SzklanySamuraj.pl

Sony Xperia Z5 Premium przyciągnęła największą uwagę ze względu na swój ekran 4K UltraHD. Tylko czy on zawsze ma taką rozdzielczość i czy czasem nie lepiej korzystać z FullHD?

Sony Xperia Z5 Premium to bez wątpienia przełomowy smartfon. Oczywiście oferuje on „tylko” większą rozdzielczość, ale jest w tym pierwszy na świecie. Czytając o nim trochę obawiałem się czy przez taką ilość pikseli ten model nie będzie prawdziwym piecykiem zdolnym ogrzać małe domostwo zimą, ale wygląda na to, że Sony sobie poradziło z tym problemem. Przynajmniej wszystko na to wskazuje.

Jak informuje heise.de oraz xda-developers.com Sony nie tylko sprzętowo poradziło sobie z grzaniem się urządzenia, zmiany są dużo większe. Według informacji z tych źródeł Xperia Z5 Premium przez większość czasu wyświetla obraz o rozdzielczości FullHD, czyli 1920 x 1080 pikseli, zamiast 3840 x 2160 pikseli. UltraHD uruchamia się tylko podczas przeglądania zdjęć oraz filmów i to jest świetna wiadomość.

Pierwszą myślą jaka mnie naszła, gdy o tym przeczytałem było: „Ale jak to?!”. Xperia Z5 Premium nie jest tania (4 tysiące złotych!), więc okrągły tysiąc mam płacić za większy o 0,3 cala ekran i ładniejsze filmy oraz zdjęcia? Czy Sony kompletnie oszalało?

Pewnie większość z Was zareagowała podobnie, ale po chwili zrozumiałem, że to ma sens (rozdzielczość, nie cena). Pisanie sms-ów, dzwonienie czy ściąganie aplikacji nie wymaga 4K, a FullHD jest w zupełności wystarczające. Dzięki temu smartfon przez większość czasu może wyświetlać mniej pikseli, co przekłada się na dłuższy czas pracy. Sytuacja idealna. Mam smartfona, który jest bardzo zaawansowany, ale ale nie muszę z tego korzystać, gdy nie jest mi to potrzebne. Jak wiecie ja korzystam teraz z HD na 5 calach i to mnie w zupełności zadowala, więc UltraHD nie jest mi kompletnie potrzebne do szczęścia. Dynamiczna zmiana rozdzielczości jest technologią, która mi się niesamowicie podoba i gratuluje Sony, że wykorzystało coś takiego w swoim smartfonie. Nie wiem czy można nazwać to rewolucją, ale na pewno jest to temu bliskie. Niestety ideałów nie ma.

Według tych samych źródeł jedynie zdjęcia oraz filmy można oglądać w rozdzielczości 4K, a deweloperzy nie mają do niej dostępu i wszystkie gry czy aplikacje będą w FullHD. To nie jest dobre rozwiązanie. To powinno się zmienić i mam nadzieję, że tak się stanie, ponieważ jeśli Sony nie umożliwi tworzenia treści w UltraHD deweloperom to ten ekran straci sens. Poza tym użytkownik powinien mieć nad tym kontrolę i jeśli chciałbym oglądać swój kalendarz w 4K to kupując smartfon z takim wyświetlaczem powinienem mieć taką możliwość. Wystarczyłoby dodanie kilku trybów, określających kiedy ma włączać się taka rozdzielczość.

Dynamiczna rozdzielczość to moim zdaniem świetne rozwiązanie, ale dopiero wtedy, gdy deweloperzy będą mogli z niego korzystać przy tworzeniu materiałów na tę Xperię. To będzie bez wątpienia genialne urządzenie, ale na razie ma „tylko” ogromny potencjał. Zobaczymy jak wykorzysta go Sony. Mnie na razie zaskoczyli, bo nie posądzałbym Japończyków o tak zaawansowane rozwiązania. Czyżby Sony jeszcze miało szansę na rynku?

sony 2 dni bateria (1)

Aktualizacja:

Jak informuje phonearena.com Sony wypowiedziało się na temat rozdzielczości 4K tylko w podczas przeglądania zdjęć oraz oglądania filmów:

Xperia Z5 Premium features a 4K display with a resolution of 3840 x 2160 pixels based on SID Standard and enables all video and image content to be enjoyed in 4K resolution. All other content is displayed at 1080P or lower resolution in order to optimise the performance and battery stamina for this device, ensuring you can enjoy the 4K resolution when you need it most.

Sony powiedziało, że taki ruch spowodowany jest chęcią zapewnienia najlepszej wydajności oraz czasu pracy baterii, dlatego podczas większości czynności rozdzielczość ekranu to FullHD lub  mniej, a 4K jest uruchamiane wtedy, kiedy rzeczywiście tego potrzeba.

Mnie takie wytłumaczenie odpowiada i niech tylko Japończycy dadzą możliwość deweloperom korzystania z takiej rozdzielczości, a Xperia Z5 Premium będzie super smartfonem.


Źródło: xda-developers.comheise.de via phonearena.com

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • Witaj, weź pod uwagę, że Sony korzysta z wbudowanej w Androida funkcji skalowania rozdzielczości, której nie znajdziesz w Ustaweiniach. Możesz ją dowolnie zmienić przez ADB (bez roota) podpinając sprzęt do komputera. Mając ROOTa zrobisz to bezpośrednio na sprzęcie, wraz z rozdzielczością, trzeba zmienić DPI, które jest jej przypisane. Sporo osób to uskutecznia w Note 4 i innych smartfonach z wyświetlaczami 1440p.


Next Post