SzklanySamuraj.pl

Sony zapowiedziało, że we wrześniu pojawi się nowy fotograficzny smartfon. To będzie prawdopodobnie Xperia Z5, ale czy rzeczywiście pod tym względem Japończycy mogą zaskoczyć?

Targi IFA w Berlinie zaczynają się standardowo na początku września i oczywiście nie może na nich zabraknąć Sony. Tradycyjnie już na tym wydarzeniu Japończycy zamierzają pokazać nowe urządzenia i właśnie zapowiedział brytyjski oddział tej firmy:


Z tej krótkiej zapowiedzi można wyciągnąć jedynie to, że nadchodząca Xperia będzie mieć lepszy autofocus, czyli łapanie ostrości. No i oczywiście jeszcze to, że zostanie pokazana 2 września. Nie trzeba być geniuszem, żeby domyślić się, że chodzi o nowy aparat, czyli IMX230, który znaleźć można już w Xperii M5. Cechuje się on „hybrydowym autofocusem, który łapie ostrość w 0,25 sekundy” więc podpowiedź jest oczywista. To jednak nie koniec nowości z ostatnich dni dotyczących nadchodzących smartfonów . Do sieci – za sprawą nowhereelse.fr – trafiła też atrapa Xperii Z5 przygotowana dla producentów akcesoriów:

Jest to oczywiście atrapa i ostateczny produkt może wyglądać inaczej, a dodatkowo jest ona w pokrowcu, ale jednego można być pewnym. Sony Xperia Z5 nie przyniesie żadnych rewolucyjnych zmian w wyglądzie i nadal będzie ona stworzona zgodnie z wytycznymi Omni Balance. Jedynie przycisk włączania urządzenia się zmieni, zamiast okrągłego będzie podłużny, dzięki czemu zostanie tam umieszczony czytnik linii papilarnych.

Jeśli chodzi o specyfikację nadchodzącej topowej Xperii to będzie ona prawdpodobnie następująca:

  • 5,2-calowy ekran o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli);
  • 8-rdzeniowy Snapdragon 810;
  • 3 lub 4 GB pamięci RAM;
  • 21,5-megapikselowy aparat główny;
  • 5 Mpix na przednim panelu;

W niektórych przeciekach pojawiła się też informacja, że Xperia Z5 będzie wyposażona w baterię o pojemności 4500 mAh. Oczywiście to byłaby świetna wiadomość, ale niestety nierealna przy grubości Zetek. Aktualnym trendem nadal jest odchudzanie telefonów, więc Japończycy raczej nie pójdą w drugą stronę. Byłby to ciekawy ruch, ale ciężko stwierdzić czy opłacalny. Rozmawiałem ostatnio z kilkoma fanami Xperii i większość z nich chciałaby mieć nieco grubszy telefon, jeśli dzięki temu czas pracy na jednym ładowaniu były dłuższy. Poza tym zastosowanie tak dużego akumulatora byłoby elementem wyróżniającym Xperię. Trzeba poczekać na premierę, żeby przekonać się w jakim kierunku zmierza Sony, ale raczej spodziewałbym się w kwestii zmian Xperii Z3++.

Kolejną nowością z ostatnich dni jest zdjęcie prasowe Xperii Z5 Compact, które trafiło do sieci dzięki techtastic.nl:

sony-xperia-z5-compact1

Znaczy, to chyba jest Xperia Z5 Compact, ponieważ jest ona nie do odróżnienia od aktualnego flagowca w mniejszej wersji. Specyfikacja nadal nieznana, ale można zakładać, że będzie to kopia większego wariantu tylko z mniejszą ilością pamięci RAM oraz mniejszą rozdzielczością. Oczywiście wszystko wskazuje na to, że ten model zostanie zaprezentowany razem z Z5.

Nie chcę znów pisać, że pokazywanie niemal identycznego smartfona co kilka miesięcy nie jest najrozsądniejszych pomysłem, dlatego skupię się na zapowiedzi brytyjskiego oddziału Sony Mobile. W nadchodzącym smartfonie lub smartfonach będzie nowa matryca i ja wiążę z nią duże nadzieje. Jeśli Sony w końcu przyłoży się do oprogramowania w swoim aparacie to może pokonać najlepszą dwójkę, czyli Samsunga i Apple (które swoją drogą korzystają z matryc Sony!). Gdyby w testach porównawczych to Xperia Z5 dominowała, a na dodatek miałaby baterię o pojemności 4500 mAh, co – znając Japończyków – zapewniłoby co najmniej 3 dni normalnej pracy na jednym ładowaniu, to mimo braku większych zmian byłbym zadowolony. Podobnie pomyślałoby prawdopodobnie bardzo wiele osób

Tak naprawdę użytkownikom nie potrzebne są jakieś wymyślne funkcje, ale większość patrzy na jakość podstawowych rzeczy jak aparat czy bateria. Gdyby Sony w tej kwestii odskoczyło rywalom to nadchodzą Xperia śmiało zasługiwałaby na miano Z5. W innym wypadku będą ją nazywać Xperia Z3++…


Źródło: Sony Mobile GBtechtastic.nlnowhereelse.fr via xperiablog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

Next Post