SzklanySamuraj.pl

Wiele osób, kupując nowego smartfona kieruje się możliwościami fotograficznymi. Dla nich najlepszym wyborem może być Xperia X Performance, która właśnie przeszła test ekipy DXOMark.

Sony jest liderem rynku matryc aparatów do smartfonów, ale przez długi czas kompletnie nie było tego widać na rynku. Niedawno zaczęło się to zmieniać, a swego czasu to Xperia Z5 okazała się najlepszym fotograficznym telefonem na świecie. Chyba wszyscy fani oczekiwali od nowych Xperiach z serii X dużego kroku do przodu. Tak bez wątpienia się stało. Niedawno testowałem Xperię X i aparat nie tylko ma więcej megapikseli, ale po prostu robi lepsze zdjęcia. Oczywiście to tylko moje odczucia, które nie zostały potwierdzone żadnymi porównaniami, ale w tej kwestii wolę zaufać specjalistom.

Jak poinformowało Sony Mobile, profesjonaliści z DXOMark sprawdzili najnowszą Xperię X Performance (ma taki sam aparat jak model X) i znalazła się ona na czele tego rankingu. Na plus zaliczyli działanie autofocusa (zarówno w dzień, jak i w nocy), dużą ilość detali, dobry balans bieli, rozsądną ilość szumów w słabych warunkach oraz dobrą ekspozycję i zakres kolorów. Wśród minusów można znaleźć to, że tryb Auto HDR czasem się nie odpala, delikatne szumy w zdjęciach na zewnątrz oraz problem z balansem bieli w zdjęciach zrobionych przy użyciu lampy błyskowej. Jeśli chodzi o filmy, to zalety Xperii X Performance są następujące: balans bieli, ekspozycja, stabilizacja obrazu, redukcja szumów i autofocus. Oczywiście pojawiły się także wady, jak chociażby prześwietlenia w bardzo jasnych scenach.

Ja jeszcze nie miałem okazji z korzystać z tego modelu, ale Xperia X potrafi zrobić ładne zdjęcia:

DSC_0177 (1)

Warto jednak pamiętać o jednym:

Xperia X Performance nie jest samodzielnym liderem tego rankingu!

Oprócz niej, taką samą liczbę punktów uzyskali Samsung Galaxy S7 Edge oraz HTC One 10. Produkt Koreańczyków, podobnie jak Xperia zgarnął dwa razy 88 punktów, a tajwański smartfon ma dostał 2 punkty mniej za możliwości wideo.

Moim zdaniem telefon Sony jak najbardziej może zrobić tak ładne zdjęcia jak konkurenci, ale jest to nieco trudniejsze. W trybie automatycznym – czyli najpopularniejszym – Xperie od dawna radzą sobie nieco gorzej niż chociażby urządzenia Samsunga. Ostatnio sprawdzałem model Galaxy S6 edge plus i robienie zdjęć w trybie auto, nie tylko dawało lepsze efekty, ale też było o niebo przyjemniejsze. Japończycy bez wątpienia nadgonili straty względem reszty, ale nadal nieco im brakuje. Jeśli ja miałbym korzystać z jakiegoś smartfon, a kierowałbym się możliwościami foto, to pewnie stawiałbym na jakiegoś Samsunga.

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post