SzklanySamuraj.pl

Sony Mobile idzie pod młotek, bo jest kulą u nogi japońskiej firmy? Ostatni kwartał pokazuje coś innego. Sytuacja jest coraz lepsza!

O Sony można było w ostatnim czasie przeczytać sporo i większość tych informacji nie była pozytywna. Mówiono chociażby, że zamykanie sklepów w Kanadzie to dowód na to, że niedługo Sony Mobile zostanie sprzedane. Jednak pojawiały się też pozytywne informacje, jak chociażby ta o wydłużeniu życia smartfonów. Teraz znamy wyniki japońskiej firmy za ostatni kwartał 2014 i sytuacja nie jest taka zła, jak wielu myślało.

Zacznijmy od liczb (ja przytoczę tylko te najważniejsze, a resztę znajdziecie na dole wpisu w źródłach), bo one dla wielu są wyznacznikiem sukcesu. Dział mobilny, który był skazywany na pożarcie zanotował w 4 kwartale 2014 roku zysk operacyjny na poziomie 80 milionów dolarów oraz sprzedaż wynoszącą 12 milionów urządzeń! Wyniki nie są powalające, ale musimy pamiętać, że w poprzednik kwartale sprzedało się 9,9 milionów smartfonów, a w analogicznym okresie z zeszłego roku 10,7 milionów. Widać wyraźny wzrost zainteresowania urządzeniami japońskiej firmy i w takiej sytuacji sprzedawanie działu mobilnego nie miałoby sensu.

Jeśli chodzi o całe Sony to przewidywana strata na koniec roku wyniesie 1,45 miliarda dolarów, co również jest pozytywną informacją, ponieważ przewidywana, że strata wyniesie 2,1 miliarda. Zysk netto za ostatni kwartał dla całej firmy wyniósł 756 milionów dolarów, co oznacza 238% wzrost w stosunku do analogicznego okresu w 2013 roku. Jednak są również gorsze wiadomości. Sony ogłosiło, że będzie musiało zwolnić 2100 osób.

Stojący na czele Sony Mobile, Hiroki Totoki powiedział również, że będą usprawniać portfolio smartfonów na 2015 rok. Dla mnie te wszystkie informacje oznaczają jedno, Sony Mobile się nigdzie nie wybiera. Nadal nie jest to tak dochodowa część firmy jak powinna być, ale widać coraz większe zainteresowanie ich produktami i przy rozsądnych premierach powinno być tylko lepiej.


Dołącz do grona Szklanych Samurajów i bądź na bieżąco z informacjami o Sony i Xperiach!

Źródło: androidcentral.com, sony.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • Oby im się udało…


  • KonduxKondux

   Author Odpowiedz

   Musi!


   • to na Rusi 😀

    A tak na poważnie, kurde, odświeżyć nakładkę, spuścić z ceny, bo już nie są legendą i będzie dobrze.


    • KonduxKondux

     Author Odpowiedz

     Mi nakładka tam odpowiada, ale ceny mogliby dać mniejsze 😉

     Jak się wyrobię to może jeszcze przed weekendem trafi na bloga recenzja M2, chociaż raczej ciężko 😛


     • Nie mowie, że jest zła, bo trzyma poziom bardzo dobry, ale testowałem teraz Z3 Compact i mało się zmieniło w stosunku do Z1 Compact. Zresztą jeśli chcesz, sam możesz przeczytać moją reckę, wiesz gdzie znaleźć 😉

      Ooo, to chętnie przeczytam 😀


Next Post