto wie jednak, że przytrzymanie palca na kafelku „Wstecz” rozwija listę miejsc docelowych z menu kontekstowego, do których użytkownik może w łatwy sposób się przenieść. Taka opcja umożliwia nie tylko zaoszczędzenie znacznej ilości czasu, ale jest też wygodniejsza – nikt nie lubi przecież błądzić w ustawieniach systemu przez kilka minut!

Ciekawym rozwiązaniem jest również pływający przycisk, dzięki któremu użytkownik zyskuje jeszcze szybszy dostęp do ulubionych funkcji. W celu jego aktywacji należy przejść do Ustawień, a następnie poprzez zakładkę Dotyk włączyć funkcję AssistiveTouch. Z poziomu tej karty istnieje możliwość personalizacji funkcji oraz dodanie ulubionych programów i opcji systemu. Opcja wyciszenia telefonu lub zablokowania ekranu od tego momentu będzie „pod ręką” w każdej chwili.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Producenci urządzeń mobilnych prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, które zagwarantują użytkownikom największy poziom bezpieczeństwa. Smartfony stały się w ostatnich latach znacznie ważniejsze niż nawet portfele, dlatego tak ważna jest ochrona danych. System operacyjny iOS 16 umożliwia zablokowanie dostępu do wybranych albumów zdjęć poprzez weryfikację Face ID lub Touch ID. Aktywacja tej funkcji wymaga przejścia do zakładki Ustawienia, a następnie do karty Zdjęcia, gdzie wyświetlona zostanie opcja włączenia uwierzytelnienia. Po aktywacji ochrony zdjęć obok wybranych folderów zdjęć pojawi się ikona kłódki, a użytkownik zyska pewność, że żadna nieuprawniona osoba nie uzyska dostępu do najbardziej wrażliwych danych.

Innowacyjne rozwiązanie dotyczy też opcji rezygnacji z Kontroli bezpieczeństwa. W najnowszej wersji systemu iOS udostępnianie informacji osobom z wcześniej przyznanym dostępem można przerwać poprzez opcję 'zerowanie awaryjne’ lub poprzez zakładkę 'zarządzaj udostępnianiem i dostępem’. Ważne, aby dostęp do smartfona przyznawać  osobom, do których użytkownik ma pełne zaufanie.

Nowa era komunikatorów

Smartfony to głównie narzędzia do komunikacji, dlatego ciekawe funkcje są wprowadzane w obrębie programów do wysyłania wiadomości i wykonywania połączeń. Aplikacja iMessage umożliwia edycję wiadomości, które zostały wcześniej wysłane. Ta funkcja jest szczególnie przydatna, ponieważ częstym zjawiskiem jest popełnianie drobnych literówek lub pomyłek w tekście. Aby skorygować zatwierdzoną i wysłaną wiadomość wystarczy przytrzymać palec na tekście do zmiany. Wówczas użytkownik uzyska dostęp do opcji Edycja, z poziomu której w łatwy i szybki sposób poprawi błędny tekst i zastąpi go prawidłowym.

Z kolei miłośnicy futurystycznych rozwiązań z pewnością zachwycą się możliwością zakończenia połączeń przy użyciu Siri. Aktywacja tej funkcji wymaga przejścia do zakładki 'ustawienia i dostępność’ – spośród dostępnych opcji należy wybrać zakładkę Siri i włączyć opcję 'kończenie połączeń’. Firma Apple doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że optymalizacja odgrywa kluczowe znaczenie dla użytkowników smartfonów. Od teraz każdy posiadacz iPhone’a będzie mógł nie tylko zdalnie rozpocząć połączenie głosowe, ale też w każdym momencie je zakończyć!

Droga na skróty to nie lenistwo

Obserwując trendy w zmianach systemów operacyjnych telefonów komórkowych można zauważyć, że celem jest maksymalizacja możliwości funkcjonalnych urządzeń i skrócenie do minimum czasu korzystania z nich. W tym celu w oprogramowaniu iOS wprowadzono funkcje zastępowania tekstu. Służy ona do automatycznego umieszczania w tekście słów i zwrotów, które często są używane w formie skróconej. Aktywacja tej funkcji wymaga przejścia do 'ustawień klawiatury’ – poprzez opcję 'zastępowanie tekstu’. Następnie należy w polu Fraza oraz Skrót umieścić zwroty, które system automatycznie rozpozna i zamieni.

Wygodne? Zdecydowanie tak!

Ostatnia ukryta funkcja systemu iOS jest zdecydowanie najmniej spektakularna z wymienionych, jednak jej użyteczność jest nieoceniona. Do tej pory udostępnianie hasła WiFi gościom lub znajomym wiązało się z koniecznością przypominania sobie skomplikowanego ciągu liter i cyfr. System iOS umożliwia udostępnienia hasła w formacie kodu QR, dlatego przesłanie kodu dostępu skraca się do czasu wykonania jednego skanu. Ciekawe rozwiązanie dotyczy również automatycznego łączenia się z daną siecią (na przykład w hotelu) więcej niż jednego urządzenia od Apple. Wówczas połączenie z hot spotem iPada lub Apple Watch odbędzie się automatycznie po pierwszej udanej próbie połączenia z poziomu telefonu.

Producenci systemu operacyjnego iOS doskonale wiedzą, w jaki sposób ułatwić codziennego korzystanie z ich produktów. Warto zatem wykorzystywać wszystkie funkcje, jakie dostarczają oprogramowania amerykańskiej firmy. Każdy posiadacz iPhone’a powinien przestudiować funkcjonalność swojego telefonu. Większość z tych ukrytych funkcji tak naprawdę nie jest ukryta, tylko nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Podane w artykule rozwiązania ułatwiają korzystanie z urządzenia i wpływają na zadowolenie z użytkowania. Wypróbuj je już dziś!

View Comments

There are currently no comments.

Next Post