SzklanySamuraj.pl

Na rynek nie trafiły jeszcze Xperie X, a już pojawiły się przecieki o następnej przedstawicielce tej serii. Model Premium ma stawiać na ekran, ale nie rozdzielczość, a jasność i jakość!

Sony w ostatnim czasie bardzo zmieniło swoje podejście do rynku mobilnego i pokazało trzy Xperie X. Wyróżniają się one metalowymi obudowami, brakiem wodoszczelności oraz – przynajmniej według informacji udostępnionych przez Japończyków – dużo większym przywiązaniem wagi do szczegółów. I to tych, które rzeczywiście mogę przydać się użytkownikowi. Zamiast dziesiątków zbędnych bajerów czy wyścigu na cyferki seria X ma stawiać na aparaty, baterie oraz lepsze wykonanie. Dla mnie jest to świetna decyzja, szczególnie że niedługo do tej trójki może dojść jeszcze jeden element…

Ekran HDR!

Jeśli podobnie jak ja, kompletnie nie znasz się na telewizorach i pojęcie HDR kojarzy Ci się z aparatem to spokojnie. Ja się dokształciłem, żebyś Ty już nie musiał.

Tak, HDR – czyli High Dynamic Range – to pojęcie z fotografii. Przy włączeniu takiego trybu, smartfon robi dwa (lub kilka) zdjęcia, które potem łączy w jedno. Dzięki temu zarówno jasne, jak i ciemne elementy są dobrze widoczne oraz zachowują odpowiedni poziom szczegółów.

A jak to wygląda w ekranach?

Telewizory wyposażone w technologię HDR mają większą rozpiętość tonalną, czyli jasne elementy są jeszcze jaśniejsze, a ciemne – czego można się spodziewać – ciemniejsze. Oczywiście lepiej widać również szczegóły, a obrazy są przy tym bardziej realistyczne. Brzmi to wszystko fenomenalnie, a niedługo może trafić na rynek mobilny. To właśnie ten element ma być kluczowy w…

Sony-Xperia-X-Premium-with-HDR-Display-Leaked (1)

Sony Xperii X Premium

Jak informuje Phone Radar na rynku może zadebiutować Xperia X Premium, która będzie następcą niedawno przeze mnie testowanej Xperii Z5 Premium oraz zostanie pierwszym smartfonem z ekranem HDR. Model Z5P stawia na wyświetlacz 4K, ale – jak można przeczytać chociażby na Gadzetomanii – dla wielu osób wyższa rozdzielczość nie jest tak widoczna, jak właśnie ten tryb. Na rynku mobilny taka zmiana powinna być jeszcze lepiej odczuwalna.

Xperia X Premium ma zostać wyposażona w 5,5-calowy ekran Whitemagic LCD o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli), który będzie jako pierwszy na świecie wspierał technologię HDR. Ma on mieć wszystkie wyżej wymienione zalety. Jego jasność będzie wynosić 1000 nitów, ale w specjalnym trybie będzie można ją zwiększyć nawet do 1300 nitów. Dla porównania warto dodać, że Samsung Galaxy S7 ma 855 nitów. Dodatkowo ma to być bardzo kolorowy panel, ponieważ będzie on w stanie wyświetlić nawet 1,07 miliarda odcieni. Obecne najlepsze telefony mogą pokazywać 16,8 mln barw. Stanie się tak dlatego, że każdy kolor będzie 10 bitowy i zamiast 256 odcieni, będzie ich 1024. Inżynierowie zwiększą także kontrast (2000:1) oraz częstotliwość odświeżenia wyświetlacza (120 MHz).

Nie są to tak nierealne plany, jakby mogło się wielu wydawać. Japońska firma JDI Display pokazała już prototyp 10-calowego ekranu wyposażonego w technologię HDR. W tym miejscu warto dodać, że jednym z założycieli JDI jest Sony.

Niestety w tym wszystkim jest jeden minus – LCD. Będzie to panel IPS, a nie OLED. Oczywiście dzięki HDR może on zbliżyć się jakością obrazu do tego, co pokazują topowe urządzenia Samsunga z AMOLED-ami, ale nie sądzę, że będzie on lepszy. To rozwiązanie stosowane przez Koreańczyków jest bardziej zaawansowane i ma większy potencjał. Szkoda, ale Sony już przyzwyczaiło swoich fanów, że długo się zbiera zanim zmieni rodzaj stosowanych matryc w swoich telefonach. Było tak przy przejściu z TFT na IPS i pewnie teraz też potrzeba czasu.

A co poza tym?

Oczywiście poza tym, Xperia X Premium będzie flagowcem pełną gębą. Ma zostać ona wyposażona w 4-rdzeniowego Snapdragona 820, układ graficzny Adreno 530, 3 GB pamięci RAM oraz USB typu C. Jeśli chodzi o podzespoły odpowiadające za moc, to nie mam żadnych zastrzeżeń. To właśnie one są najbardziej prawdopodobne. Cieszyć może natomiast chęć postawienia na złącze nowego typu. Co prawda na razie może to być jeszcze nieco bolesne dla użytkowników, ponieważ większość kabli będzie niekompatybilna, ale z taka jest przyszłość i dobrze, żeby Sony nie zostało w tyle.


Chciałbym, żeby te plotki okazały się prawdziwe. Testowałem ostatnio Xperię Z5 Premium i ekran 4K wyświetla naprawdę świetne zdjęcia, ale nie wiem na ile to marketingowa papka. Gdybym zobaczył podobnej klasy matryce 4K i 2K, to pewnie nie dostrzegłbym różnicy. Na tak małej powierzchni jest to po prostu bardziej bajer, niż przydatna funkcja. Z wyświetlaczem HDR może być inaczej, dlatego mam nadzieję, że Sony wprowadzi to rozwiązanie.

Poza tym dzięki temu Japończycy zaczną pokazywać, że są jednym z innowatorów na rynku ekranów mobilnych, a to jest ważne. Skoro zdominowali już segment aparatów do smartfonów, to niech powalczą z producentami paneli. Nie będzie to łatwe, ale nic tak nie napędza rozwoju, jak zdrowa konkurencja. Bój się Samsungu!


A jeśli wpis Ci się spodobał i chcesz być na bieżąco to zostaw lajka. Dzięki!


Źródło: Phone Radar via GSMArena

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post