SzklanySamuraj.pl

Dziś technologiczny świat obiegła informacja, że Sony również zamierza usunąć złącze mini jack z nadchodzącego smartfona. Obawiam się, że to może być prawda, a wskazuje na to kilka poszlak.

Zacząć wypada od tego, że japońska korporacja od lat dostarcza smartfony, które oferują świetną muzykę na słuchawkach. Przy każdej premierze topowego produktu jest to dość istotny punkt marketingowy, o czym można przeczytać chociażby na stronie Xperii XZ1. Nie chcę teraz wymieniać wszystkich rozwiązań, które wykorzystuje Sony, więc jeśli chcecie wiedzieć nieco więcej, rzućcie okiem na stronę. Istotne jest to, że całkiem sporo z nich dotyczy słuchawek bezprzewodowych. Japończycy zdecydowanie są marką, która bardzo dużo uwagi poświęca jakości audio, ale trudno im się dziwić, skoro mają też działy zajmujące się produkcją muzyki, słuchawek, filmów, telewizorów, odtwarzaczy oraz głośników.

W skrócie, dobre brzmienie jest bardzo istotne dla Sony

Od lat tak było, ale teraz wiele może się zmienić, ponieważ w FCC (via XperiaBlog, Tabletowo.pl) pojawiły się informacje, że następna Xperia może nie mieć złącza słuchawkowego. Ma za to mieć wymiary 152,79 x 72,42 mm oraz 5,7-calowy ekran, więc jest duża szansa, że to będzie bezramkowa następczyni Xperii XZ Premium, czyli flagowiec pokazujący jakie będą przyszłe produkty.

Na poniższych schematach widać, że na dole ma być złącza USB typu C, które będzie służyć zarówno do ładowania telefonu, jak i podłączenia słuchawek. Pokazany jest też „rozgałęźnik”, który miałby umożliwić robienie tych dwóch czynności jednocześnie.

Taka decyzja może wynikać z tego, że slot na kartę SIM miałby zostać przeniesiony na górną krawędź Xperii. Zapewne stałoby się tak, ponieważ przy bezramkowym ekranie trudno byłoby go tam zostawić, ale to już moje przypuszczenia.

Czy Sony rzeczywiście pozbędzie się złącza mini jack?

Powyższe dokumenty są tylko jedną z poszlak, że tak może się stać. Kolejną jest informacja, że Xperia będzie mieć bezramkowy ekran, przez co Japończycy będą musieli bardzo przemodelować ten telefon również w środku. To będzie duża zmiana, więc obawiam się, że mogą pójść za rynkowymi trendami i pozbędą się gniazda słuchawkowego, gdyż tak zrobiła konkurencja.

No i dość mocno promują oraz inwestują w rozwój rozwiązań umożliwiających bezprzewodowe słuchanie muzyki, więc może zechcą być ważną częścią trendu w pozbywaniu się mini jacka? Może to tylko moje wrażenie, ale wydaje m się, że wśród wszystkich producentów to właśnie Sony najchętniej promuje aspekty audio w swoich materiałach reklamowych.

Ponadto Sony już wcześniej pokazało, że w przedsprzedaży może dorzucić porządne słuchawki bezprzewodowe do telefonu. Strzelam, że teraz nie byłoby inaczej, a co więcej stałyby się one po prostu standardowym wyposażeniem smartfona.

Te kilka poszlak sugeruje, że Sony może pozbyć się gniazda słuchawkowego we flagowcu… Ale mam szczerą nadzieję, że tak się nie stanie. W końcu to nadal jeden z najmocniejszym punktów Xperii, prawda?


Już kiedyś pisałem, czemu pozbycie się złącza mini jack to głupota, czytałeś?


Źródło: FCC via XperiaBlog, Tabletowo.pl

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • to napewno karta pamieci micro sd też bedzie ugury dana


Next Post