SzklanySamuraj.pl

Sony jest liderem rynku matryc do smartfonów, ale w swoich urządzeniach było z tym różnie. Wygląda na to, że Xperia Z3+ jest lepsza pod tym względem.

Sony w sprzedaży aparatów do smartfonów nie ma sobie równych i bezsprzecznie rządzi tym rynkiem. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłych latach ich przewaga będzie jeszcze rosnąć, ponieważ Japończycy zamierzają sporo zainwestować w ten dział. Wystarczy tylko powiedzieć, że ich matryce wybiera Apple oraz Samsung do swoich topowych produktów.

Niestety w tym wszystkim była pewna skaza. Często smartfony Sony były oceniane gorzej pod względem możliwości fotograficznych niż konkurencja, która korzystała z ich matryc. Śmiało można powiedzieć, że jest to nieco śmieszne sytuacja, ale teraz wygląda ona już trochę lepiej. Specjaliści z DxOMark.com postanowili sprawdzić Xperię Z3+ i wypadła ona lepiej niż poprzednie modele. Zarówno Z2 jak i Z3 zdobyły po 79 punktów, a model z plusem dostał ich 82. Ranking topowych modeli prezentuje się następująco:

Ranking

Wyraźnie widać, że do Samsunga Galaxy S6 edge (który korzysta z sensorów Sony lub Samsunga, zależnie od partii) jeszcze trochę brakuje, ale Z3+ ma tak samo dobry aparat jak nowe iPhone’y 6. Jest to trochę dziwne, ponieważ smartfony mają 8 megapikseli, a Xperia 20,7 Mpix. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie same megapiksele się liczą, ale zastanawiająca jest czemu Japończycy wykorzystywali teoretycznie lepsze aparaty, których jakość zdjęć była słabsza niż u konkurencji? Jest w tym jakiś sens?

Wracając do X3+ to jest ona teraz jedynie za produktami Samsunga i najwyraźniej aparat również doczekał się kilku zmian. To dobry ruch i teraz tylko czekać, aż Sony nawiąże walkę z Koreańczykami o miano króla mobilnej fotografii. Dobrze byłoby gdyby Japończycy naprawdę się przyłożyli, ponieważ w planach podobno jest następczyni Lumii 1020, która ma 41 megapikseli…


Źródło: dxomark.com via xperiablog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • Śledzę ranking DxOMark.com już od kilku lat i za wiele wspólnego z rzeczywistością te ich słupki nie mają 😉 I nie jest to tylko moja opinia opinia.
    Btw. Co do tych 20,7mpx w Xperiach to trzeba być niestety obiektywnym i przyznać ze to nie jest nic innego jak „pic na wodę i fotomontarz”. 8,7mpx nie zostalo domyslnie ustawione w trybie „lepsza automatyka” przez przypadek 😉 proponuje ustawić w trybie recznym na 20mpx i porownac z trybem 8mpx. Nie dosc ze nie ma zadnej roznicy przy powiekszeniu kadru to na dodatek w 20,7 wszedzie wystepuje ziarno. Ostatnio na xda „odkryli” to samo na moto x 2gen. Zdjecia w 8mpx wygladaja lepiej niz w domyslnych 13mpx. Marketing robi swoje 🙂


    • No cóż, pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że niektórzy producenci zrozumieją to i będą stawiać na lepsze aparaty, a większa ilość mpix 😉

      A zdjęcia posprawdzam 🙂


Next Post