SzklanySamuraj.pl

Jeszcze nie opadł kurz po premierze nowych Xperii Z5, a już pojawiają się plotki o nowym modelu z tej linii. Ma nim być Xperia Z5 Ultra, która będzie idealna dla fanów ogromnych ekranów.

Sony kilka dni temu zaprezentowało trzy nowe smartfony z serii Xperia Z5. Bazowy model Z5 oraz jego mniejszy wariant Z5 Compact to całkiem rozsądne urządzenia, a ich przeciwieństwem jest Xperia Z5 Premium, która jako pierwsza na świecie została wyposażona w ekran o rozdzielczości 4K UltraHD, czyli (3840 x 2160 pikseli). Na razie ciężko jest jednoznacznie ocenić czy taki wyświetlacz ma sens, ale na pewno z każdym miesiącem będzie on nabierać go coraz bardziej. Wszystko zależy od tego jak szybko będą upowszechniać się materiały 4K oraz czy rzeczywiście będzie to rozdzielczość robiąca różnice w stosunku do 2K (2560 x 1440 pikseli), które powoli staje się standardem we flagowych smartfonach. Sony – które przecież produkuje też filmy oraz masę sprzętu związanego z taką rozdzielczością – wierzy, że 4K będzie miało sens i ma to udowodnić już w marcu. Według użytkownika weibo o nicku @Leaksfly właśnie wtedy ma zostać zaprezentowana Xperia Z5 Ultra, która uzupełni topową serię Z. To źródło podało jedynie tę informację, ale szybko założono jaka może być specyfikacja nadchodzącego modelu:

  • 6,44-calowy ekran o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli);
  • Snapdragon 820;
  • 23-megapikselowy aparat główny
  • bateria o pojemności 4000 mAh.

Jest ona bardzo prawdopodobna, ponieważ Sony już robiło 6,44-calowe ekrany w pierwszej Xperii Z Ultra. Reszta podzespołów również wygląda rozsądnie i śmiało można założyć, że tak będzie prezentować się nadchodząca Xperia. A nawet jeśli ostatecznie specyfikacja będzie trochę inna, to istotna jest inna kwestia.

36_Xperia_Z_Ultra (1)

Seria Xperia Z5 się rozrośnie!

Przed targami IFA wszystkie przecieki mówiły o dwóch lub trzech urządzenia i to druga wersja okazała się prawdziwa. Mało kto spodziewał się jednak, że ekran smartfona z 4K będzie tak mały, a wiele osób stawiało właśnie na powrót wariantu Ultra z wyświetlaczem o przekątnej większej niż 6 cali. Sony postawiło na „rozsądek” i zdecydowało się stworzyć mniejszego smartfona, który może znaleźć więcej nabywców, ale jeśli te plotki się potwierdzą to już w marcu lub moim zdaniem pod koniec lutego – targi MWC w Barcelonie, które są świetną okazją do takiej premiery odbędą się w dniach 22-25 lutego – zobaczymy nowego przedstawiciela serii Z5.

Od razu zapytałem siebie, czy zwiększenie liczby smartfonów serii Z będzie dobrym ruchem i myślę, że tak. Każdy z nich będzie wyraźnie przeznaczona dla innej grupy odbiorców, więc nie będą kanibalizować swojej sprzedaży. Wszystko wygląda obiecująco, ale pisząc o tym smartfonie od razu przypomniałem sobie o tekście: „Sony i HTC mają zapędy, żeby być Apple’m Androida? Czy to ma sens?” i nie wiem czy taka droga będzie dobra dla Japończyków. Oczywiście ograniczanie portfolio i pokazywanie bardziej przemyślanych produktów jest jak najbardziej w porządku. Nawet częściowe porzucenie niskiej półki urządzeń mi nie przeszkadza, ponieważ i tak teraz celuję w nieco lepsze smartfony. Wszystko wygląda dobrze, tylko obawiam się czy Sony po chwilowym sukcesie się nim nie zachłyśnie.

Wtedy mogłaby nastąpić kolejna zmiana strategii i znaczące ograniczenie portfolio, co niestety nie uda się w przypadku producentów z Androidem. Sukcesu Apple nie da się przenieść na rynek urządzeń z systemem Google, a każda odważna próba skończy się fiaskiem. Mam nadzieję, że Sony zdaje sobie z tego sprawę i nie będzie próbować kopiować marketingowców z Cupertino. Wtedy mogłoby to się źle skończyć.


Źródło: @Leaksfly via pocketnow.com

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post