SzklanySamuraj.pl

LG G6 ma ekran w proporcjach 18:9. Samsung Galaxy S8 również może mieć taki wyświetlacz. Sony za to zostaje przy 16:9 i bardzo rozsądnie tłumaczy swoją decyzję.

Jedną z najważniejszych nowości w LG G6 (którego jeszcze nie opisałem, ale zabieram się za to!) jest ekran w proporcjach 18:9. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jak chociażby zwiększenie samego wyświetlacza, ale wydłużając go, a nie poszerzając, przez co nie cierpi na tym korzystanie z niego jedną ręką. Zyskuje też sporo czytanie, ponieważ widać więcej treści za jednym razem. Bardziej panoramiczny ekran to również dodatkowe miejsce po bokach przy graniu czy oglądaniu filmów. Wydawać by się mogło, że 18:9 to świetny pomysł i inni producenci niedługo podchwycą ten trend, ale nie będzie wśród nich Sony.

I Japończycy mają bardzo sensowne wytłumaczenie czemu 16:9 jest lepsze

Portal AndroidAuthority przytoczył wypowiedź, dyrektora marketingu w Sony, którym jest Don Mesa. Według niego nie opłaca się wchodzić w nowy format tylko dla jednego działu japońskiej korporacji. Należy bowiem pamiętać, że smartfony to tylko wycinek – i to nie najważniejszy – Sony. Istotniejszy jest chociażby Sony Pictures, czyli odłam zajmujący się filmami. Jeśli osoby odpowiedzialna za niego zdecydują się na korzystanie z 18:9, to również Sony Mobile może wziąć to pod uwagę. W innym przypadku usługi/materiały z tych gałęzi japońskiej firmy nie byłyby ze sobą kompatybilne, co byłoby bardzo głupim posunięciem.

Skoro Sony to nie tylko smartfony, warto korzystać z doświadczeń innych działów. W końcu Xperia XZ Premium ma 5,5-calowy ekran 4K HDR, którego rozwiązania pochodzą z Bravi, czyli japońskich telewizorów. Ten ruch wydaje się sensowny, a 18:9? Może kiedyś, na razie lepiej skupić się na perfekcyjnym obrazie w proporcjach 16:9.

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

Next Post