SzklanySamuraj.pl

Sony Xperia Z5 na pierwszy rzut oka jest bardzo podobna do Xperii Z3, ale te modele sporo się od siebie różnią. Czy zmian jest na tyle dużo, żeby płacić więcej za nowy model?

Pod koniec września Sony pokazało film przedstawiający różnice między Xperią Z3 Compact, a nową Xperią Z5 Compact. Oczywiście te modele nie są diametralnie różne, ale kilka szczegółów jest innych. Dlatego stworzyłem infografikę, która pokazywała dokładnie czego może się spodziewać wybierając nowszy model. Tym razem nie będzie inaczej, ponieważ polski oddział japońskiej firmy zaprezentował właśnie film skupiający się na porównaniu Xperii Z5 do ubiegłorocznego flagowca, czyli Z3. Sprytnie pominęli Xperię Z3+, ale to tylko potwierdza, że ten model nie był nigdy pełnoprawnym przedstawicielem topowego segmentu Sony. Jakie są więc różnice?

Po pierwsze wygląd i wykonanie. Tylny panel nie jest już błyszczący, a został zastąpiony szkłem matowym. Ruch zdecydowanie dobry, ale modele, który oglądałem na salonie Sony nie wyglądały tak dobrze jak na zdjęciach. Zrobiły na mnie zdecydowanie słabsze wrażenie, niż na grafikach promocyjnych, ale oczywiście nadal wyglądały znakomicie. Zmieniła się także ramka (bardziej płaska, mniej zaokrąglona), a na przednim panelu głośniki znalazły się bliżej krawędzi urządzenia, czyli dokładnie tak samo jak w Z3+. Oczywiście zmienił się równie przycisk POWER, który jest bardziej podłużny ze względu na zamontowanie w nim czytnika linii papilarnych. Reszta usprawnień to między innymi odsłonięty port USB na dole smartfona (jak w Z3+), grawerunek na ramce orz brak styków do ładowania w stacji dokującej.

Oczywiście ogromną zmianą jest procesor, czyli 64-bitowy i 8-rdzeniowy Snapdragon 810 wspierający szybkie ładowanie. Zdecydowaniem dużym plusem jest również 23-megapikselowy aparat, który według DXOMark jest najlepszy na świecie (jeśli chodzi o smartfony). Czy zmian jest dużo? Sami zobaczcie:

Sony na swoim blogu tak podsumowało zmiany i powyższy film:

Zgodnie ze strategią Sony, nie ma mowy o rewolucji, jest płynna, postępująca bardzo konsekwentnie rewolucja. Dwa ostatnie flagowce różnią się od siebie pewnymi detalami, choć najwięcej dostrzeżecie ich w możliwościach aparatu, bezpieczeństwie użytkowania i designie.

Na koniec tego tekstu mógłbym chyba skopiować słowa z porównania dwóch Xperii w wersji Compact. Gdyby finanse nie grały roli, to oczywiście wziąłbym model Z5. Jest ładniejsza i mocniejsza, a dodatkowo jest w niej lepszy aparat czy czytnik linii papilarnych. To bez dwóch zdań lepszy model, ale niestety też sporo droższy. Xperia Z5 kosztuje w oficjalnym sklepie 2999 złotych, a model Z3 to wydatek rzędu 2399 złotych. Nie należy też zapominać, że kilkaset złotych mniej można wydać, gdy kupi się Zetke z numerem 3 w sklepie lub komisie. Jedynie Sony utrzymuje swoje absurdalnie wysokie ceny.

Oczywiście najważniejszym pytaniem jest to, czy warto wydać sporo więcej na Z5? Gdyby sumy rzędu 3000 złotych nie były zauważalne dla mojego portfela to bez wątpienia sprawiłbym sobie nową Zet5, która wprowadziła szereg zmian w stosunku do Z3. Niestety aktualnie tak nie jest i gdybym miał kupować smartfona to zaczekałbym, aż nowy flagowiec będzie dużo atrakcyjniejszy albo brałbym po prostu Z3 lub Z3+ (tylko w przypadku bardzo rozsądnej ceny). To jest chyba najlepsze podsumowanie tego, czy warto inwestować w nową Zetkę.


A jeśli wpis Ci się spodobał i chcesz być na bieżąco to zostaw lajka. Dzięki!


Źródło: Sony Mobile

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post