SzklanySamuraj.pl

Nie raz powtarzałem, że systemowi Microsoftu brakuje ciekawych urządzeń, które mogłyby rywalizować z Lumiami. VAIO pokazało właśnie smartfona o nazwie Phone Biz i mogę powiedzieć jedno: WOW!

Dzisiaj firma VAIO zaprezentowała kolejnego smartfona. Zanim przejdę dalej, muszę przypomnieć nieco historii. VAIO to marka, która kiedyś należała do Sony i pod tą nazwą ukrywały się topowe notebooki. Dział ten nie przynosił zysków, więc został sprzedany i nowy właściciel próbuje go ożywić. Pokazał on już chociażby hybrydę, ale również telefon z Androidem, który niczym specjalnym się nie wyróżniał. Teraz Japończycy próbują szczęścia z Windowsem 10 Mobile i oto co mają do zaoferowania:

  • 5,5-calowy ekran o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli);
  • 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 617;
  • 3 GB pamięci RAM;
  • 16 GB pamięci wbudowanej + slot kartę microSD;
  • 13-megapikselowy aparat główny;
  • 5 Mpix na przednim panelu;
  • łączność 4G LTE;
  • Dual SIM;
  • bateria o pojemności 2800 mAh;
  • Windows 10 Mobile.

 

Wizualnie prezentuje się on całkiem dobrze, ale najważniejsze jest to, że został wykonany z aluminium. Dzięki temu jest zupełnie inny niż plastikowe Lumie. Oczywiście niektórym tworzywo sztuczne może odpowiadać, ale nowe flagowce Microsoftu są wykonane po prostu średnio, żeby nie powiedzieć słabo. Dlatego VAIO Phone Biz jest miłą odmianą.

Specyfikacja jest typowa dla średniej półki, ale większości użytkownikom powinna ona wystarczyć. Niestety systemem jest w nim Windows 10 Mobile, co oznacza, że na razie ten telefon będzie działać wolniej niż średniaki z Windows Phonem 8.1 Przez jakiś czas korzystałem ze sporo mocniejszej Lumii 950 i moja 640-tka sprawowała się po prostu lepiej. To może się zmieni dopiero z kilkoma aktualizacjami, ale na razie wydajność mobilnego Windowsa 10 nie powala.

vaio-phone-biz-4 (1)

VAIO Phone Biz ma Snapdragona 617, który jest bardzo dobrym procesorem, ale obsługuje Continuum. Jeszcze 2 miesiące temu napisałbym, że to świetna wiadomość, ale teraz jestem przerażony. Testowałem tę funkcję na Lumii 950 ze Snapdragonem 808 i napisanie, że nie działała ona zbyt dobrze to bardzo delikatna ocena. Continuum w swoich założeniach jest genialnym rozwiązaniem, ale na razie jest nieużywalne na flagowcu. Obawiam się, że na tym VAIO będzie jeszcze gorzej. Jeśli to w ogóle możliwe.

Podsumowując VAIO Phone Biz to świetny smartfon, którego brakowało na rynku urządzeń z mobilnymi okienkami. Jego cena to 50 000 jenów, czyli nieco mniej niż 1700 złotych. Jest ona dość wysoka, ale w Japonii ceny telefonów nigdy nie należały do najniższych. Gdyby taki produkt trafił na polski rynek za jakieś 1200-1400 złotych, byłaby to świetna oferta. Niestety raczej nie wyjdzie poza Kraj Kwitnącej Wiśni. Szkoda, ponieważ jak już Microsoft upora się z działaniem Windowsa 10 Mobile, to takie urządzenia mogą być ciekawą alternatywą dla Lumii.

Niech jeszcze Sony pokaże Xperię z mobilnym Windowsem i byłoby super!


A jeśli wpis Ci się spodobał i chcesz być na bieżąco to zostaw lajka. Dzięki!


Źródło: VAIO via windowscentral.com

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post