SzklanySamuraj.pl

Sony Xperie Z5 są bez wątpienia świetnymi urządzeniami, ale są one dość drogie. Szczególnie dla Polaków. Zobaczcie ile trzeba pracować, żeby móc je kupić.

Kilka dni temu portal zajmujący się statystyką ubs.com  przygotował raport pokazujący ile mieszkańcy poszczególnych krajów muszą pracować, żeby kupić sobie wybrane produkty, w tym iPhone 6. Kolejna strona statista.com na podstawie tych danych stworzyła infografikę świetnie ukazującą różnice w bogactwie różnych krajów, a dokładniej mieszkańców najważniejszych miast wielu państw.

Najgorzej mają mieszkańcy Kijowa, którzy na iPhone’a 6 muszą pracować prawie 630 godzin. Co ciekawe ludzie w Zurychu mający średnia pensję potrzebują jedynie niecałych 21 godzin. Różnica jest ogromna, ale gdzie w tym jest Polska? W Warszawie osoba ze średnia pensją potrzebuje nieco ponad 141 godzin, czyli niecały miesiąc. Według danych GUS średnie polskie zarobki w drugim kwartale tego roku wynoszą 3 854,88 zł, a iPhone 6 z 16 GB pamięcią wbudowaną to wydatek rzędu 2699 złotych. Oznacza to, że nie jedząc i nie płacąc rachunków co miesiąc można kupować sobie nowego smartfona Apple.

A jak to jest z nowymi Xperiami?

Nowe smartfony Sony do najtańszych nie należą, więc trochę trzeba na nie pracować. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie ile, szybko to policzyłem, oczywiście przyjmując średnią pensję podawaną przez GUS oraz zakładane przez wiele miejsc pracy 168 godzin miesięcznie na cały etat. Wychodzi z tego, że stawka godzina w naszym kraju to średnio niecałe 23 złote (3 854,88 zł/168 godzin). Chcecie wiedzieć ile potrzeba godzin, żeby kupić sobie topowe Xperie zarabiając takie pieniądze?

infogram

Dużo, mało? Pewnie większość osób powie, że takie ceny byłyby odpowiednie, gdybyśmy zarabiali tak jak mieszkańcy Europy Zachodniej. Oczywiście w polskich warunkach wydanie takich sum nie jest łatwe dla statystycznego Polaka, szczególnie że wielu nie zarabia średniej podawanej przez GUS. Warto też pamiętać, że te wyniki dotyczą zarobków, ale nie uwzględniają innych kosztów i wydatków.

Zobacz też: Xperia Z5, Xperia Z5 Compact oraz Xperia Z5 Premium

Najsmutniejsze jest to, że topowy telefon w naszym kraju jest wydatkiem luksusowym, a nie rozsądnym wyborem, który starczy na 2 lata, czyli tak jak w bogatszych krajach. Wiele nam jeszcze brakuje do Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych i póki ich nie dogonimy nadal kupno flagowca będzie wydatkiem przygotowywanym przez kilka miesięcy. Szkoda, ponieważ przez to większość skazana jest na budżetowce lub ewentualnie średnią półkę.


Źródło:  ubs.comstatista.com, GUS / Zdjęcie: Pictures of Money

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • 23 zł za godzine, chyba w Sejmie 😀
  Albo rzeczywiście w Wawie.
  W większości miast ludzie się cieszą jak wychodzą 7,50/h na czysto (10,50 brutto).
  Niedługo pracodawcy będą szukać młodych, 18- letnich osób, z 30-letnim doświadczeniem, orzeczeniem o niepełnosprawności i najlepiej ,by się zgodzili pracować na 5-letni bezpłatny staż i tylko z własną działalnością gospodarczą.


  • GUS ma swoją metodę liczenia, więc jak dobrze pamiętam nie biorą pod uwagi chociażby ludzi nie pracujących na umowie o pracę. Coś tam jeszcze było z małymi przedsiębiorcami, ale to musiałbyś doczytać 🙂

   Wymagania są coraz większą, więc wyjście jest jedno – zostać blogerem 😀


   • Nie tylko mają swoją metodę liczenia ale także swój świat jak widać…

    Trochę pojechałeś po blogerach, tak jakby tutaj nie było wymagań… xD Coś w stylu „Jesteś leniwy, nic nie umiesz? Zostań BLOGERĘ” 😀


    • Bo taka prawda, blogerem może zostać każdy.
     Niestety dobrym blogerem zostanie tylko garstka 😛


     • Ta garstka czyli my? 😀


     • Ja siebie nie uważam jeszcze za dobrego blogera, za dużo mi brakuje 😛


     • Mnie brakuje dużo nawet do miernego blogera 😀


     • To Twoja opinia i Ty jesteś swoim najlepszym recenzentem, ale moim zdaniem robisz bdb recki, więc taki mierny to nie jesteś 😉


     • Dzięki, staram się jak mogę 🙂 Wiesz jak to jest, piszesz na temat sprzętu a potem widzisz inne recenzje i „kurdełe, mogłem też o tym wspomnieć”


Next Post