SzklanySamuraj.pl

Jeszcze nie tak dawno osoby, które pragnęły wystawić fakturę VAT swoim klientom stały przed nie lada dylematem. Mogły one bowiem albo założyć firmę (co w przypadku okazjonalnie wykonywanej działalności mijało się z celem), albo skorzystać ze skromnego wówczas wyboru platform umożliwiających rozliczenie umów takich, jak umowa zlecenie bez firmy, co wiązało się ze sporymi prowizjami. Ostatnich kilka lat przyniosło jednak zmiany – na rynku platform oferujących rozliczenia umów pojawiła się spora konkurencja, a stawki również znacząco spadły. Wybór jest całkiem spory, powstaje więc pytanie: jaka platforma to obecnie najlepszy i najtańszy sposób na wystawienie faktury? Porównaliśmy trzy propozycje.

Nr 3. WorkConnect

Jedną z możliwości platformy dla freelancerów WorkConnect jest między innymi możliwość rozliczenia bez firmy faktury VAT za wykonywaną za jej pośrednictwem pracę. Niemniej jednak, również osoby, które znajdują swoich klientów poza platformą mogą skorzystać z możliwości rozliczenia umów z nimi bez zakładania firmy. Jakie możliwości oferuje platforma? Przede wszystkim za jej pomocą rozliczyć można różnego rodzaju umowy cywilno prawne, jak np. umowa o dzieło, czy też umowa zlecenie.

Przede wszystkim zwrócić uwagę należy na dość skromny zasób osób, które mogłyby skorzystać z takiego rozwiązania. Na swojej stronie internetowej platforma WorkConnect zastrzega, że oferowane przez nią rozwiązania adresowane są do grafików, influencerów, deweloperów, animatorów, czy konsultantów. Jak wynika z treści strony internetowej tej platformy dla freelancerów, takie zlecenia mogą zostać bez trudu rozliczone. Osoby prowadzące innego rodzaju działalność również mogą skorzystać z usługi, jednak proszone są o wcześniejszy kontakt z administracją. Dla wielu osób potrzebujących pilnego rozliczenia faktury nie będzie to z pewnością wygodne rozwiązanie..

Nie jest to również z pewnością najtańszy sposób na wystawienie faktury. Prowizje WorkConnect są bowiem dość wysokie. Podstawowa opłata wynosi tu 7.5% wartości faktury, natomiast w przypadku zleceń o wartości przekraczającej 2134 PLN obowiązuje stała dopłata w wysokości 160 PLN netto. 

Nr 2. UseMe

Jeśli chodzi o platformy dla freelancerów z możliwością rozliczania faktur bez firmy, stosunkowo dużą popularnością cieszy się również platforma UseMe. Oferuje ona możliwość rozliczenia umów takich, jak umowa o dzieło, czy też zlecenie bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Uwagę na pewno zwraca znacznie większy, niż w przypadku wyżej omawianej platformy, zakres usług, jakie, zdaniem administracji, można bezproblemowo rozliczyć z UseMe. Czy jednak oznacza to, że UseMe to najtańszy sposób na wystawienie faktury? Niestety tutaj odpowiedź jest negatywna.

Rozliczenia umów za pomocą UseMe nie należą do najtańszych. Podstawowa prowizja serwisu wynosi bowiem 8% (jest to zatem więcej, niż w przypadku WorkConnect). W przypadku zleceń o wartości powyżej 4.000 PLN stosowana jest natomiast jednolita, niezależna od wartości umowy prowizja wynosząca 250 PLN. UseMe zastrzega sobie również prawo do zastosowania dodatkowych opłat, na przykład za wypłatę środków szybkim przelewem, lub rozliczenie umowy w walucie innej, niż złoty. Zdecydowanie nie jest to zatem najtańszy sposób na wystawienie faktury bez prowadzenia firmy,

Nr. 1 – Kugaru

Bardzo ciekawa oferta dostępna jest w przypadku platformy dla freelancerów Kugaru. Warto bowiem podkreślić, że pobierane przez nią stawki prowizji są znacznie bardziej korzystne, niż w przypadku obu wcześniej omawianych platform. Kugaru pobiera bowiem 5% stałej prowizji za wystawienie faktury natomiast jeśli kwota zlecenia przekracza 2.400 PLN, pobierana jest stała opłata w wysokości 120 PLN, niezależnie od tego, czy rozliczana jest umowa zlecenie, czy o dzieło. Są to stawki znacznie korzystniejsze, niż w przypadku UseMe, czy WorkConnect. Warto też podkreślić, że Kugaru oferuje także możliwość skorzystania z subskrypcji – za 200 zł netto rozliczyć można bez dodatkowych kosztów nawet do 20 zleceń miesięcznie. Wszystko to sprawia, że najtańszy sposób na wystawienie faktury na chwilę obecną to właśnie Kugaru.

Jakiego rodzaju działalność można rozliczyć z Kugaru? Dostępnych opcji jest naprawdę bardzo wiele. Na swojej stronie internetowej Kugaru wyszczególnia ponad 30 rodzajów usług, które bezproblemowo rozliczyć można za pomocą platformy. Warto podkreślić, że oprócz usług realizowanych typowo przez freelancerów, jak np. obsługa mediów społecznościowych, czy copywriting, z Kugaru rozliczyć się mogą także osoby oferujące usługi takie, jak fryzjerstwo, catering, a nawet pielęgniarstwo. Możliwa do rozliczenia jest tu umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie.

Kugaru to najprawdopodobniej najtańszy sposób na wystawienie faktury – a osoby poniżej 26 roku życia są tu w jeszcze korzystniejszej sytuacji. Platforma umożliwia bowiem skorzystanie z rządowego programu “ulga dla młodych”. Co to oznacza? Otóż klienci Kugaru, którzy nie ukończyli 26 roku życia nie poniosą przy rozliczaniu umowy żadnych składek, czy zaliczek na podatek dochodowy. Nie ma tu znaczenia rodzaj rozliczanej umowy. Osoby takie opłacą jedynie wynoszącą 5% (lub 120 złotych) prowizję portalu, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Zapoznaj się s ofertą KUGARU 

Źródło: Artykuł partnerski

Admin i autor bloga SzklanySamuraj.pl, piszę głównie o smartfonach, technologii, operatorach, subskrypcjach i usługach związanych z branżą telefonii i hi-tec.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post