SzklanySamuraj.pl

Sony dzisiaj zaprezentowało nowego smartfona przeznaczonego dla Japonii. Jeśli nazwa Xperia A4 Wam nic nie mówi, to dodam, że to jest Z3 Compact tylko w nieco innych barwach. 

Na początku muszę Wam się do czegoś przyznać, nie rozumie do końca strategii Sony. Staram się być zawsze na bieżąco nie tylko nowościami, ale również przeciekami i plotkami dotyczącymi japońskiej firmy. Już od kilku lat jestem jej fanem, więc naturalnie przyglądam się im nieco uważniej niż reszcie rynku. Oprócz czytania jak wiecie analizuję też te informacje i często o tym piszę. Zawsze staram się dojrzeć drugie dno w każdej premierze czy przecieku, żeby nie podawać Wam suchych danych. I z całą moją wiedzą nadal nie jestem w stanie do końca zrozumieć do końca strategii Japończyków, ale zacznijmy od początku, czyli Xperii A4.

Xperia-A2_5

Sony Xperia A4 (SO-04G) to niemal identyczna Xperia Z3 Compact. Model ten został wyposażony w 4,6-calowy ekran HD (1280 x 720 pikseli),  4-rdzeniowego Snapdragona 801 o taktowaniu 2,5 GHz oraz 2 GB pamięci RAM. Znajdziemy w niej również 20,7-megapikselowy główny aparat fotograficzny, 2,2 mpix na przednim panelu, łączność 4G LTE, wodoszczelność (IP65/68) oraz baterię o pojemności 2600 mAh.  Jest to niemal identyczna kopia Xperii Z3 Compact i różni się tylko kilkoma elementami. Pierwszym są wymiary (A4 – 128 x 66 x 9,1 mm vs Z3 Compact 127,3 x 64,9 x 8,6 mm), drugim jest wersja systemu operacyjnego (A4 startuje od razu z Lollipopem, Z3 Compact jest aktualizowana), trzecim zaś jest tylna klapka, która w przypadku A4 jest plastikowa. Różne będą także wersje kolorystyczne, ponieważ dzisiaj zaprezentowana nowość będzie dostępna w 4 wariantach: białym, szarym, różowym i niebieskim.

Na rynek japoński trafi w połowie czerwca i ten wariant przeznaczony jest dla sieci NTT DoCoMo. Jeśli chodzi o jej dalszy żywot to możliwości są trzy: pojawi się niedługo globalnie jako A4, zostanie zmieniona na Xperię Z4 Compact i trafi na cały świat lub będzie to model dostępny w takiej konfiguracji tylko w Japonii. Pierwsza opcja jest mało prawdopodobna, druga ma już trochę większą szansę, ale mam nadzieję, że prawdziwa jest trójka. Jeśli 1 lub 2 okazałyby się prawdą to musiałbym potwierdzić słowa z początku tego wpisu, że nie rozumiem strategii Sony.

Już przy premierze Xperii Z4, która jest niemal identyczna jak Zet3 mocno się zastanawiałem o co w tym chodzi o teraz tylko się w tym utwierdzam. Sony może przygotowywać sobie rynek i na razie umacniać się w Japonii, a potem ruszyć z tymi samymi produktami w świat lub odświeżać swoje portfolio na rodzimym rynku, a dla świata szykuje coś innego. Wyniki finansowe nie nastrajają pozytywnie i pierwszy pomysł na pewno nie poprawi tej sytuacji. Drugi brzmi dużo sensowniej, ale oprócz takich ciekawych urządzeń jak Xperia C4 czy M4 Aqua musielibyśmy zobaczyć coś rzeczywiście nowego, jak chociażby Xperię P2.

Muszę na końcu przyznać, że Sony albo spokojnie przygotowuje się do czegoś większego albo rzeczywiście nie ma pomysłu na topowe urządzenia z Androidem. Średnia półka jest coraz ciekawsza, ale to co pokazują Japończycy w Kraju Kwitnącej Wiśni jest bardzo zastanawiające. Miejmy nadzieję, że to tylko cisza przed burzą, a na targach IFA w Berlinie lub nawet wcześniej Sony zaskoczy wszystkich.


Źródło: mydocomo.com via xperiablog.netgsmarena.com

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post