SzklanySamuraj.pl

Sony z kwartału na kwartał sprzedaje coraz mniej smartfonów, ale nie jest to jednoznacznie złe. Ba, wyniki finansowe są całkiem optymistyczne!

Kilka miesięcy temu napisałem, że przestaję krytykować Japończyków, ponieważ mieli rację. Odnosiło się to do zmiany strategii, która na pierwszy rzut oka była błędna, ale w ogólnym rozrachunku okazała się skuteczne. Daleko jest mi od nazwania jest dużym sukcesem, ale Sony w końcu zaczęło zarabiać na smartfonach, a to jest obecnie najważniejsze.

Najnowsze wyniki finansowe pokazują, że w 2016 roku fiskalnym – który zakończył się 31 marca – przychody Sony za dział mobilny spadły o 32,7 procent (do 6,7 mld dolarów). To sporo, a liczba sprzedanych smartfonów również nie nastraja pozytywnie. 24,9 mln urządzeń to śmiesznie mało w dzisiejszych czasach, a to wynik za rok 2015, w poprzednim sprzedaż spadła do 14,6 mln sztuk. Wystarczy przypomnieć, że według prognoz Samsung w ciągu roku sprzedał 55 mln obydwu wariantów Galaxy S7, a to przecież tylko flagowce. Jeśli chodzi o liczby, Japończycy nie mogą równać się z gigantami rynku, ale najważniejsze jest coś innego.

Sony Mobile zakończyło zeszły rok z zyskiem!

Może niedużym, ponieważ wynoszącym około 91 milionów dolarów, ale jednak z zyskiem. Wygląda to jeszcze lepiej, jeśli przypomnimy sobie, że rok wcześniej Sony miało stratę na poziomie 550 mln dolarów. Za wszystko odpowiada restrukturyzacja, jak chociażby ograniczenie działalności na nierentownych rynkach czy postawienie na produkty bardziej premium.

Teraz ma być jeszcze lepiej, ponieważ Sony po udanych zmianach, chce w końcu skupić się na zwiększeniu sprzedaży swoich urządzeń. Japończycy zakładają, że w skali roku uda im się poprawić o jakieś 8 procent, co nie brzmi może zbyt odważnie, ale to zawsze coś. Najważniejsze, że nareszcie jest jakiś plan na przyszłość, który się sprawdza!

No i jest też Xperia XZ Premium, która może okazać się sprzedażowym hitem!


Nie bój się skomentować! W końcu jesteśmy tutaj, żeby pogadać, prawda? 

Możemy to zrobić na FanPage, w grupie dla fanów Xperii lub w tajnym miejscu dla najwierniejszych czytelników!


Źródło: Sony via XperiaBlog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post