SzklanySamuraj.pl

Korzystam z Windows Phone’a 8 niemal od samego jego początku, wcześniej miałem dłuższy epizod z „siódemką”, a niedawno pracowałem na najnowszej odsłonie, czyli Windows 10 Mobile. Czy rozwój systemu Microsoftu idzie w dobrą stronę?

W moich wrażeniach z użytkowania Windowsa 10 Mobile spojrzę na niego przez pryzmat wersji 8.1, z której korzystam od wielu miesięcy.

Wygląd

Niedługo po starcie programu dla Insiderów (beta testerów) Windowsa 10 Mobile postanowiłem go zainstalować na swojej Lumii 520 i… to nie była dobra decyzja. Pominę kwestię jego działania, ponieważ to była wczesna wersja i do dziś wiele się zmieniło, ale wizualnie również nie przypadł mi do gustu. Szybko uciekłem i korzystałem z Androida (i potem Lumii z WP 8.1), aż do niedawna, gdy przyszła do mnie Lumia 950. Teraz „dziesiątka” wygląda w porównaniu poprzedniej wersji tak:

Na pierwszy rzut oka nie zmieniło się wiele (wizualnie) od wersji beta, ale teraz ten system bardziej mi się podoba. Wygląda moim zdaniem dojrzalej niż WP8 i sprawia wrażenie bardziej zaawansowanego. Jednocześnie jego plusem nadal jest przejrzystość i nowi użytkownicy smartfonów powinni szybciej znaleźć potrzebne im funkcje, szczególnie dzięki funkcji szukaj.

Działanie

Tutaj nie jest już tak dobrze, ale po kolei…

W mojej Lumii 640 cenię sobie bardzo stabilność. Nie przypominam sobie ani jednego przypadku, w którym musiałbym zrestartować telefon, a korzystam z tego modelu już kilka miesięcy. Lumię 950 miałem przez kilka tygodni i większość czasu wszystko było w porządku, ale zdarzały się nieprzyjemne przypadki. Raz przestało działać mi centrum powiadomień, ale tylko na ekranie głównym. Poza tym podłączałem ten model do komputera kilkadziesiąt razy i czasem zdarzało mi się, że nie była wyświetlana cała zawartość urządzenia. Po restarcie lub kilku próbach wszystko działało w porządku, ale taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Jeszcze gorzej jest w przypadku szybkości działania, co najlepiej widać na filmie przygotowany przez ekipę TechRadar:

Lumia 640 uruchamiała się o kilka sekund krócej, a w przypadku aplikacji czy funkcji systemowych ten model również był przeważnie lepszy. Zarówno Instagram, zdjęcia, sklep, mapy czy ustawienia włączały się minimalnie szybciej na przedstawicielu średniej półki. Jedynie Messenger sprawował się lepiej na nowym topowym urządzeniu Microsoftu. Różnica nie jest ogromna, ale to większości przypadków to moja Lumia z Windows Phone’em 8.1 działała sprawniej. Zapewne jest to wina niedopracowanego oprogramowania i Windows 10 Mobile jeszcze przyspieszy, ale na razie logiczniejszym wyborem jest jego poprzednik.

img-20151231-095302-90cabe637369,0,920,0,0

Ocena

Jeśli przeczytaliście cały tekst to wiecie jaka jest moja ocena. Wizualnie nieco bardziej przypadł mi do gustu Windows 10 Mobile, który sprawia wrażenie bardziej dopracowanego systemu, ale obydwie wersje mogą się podobać równie mocno i analogicznie można uznać je za równie brzydkie.

Ważniejsze zawsze jest działania, a tutaj wygrywa w większości przypadków Windows Phone 8.1. W przypadku nowszego rozwiązania ekran wczytywania nie pojawiał się bardzo często, ale na wszystko trzeba i tak trochę czekać. Rozumiem jeszcze, że niektóre aplikacje działają wolniej, ale w przypadku otwierania funkcji systemu sytuacja jest taka sama.

Sprawdź moją recenzję Continiuum

Windows 10 Mobile to ewolucja, która niestety na razie niezbyt się udała. Nie wątpię, że za jakiś czas będzie to lepszy system niż „ósemka”, ale na razie ja stawiam na sprawdzone rozwiązanie.


 

A jeśli wpis Ci się spodobał i chcesz być na bieżąco to zostaw lajka. Dzięki!

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • Kupiłam swoja Lumie tak troche z marszu. Tym tekstem utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że dobrze wybrałam;)


 • Według mnie dziesiątka jest o wiele lepiej dopracowana. Poza tym nie do końca da się stwierdzić czy W10M jest oficjalny – teoretycznie tak, bo przecież wydali smartfony z nowej serii z fabryczną dziesiątką, ale również teoretycznie nie – przecież Microsoft nie podał żadnej oficjalnej informacji o premierze… Ciężko stwierdzić… Abstrahując. Sama recenzja dobra ale krótka i nie zawiera szczegółów a te są istotne 🙂 Sam system jest nie tyle bardziej dojrzały co po prostu dopracowany. Widać wiele nowych funkcji – odpisywanie z belki, interaktywne powiadomienia, nowe lepsze centrum akcji, nowy Outlook, Muzyka Groove, zupełnie nowy (i o niebo lepszy) Office, rozbudowano kalkulator, przeglądarka Edge, usprawniona galeria zdjęć i interfejs aparatu… Całe mnóstwo zmian. Nawet design się poprawił, i tak jak mi po prostu podobał się WP8.1 tak patrzenie na W10M daje swojego rodzaju satysfakcje 🙂 Działanie systemu to śliska kwestia, bo nie dość, że subiektywna to jeszcze każde urządzenie pracuje inaczej… Niemniej każdy kolejny update wnosi spore poprawki a system jest już szybki (tak samo lub minimalnie lepiej – pisze na podstawie wielu opinii) i mam wrażenie, że niewiele mu brakuje by był udostępniony w zupełnie stabilnej wersji.


  • Dla mnie pokazanie Lumii z W10M jest jednoznaczne z tym, że jest on oficjalny. Przynajmniej ja wychodzę z takiego założenia.

   Co do recki, dzięki za uwagi. Starałem się oddać jak najlepiej moje odczucia, ale rozumiem, że może być mało i następnym razem będzie więcej 😉

   P.S. Niech tylko jeszcze aplikacje dobre się pojawią i będzie bdb 😉


   • Aplikacje pojawiają się cały czas ? Ci co ważniejsi producenci coraz częściej wydają dla windowsa aplikacje i gry, a i coraz więcej producentów decyduje się swoje słuchawki oprzeć na mobilnych okienkach ? Windows Mobile dojrzewa bardzo szybko ? teraz to już nie tylko Lumia z dobrymi podróbkami znanych gier ?


Next Post