SzklanySamuraj.pl

Sony Xperia X Performance to smartfon Japończyków, który według niektórych nie ma sensu. Kompletnie się z tym nie zgadzam! To jeden z rozsądniejszych flagowców.

Jedna z prawd sieci to: Nie mogę być cicho, gdy ktoś w internecie się myli! Właśnie wczoraj zapaliła mi się taka lampka, a to za sprawą tekstu Mirona z Komórkomanii, w którym nie potrafi on doszukać się sensu istnienia Xperii X Performance. Jako naczelny fanboy/hejter (niepotrzebne skreślić) Sony muszę tym razem stanąć w obronie japońskiej korporacji, ponieważ:

Xperia X Performance będzie mieć świetny ekran

To jedna z najważniejszych zalet tego modelu i mówię tu zarówno  jego rozmiarze, jak i rozdzielczości. Zacznę od wielkości, czyli 5 cali. Zobacz najpierw na poniższe wykresy, które pochodzą z badania Device Atlas. Ma ono co prawda niemal pół roku, ale preferencje klientów cały czas są podobne:

W większości krajów 5 cali to najpopularniejszy rozmiar ekranu. W państwach, gdzie bardzo mocną pozycję ma Samsung króluje 5,1′, ale poza nimi standardowa piątka jest bardzo popularna. Dodatkowo wielu klientów – szczególnie takich korzystających ze zwykłych telefonów lub małych smartfonów – uznaje 5 cali za wartość graniczną i nie chcą oni nawet myśleć o czymś nieco większym (główni konkurenci są więksi). Japończycy to zrozumieli i dlatego cała seria Xperia X jest właśnie w takim rozmiarze. Oczywiście jak to zwykle bywa, czas zweryfikuje ten ruch, ale moim zdaniem to całkiem rozsądne posunięcie.

Dalej jest również rozdzielczość, która wynosi tylko FullHD (1920 x 1080 pikseli). Konkurencja w postaci S7 czy G5 ma już ekrany 2K (2560 x 1440 pikseli), co nie przynosi wyraźnej poprawy jakości obrazu, przy codziennej pracy, ale za to jest bardziej prądożerne. Niestety następnej tezy nie mogę poprzeć badaniami, ale według moich spostrzeżeń ludzie coraz bardziej mniej patrzą na bezsensowne cyferki. Dla wielu QHD to jedynie bajer, którym można się pochwalić, a przeważnie jest bezużyteczny (i póki okulary wirtualnej rzeczywistości nie będą powszechnym gadżetem, tak zostanie).

Xperia X Performance będzie mieć świetną baterię

Sony w serii X skupiło się na kilku elementach, a jednym z nich jest bateria. Za wiele rzeczy można krytykować flagowe smartfony japońskiej firmy, ale na pewno nie za czas pracy na jednym ładowaniu. Co prawda model M5 pod tym względem nie radzi sobie zbyt dobrze, ale na Zetki nie narzekałem.

Wystarczy rzucić okiem na specyfikację, żeby zobaczyć, że Xperia X Performance ma nieco mniejszy akumulator niż konkurenci, ale dzięki ekranowi FullHD i bardzo dobrej optymalizacji, powinna działać dłużej niż reszta. Czy jest na sali ktoś, kogo ten argument nie przekonuje? Nie sadzę!

Xperia X Performance będzie mieć świetny aparat

Ten akapit mógłbym rozwinąć na wiele stron, i to zarówno szukając plusów, jak i minusów aparatów w Xperiach. Aktualnie bawię się „eM piątką” i jestem zachwycony. Zresztą sam zobacz na poniższe zdjęcie (pełna rozdzielczość TUTAJ):

DSC_0561

Jeśli chodzi o Zetki to różnie było z tym moim zadowoleniem. Czasem wychodziły mi takie fotki, że sam w to nie wierzyłem, a czasem było wręcz odwrotnie. Sony jest liderem w sprzedaży aparatów do smartfonów, więc Xperie powinny robić świetnie zdjęcia, ale – jak już wspomniałem – różnie z tym bywa. Specjaliści z DXOMark przyznali modelowi Z5 87 punktów. Taki sam rezultat ma jedynie Galaxy S6 Edge Plus, a o punkt więcej zdobyła „eS siódemka” oraz HTC One M10. Warto jednak pamiętać, że dwa mocniejsze modele są na rynku od niedawna. Sony Xperia X Performance jeszcze nie została sprawdzona, więc może być lepsza niż konkurencja… a na pewno będzie co najmniej tak samo dobra.


Jeśli chodzi o zmianę nazwy z Z na X, to na razie się do tego nie odniosę. Pojawi się prawdopodobnie oddzielny tekst wyjaśniający czemu zastąpienie Zetek, Iksami ma duży sens.


Czy ten flagowiec nie ma sensu?

Nie ma, bo kosztuje 3099 złotych. Ale wiesz co? Topowe Samsungi, HTC, LG czy Apple za podobną kwotę również go nie mają. Ceny flagowców są po prostu kosmiczne, a chińskie marki pokazują, że można taniej. Patrząc pod tym względem, nie ma sensu brać żadnego mocnego urządzenia zaraz po jego premierze.

Czy Xperia X Performance na tle konkurentów nie ma sensu?

Tutaj bym był już dużo ostrożniejszy ze swoimi sądami. Racja, że LG G5 jest modułowy, Samsung Galaxy S7 ma świetny ekran, HTC M10 przodować będzie w przypadku dźwięku, a Huawei P9 pokona wszystkich ceną. To są po prostu różne telefony i każdy z nich przypadnie komuś innego do gustu.

Ja szczerze widzę w głowie osobę, dla której to właśnie smartfon Sony byłby idealny. Jeśli ktoś ceni sobie wygląd oraz budowę telefonu, a zależy mu bardzo na wodoszczelności, aparacie i baterii to powinien zastanowić się nad wyborem Xperii. Cóż, wydaje mi się, że całkiem spora grupa polubiła ten model.

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • Super wpisy, jak obejrzałem super smartfony sony Xperia x performance flagowiec, taki bym też chciał mieć.


  • Sq72Sq72

    Author Odpowiedz

    Zapowiada się fajny telefon. Fajnie by było, gdyby dopracowano oprogramowanie aparatu oraz skalibrowano ekran pod względem wyświetlania barw.


Next Post