SzklanySamuraj.pl

Nikogo nie zaskoczę jeśli powiem, że Xperie pracują pod kontrolą Androida. To dobry system, ale gdyby tak zamienić go na Firefox OS? Jest już taka możliwość.

Sony Xperia z Firefox OS? Pewnie zastanawiacie się o czym teraz piszę i czy przypadkiem coś mi się nie pomyliło. Informacja dla nielubiących czytać: wybrane Xperie mogą mieć system Mozilli.

Dla osób, którym przeczytanie kilkuset znaków nie sprawia problemów jest też wersja dłuższa. Ekipa deweloperów zajmujących się Xperiami (fxpblog.co) we współpracy z Mozillą przygotowała system Firefox OS na wybrane Xperie, który można ściągnąć TUTAJ. Lista aktualnie wspieranych modeli jest następująca:

 • Xperia Z3 (leo)
 • Xperia Z3 Compact (aries)
 • Xperia Z2 (sirius)
 • Xperia T2 Ultra (tianchi)
 • Xperia E3 (flamingo)

Oczywiście nie są to jeszcze idealne wersje systemów i mogą znaleźć się z nich błędy. Na szczęście co tydzień ekipa FXP będzie przygotowywać nowe aktualizacje, które co bardzo istotne będą dostępne w systemie OTA (over the air). Oznacza to, że będzie można aktualizować telefony bez podłączania ich do komputera, co jest bardzo wygodne. Ciekawym zabiegiem jest także to, że nie zobaczycie loga Mozilli. Mimo tego firma wspiera ten projekt i deweloperzy Mozilli sami używają Xperii Z3 oraz Z3 Compact z tym systemem.

Poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda w praktyce:

Miałem Wam o tym napisać już kilka dni temu, ale zawsze było coś ważniejszego. Dziś znalazłem chwilę czasu i postanowiłem naskrobać te kilka słów, ponieważ pomysł wydaje mi się bardzo ciekawy. Jeśli uda mi się w tym roku kupić nową Xperię, a projekt zostanie rozszerzony o nowe modele to chyba dam mojej Xperii M2 system z liskiem, żeby sprawdzić jak to będzie działać w codziennym użytkowaniu. Przyznać muszę uczciwie, że nie miałem jeszcze do czynienia z tym systemem, więc ciężko jest mi powiedzieć czy to byłby dobry ruch, na pewno jest ciekawy.

Z tego co mi wiadomo Firefox OS nie jest też tak zasobożerny jak Android, więc taki port może dać drugie życie wielu Xperiom, które nie mają już szans na nową wersję systemu Google, a ich wydajność nie powala. Ja jestem bardzo ciekaw jak rozwinie się ten pomysł, a Wy co o nim myślicie? Zainstalowalibyście Firefox OS na Waszych Xperiach?


Źródło: fxpblog.co via xperiablog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • JanekJanek

  Author Odpowiedz

  Raczej nie, ponieważ jest stosunkowo mało aplikacji, których używam na co dzień. Sama inicjatywa jest fajna, ale ten system to raczej sztuka dla sztuki.


  • Na razie niestety tak, ale szybkość działania na słabych urządzeniach może być lepsza niż w przypadku Androida.


   • JanekJanek

    Author Odpowiedz

    Na starszych urządzeniach to dowolny system (oprócz 4.1) z włączoną akceleracją sprzętową daje radę. Nawet na starowieńkiej Motoroli Milestone ICS i JB dają jej nowe życie a przecież to urządzenie ma 256MB RAM 🙂


    • Kurczę, to ja mam chyba inne wymagania, bo właśnie korzystałem z nowego Samsunga (512 MB RAM) i prawie szału dostałem 😛


     • JanekJanek

      Author

      Bo seria J to najgorszy szrot i ma cholernie niezoptymalizowane oprogramowanie, jakby siłą przeniesione z modelu, który ma przynajmniej 1GB RAM 🙂 Szczerze, to wolałbym mieć Galaxy Y, jak pracowałem w Orange, to sprzedawałem tego masę, bo było tanie, bardzo fajnie chodziło i miało dużo opcji. Tam słaby hardware nie przeszkadzał, telefon był zwyczajnie fajny 🙂


     • Nie cała seria J, mam też J5 i działa świetnie 😉

      Nie miałem niestety, ale będę musiał potestować Samsungi 😉


 • Firefox OS pewnie skończy tak samo jak Bada OS, po za tym, nie przepadam za tym systemem.


 • Nie wiem czy sprawdzałeś, ale na XDA już pojawił się FirefoxOS dla M2 jako prerelease


Next Post