SzklanySamuraj.pl

Seria Compact to jeden z lepszych pomysłów w całej historii Sony. Niestety niedługo jej przedstawiciele mogą nieco urosnąć i to bardzo zła wiadomość dla fanów.

Ostatnio testowanym przeze mnie smartfonem była Xperia XZ1 Compact, czyli najnowszy mały flagowiec od Sony. Zdobyła ona więcej punktów niż XZ1 oraz XZ Premium, głównie dzięki lepszemu czasowi pracy oraz swoim wymiarom. Tak, w czasach gdy telefony z większym niż 5,5 cala ekranem królują, nadal są osoby szukającego czegoś mniejszego. Właśnie dla nich jest ta Xperia (lub iPhone SE, ale to nieco inna kategoria).

Sony Xperia XZ2 Compact może mieć większy ekran…

W FCC (via XperiaBlog.net), czyli urzędzie akceptującym wszystkie urządzenia, które mają wejść na amerykański rynek, pojawiły się nowe schematy, prawdopodobnie przedstawiające Xperię XZ2 Compact:

Świadczą o tym wymiary oraz przekątna ekranu:

Ma to być 5-calowy smartfon o wymiarach 135,42 x 64,63 mm. W tym miejscu warto przypomnieć sobie wymiary Xperii XZ1 Compact –  129 x 64 mm. Jak widać szerokość będzie niemal identyczna, ale telefon ten będzie wyższy. Jak już wspomniałem, ekran również będzie większy co oznacza, że prawdopodobnie dostaniemy dużo mniejsze ramki pod i nad wyświetlaczem. To akurat jest dobra wiadomość, ale ma ona też minus.

Sony, czemu zwiększasz przekątną, skoro to ma być mały telefon?!

Ostatnio zastanawiałem się nad przyszłością serii Compact i myślałem, że Sony może zdecydować się na zwiększenie ekranu. Myślałem jednak, że wymiary będą identyczne lub minimalnie inne, a po prostu zostaną zmniejszone ramki. Ten przeciek świadczy, że częściowo tak się stanie, ponieważ ogólne wymiary urządzenia również mają być większe.

I ten ruch nie do końca mi się podoba…

To w końcu ma być mały flagowiec, więc jakiekolwiek zwiększanie jego wymiarów jest podążaniem w złym kierunku. Zdaje sobie sprawę, że zostawienie takich samych rozmiarów oraz dodanie 5-calowego panelu byłoby dość trudne, ale wolałbym już zostawienie 4,6 cali.

A jak może wyglądać ten smartfon?

Podobnie do Xperii UL, która ma dokładnie samą wysokość (różni się jedynie szerokością – 64 mm vs 71 mm) oraz 5-calowy panel:

Na tle XZ1 Compact może prezentować się mniej więcej tak (źródło: Imgur.com via użytkownik Insane014):

Czyżby Sony chciało się cofnąć do 2013 roku, bo właśnie wtedy zaprezentowano Xperię UL? Zobaczymy prawdopodobnie już we wrześniu, ale na razie nie jestem przekonany.

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • Dopiero co parę dni temu pisałem o moich oczekiwaniach względem następcy Compacta, a tu jak na zawołanie pojawia się przeciek. Jak o nim usłyszałem wczoraj, to byłem podjarany, ale teraz emocje opadły i już nie jestem tak zadowolony. Oczywiście nadal będzie to najmniejszy mocny smartfon, ale jednak urośnie. Te 6,5mm to niby nie dużo, ale (o czym już pisałem) wolałbym pozostawienie ekranu 4.6″ i zmniejszenie wysokości o te 6,5mm – wtedy byłby ideał.
    Dodam jeszcze, że mało znany (niedostępny u nas) model ZL miał ekran 5″ i wysokość 131,6mm (też 2013 rok) – czyli można…


  • Jakbym był złośliwy, to bym powiedział, że Xperia rośnie, bo brakuje miejsca na ramki 😛


Next Post