SzklanySamuraj.pl

Sony Mobile jest pod kreską i ostatnie miesiące tego nie zmieniły, ale widać światełko w tunelu. Przyszły rok może przynieść zyski!

Sony Mobile nie zniknie z rynku, ale nie radzi sobie aktualnie byt dobrze. Świadczą o tym najnowsze wyniki finansowe, według których smartfony przynoszą Japończykom straty. W trzecim kwartale tego roku przychody wyniosły 2,33 miliarda dolarów, ale niestety dział odpowiedzialny ze Xperie był 172 miliony dolarów pod kreską. Nie jest to oszałamiająca kwota, ale jest to nadal strata, czyli coś czego być nie powinno. Na szczęście ogólnie firma jest na plusie, a zysk netto wyniósł 280 mln dolarów (zysk operacyjny to 775 mln dolarów). Udało się to uzyskać dzięki świetnej sytuacji konsolom Playstation oraz oczywiście działowi odpowiedzialnego za matryce fotograficzne. Ogólnie są to rezultaty, których można było się spodziewać, ale moją uwagę przykuło bardziej coś innego.

Sony-Xperia-units-shipped_Q3-2015-640x418 (1)

Sprzedaż na poziomie 6,7 milionów urządzeń przez 3 miesiące, to dla firmy jak Sony wynik tragiczny. To nawet nie wymaga specjalnego komentarza. Ogólne przewidywania na ten rok również nie zachwycają, ponieważ 27 mln smartfonów brzmi jak żart. No cóż, wszyscy wiemy, że Japończycy nie są teraz na szczycie rynku mobilnego.

Mi bardziej zaciekawiła informacja, że te 27 milionów to wynik, który był przewidywany ostatnio, więc Sony nie zmniejszyło go po raz kolejny (wcześniej z kwartału na kwartał przewidywania były obniżane). Nie chcę tutaj wyciągać daleko idących wniosków, ale wydaje mi się, że może to oznaczać pewną stabilizację. Stabilizację, która nadal jest nie do przyjęcia (każdy wynik na minusie jest taki), ale lepsze to niż nic. Wydaje mi się, że spadek sprzedaży mógł już wyhamować i teraz będzie tylko lepiej, lub w najgorszym przypadku tak samo. Byłoby to zgodne ze strategią, że aktualnie priorytetem jest osiągnięcie zysku, a dopiero potem Sony Mobile będzie myśleć o rozszerzeniu sprzedaży.

Podsumowując mogę tylko powiedzieć, że dobrze nie jest, ale wygląda na to, że widmo tragedii oddala się coraz bardziej.


Źródło: Sony via xperiablog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • RafauRafau

  Author Odpowiedz

  Skoro już mówimy o kupowaniu Xperii, masz może jakieś informacje/opinie/doświadczenia ze sklepem Bludiode? Wiem, że już niedługo mają wprowadzić do sprzedaży Xperię M5, jednak nie jestem przekonany co do ich rzetelności 🙂


  • Szczerze powiem, że pierwszy raz słyszę o nich, więc nie pomogę ;/


   • RafauRafau

    Author Odpowiedz

    :/ szkoda. Ofertę mają bardzo ciekawą, sprowadzają nawet stylistycznie genialnego Sharp Aquos Crystal, ale dość słabo że nie ma o nim zbyt wielu obiektywnych, przydatnych opinii :/


 • Ludzie co niekupuja sony Xperia serii z to są ludzie nieelegacy,durniami ze niekupuja Xperia serii z ja bym ludziom wepchnoł te Xperie do ręki kupuj je super eleganckie i xtremalne z wejściem na kartę pamięci micro SD lepsze od samsunga galaxy s6, wesprzyj sony i sony mobile, Xperia ze nieznikneli z rynku smartfonuwy proszę pomoc dla sony mobile Xperia


Next Post