SzklanySamuraj.pl

Aparat w smartfonie to jedna z jego najważniejszy funkcji, dlatego mimo wielu kontrowersji zawsze przeglądałem ranking DXOMark, który był dla wielu wyznacznikiem. Teraz trafiła do niego Xperia XZ Premium i iPhone’y 8. Wyniki zaskakują!

Zacznijmy od tego, że twórcy nieco zmienili wytyczne w rankingu, ponieważ mobilne rozwiązania również uległy sporej ewolucji, a flagowym tego przykładem są podwójne aparaty. To spowodowało, że stary ranking poszedł do piachu i wszytko zaczęło się od nowa, a pierwszym królem został iPhone 8 Plus! Zaraz zanim znalazł się iPhone 8, co dobitnie pokazuje, że Apple bardzo przyłożyło się do możliwości fotograficznych w nowych urządzeniach. No i mają w zanadrzu wariant X, który zapewne będzie jeszcze lepszy.

Odpowiednio 94 i 92 punkty to rekordy, do których nie zbliżyły się poprzednie smartfony, ponieważ zarówno HTC U11, jak i Pixel osiągnęły „jedynie” po 90 punktów. Jest to oczywiście częściowo spowodowane faktem, że Apple zna się na rzeczy, ale również tym, że nowe wytyczne bardzo faworyzują podwójne aparaty. Dwa nowe ważne elementy to bokeh (rozmycie tła) oraz ZOOM, a najłatwiej jest uzyskać te rzeczy właśnie dzięki dwóm matrycom i co dziwne na te elementy kładzie nacisk firma z Cupertino. No cóż, nie ma co się rozwodzić nad tym, najwyraźniej zdjęcia z nowych iPhone’ów dają radę!

Czyli zupełnie inaczej niż w przypadku Xperii XZ Premium!

Testowałem ten model – już powoli zabieram się za recenzję – i chociaż aparat nie był idealny, to mi przypadł do gustu. Innego zdania jest ekipa DXOMark, która oceniła możliwości fotograficzne tej Xperii na 83 punkty! Starsza Xperia XZ, którą niedawno kupiłem zdobyła w poprzednim rankingu 87 punktów, a Sony raczej nie zaliczyło regresu. Winowajcą są nowe zasady, które bardzo faworyzują podwójna aparaty, przez co Sony nie miało jakichkolwiek szans na równą walkę z numerem jeden. Drugą możliwością jest fakt, że ranking DXOMark jest średnio rzetelny, a poprzednie smartfony japońskiej firmy były bardzo faworyzowane (bardzo popularna teoria!).


Więcej o kontrowersjach w tej ocenie napisał ch3mn3y na XperiaSite.pl, więc nie chcę się powtarzać: Słaby wynik Xperii XZ Premium w DxOMark, ale czy na pewno?


Ważne jest też to, że Sony nigdy nie było liderem fotografii mobilnej. Możecie mówić co chcecie, ale praktycznie rok w rok, Samsungi okazywały się lepsze, szczególnie w trybie automatycznym. Bardzo wysoka pozycja Xperii w tym rankingu była wielokrotnie krytykowana przez czytelników, ale teraz raczej nie będą mieli się do czego przyczepić. Co więcej, taka ocena może wyjść fanom na dobre, ponieważ Sony dostało jasny znak, że musi wziąć się w garść, gdyż konkurencja odskoczyła o lata świetlne.

Podsumowując, moim zdaniem taka ocena jest nieco krzywdząca, ale nie jest jednoznacznie nieprawdziwa. Najważniejsze, że może to przyniesie coś dobrego. Liczę na to!

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post