SzklanySamuraj.pl

Sony Mobile w zeszłym roku sprzedało ponad 15 milionów Xperii. Czy to już koniec Japończyków?

Sony Mobile w zeszłym roku zmieniło swoje podejście do rynku smartfonów i wprowadziło Xperie X. Nie chcę po raz kolejny rozpisywać się nad sensownością tego rozwiązania, ponieważ pisałem już o tym nie raz, więc dziś po prostu zobaczmy cyferki.

W ostatnim kwartale 2016 roku na rynek trafiło 5,1 mln Xperii. To więcej niż w pierwszym, drugim i trzecim, ale mniej niż w którymkolwiek z 2015. Na zwiększenie sprzedaży w ostatnich trzech miesiącach miały wpływ Święta Bożego Narodzenia, które zawsze są złotym okresem dla producentów. Widać to doskonale patrząc na ostatnie 12 miesięcy, ale wystarczy spojrzeć wcześniej, żeby zobaczyć, że nie jest tak dobrze. W ostatnim kwartale 2015 roku trafiło do klientów 7,6 mln urządzeń, czyli jakieś 50% więcej.

Co więcej, Sony sprzedało jedynie 15 milionów urządzeń, a wcześniej zakładano (już po obniżkach) 17 mln. Jest to spowodowane mniejszym zainteresowaniem w Ameryce Łacińskiej oraz na Bliskim Wschodzie.

Sami zobaczcie wykres znaleziony na XperiaBlog.net, a potem przejdziemy do wniosków.

Xperia-units-shipped-768x501 (1)

No dobra, a co z wnioskami? Ciężko powiedzieć.

Z jednej strony Sony Mobile – wśród producentów urządzeń z Androidem – średnio zarabia najwięcej na swoich smartfonach. Poza tym Xperie X okazały się ciekawą odmianą i ich przyjęcie można uznać za całkiem pozytywne.

Zobacz też testy: Xperii X oraz Xperii X Compact

Z drugiej strony, 5 milionów?! Serio?! To są jakieś frytki i byle chiński producent może sprzedawać więcej. Problemem Sony są ceny oraz brak innowacyjności, którą oferuje chociażby Samsung. Może się to zmienić podczas targów MWC 2017, na których to – według plotek – zobaczymy aż 5 nowych Xperii. To właśnie wtedy może się sporo zmienić, ale zobaczymy to dopiero w wynikach za drugi kwartał. W pierwszych trzech miesiącach tego roku dobrym wynikiem będzie wzrost do jakiś 4,5-5 milionów sprzedanych urządzeń i na tyle liczę.

Sony jeszcze się trzyma, ale czy ten rok będzie przełomowy? Zobaczymy!

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post