SzklanySamuraj.pl

Sony rządzi niepodzielne na rynku matryc fotograficznych do smartfonów, a niedługo może kupić dział Toshiby za to odpowiedzialny. To świetny ruch!

Sony jest liderem rynku aparatów do smartfonów i wygląda na to, że ta sytuacja szybko się nie zmieni. Wystarczy przypomnieć, że japońska firma w ostatnim postanowiła dać więcej swobody działowi zajmującemu się matrycami fotograficznymi, a to może być dopiero początek zmian w tej kwestii. Według informacji podanych przez Nikkei japońska firma zamierza w nadchodzących dniach kupić dział Toshiby odpowiedzialny za sensory foto do smartfonów. Ma on kosztować 163 miliony dolarów i nieznacznie powiększyłby udziały lidera tej branży. Sony w zeszłym roku odpowiadało za 40% tego rynku, a Toshiba to tylko 1,9%. Umowa ma dotyczyć przejęcia fabryki w mieście Oita, gdzie tworzone sensory CMOS oraz części pracowników z 2600 osób, którzy tam pracują.

Taki ruch jest bardzo prawdopodobny, ponieważ Toshiba ma aktualnie duże problemy. Kilka miesięcy temu wyszło na jaw, że w ostatnich lata firma ta zawyżała swoje zyski na łączną sumę 1,2 miliarda dolarów i nowy prezes ma zamiar pozbywać się mniej istotnych działów. Dla Sony oczywiście byłby to świetne posunięcie, gdyż dzięki temu mogliby jeszcze umocnić swoją pozycję w tej branży. To będzie bardzo przydatne, wystarczy przypomnieć że to Xperia Z5 została przez DXOMark uznana najlepszym fotograficznym smartfonem. Poprzeczka bez wątpienia została zawieszona wysoko, więc teraz Japończycy nie mogą pokazać czegoś na podobnym poziomie.

Przypomnieć muszę, że są to na razie tylko plotki, ale moim zdaniem bardzo realne. Dla obydwóch firm taki ruch ma sporo zalet. Liczę również na to, że Sony dzięki takiemu zakupowi szybko będzie mogło zwiększyć swoje udziały na tym rynku, co powinno się przełożyć na lepsze aparaty w nadchodzących Xperiach. Ważne jest aktualnie też to, że cała seria Z5 została wyposażona w 23-megapikselowe aparaty, które są dostępne tylko w smartfonach japońskiej firmy. Czy w takim razie, już następna generacja będzie wykorzystywać nie tylko technologię Sony, ale także Toshiby? Na to trzeba będzie jeszcze poczekać, ale zapowiada się bardzo ciekawie.

[AKTUALIZACJA]

Sony w informacji prasowej potwierdziło, że kupuje dział Toshiby odpowiedzialny za matryce fotograficzne CMOS. Cała transakcja ma zostać sfinalizowana do końca marca 2016. Oprócz fabryki w mieście Oita pod władanie Sony przejdzie także 1100 pracowników. Ja mogę tylko dodać, że to świetny ruch i oby Xperie w przyszłym roku robiły jeszcze lepsze zdjęcia.


Źródło: Nikkei via engadget.com, Sony via androidauthority.com

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post