SzklanySamuraj.pl

Na spotkaniu inwestorów Sony Mobile, Japończycy zdradzili kilka ciekawych informacji o swoich planach. Nie wszystkie mi się podobają…

Ostatnio pisałem, że Sony Mobile radzi sobie coraz lepiej finansowo, ale to dopiero początek zmian. W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się wielu informacji na temat tego jak Japończycy chcą utrzymać się na rynku mobilnym, ale już dziś wiemy nieco więcej o ich planach. Największym zaskoczeniem jest dla mnie…

Rezygnacja z Xperii X!

Jak informuje XperiaBlog.net, na dniu inwestorów Sony Mobile 2017, Japończycy potwierdzili, że zrezygnują ze smartfonów „premium standard”. Nazwa może Wam nic nie mówić – mi nie mówiła – ale chodzi tu właśnie o przywołaną wcześniej serię X:

Zarówno Xperia X jak i model X Compact są według Sony smartfonami z mocną specyfikacją i rozwiązanymi znanymi z flagowców, ale jednocześnie nieco tańszymi. Z tą ceną to mogłoby być lepiej, ale trzeba przyznać, że kosztowały na starcie mniej niż później zaprezentowane urządzenia z serii XZ.

Przyznam uczciwie, że ta informacja bardzo mnie zaskoczyła, ponieważ moim zdaniem to właśnie Xperia X była najciekawszym smartfonem Sony w 2016 roku. Co prawda Wy stwierdziliście inaczej, ale jednak „iKS” był na tyle dobry, że większość osób będzie zadowolona. Ogólnie Japończycy mają problem ze zbyt wysokim wycenianiem swoich urządzeń, więc ta seria wydawała się idealnym kompromisem. Niestety moje przypuszczenia była dalekie od rzeczywistości, co pokazuje kolejny obrazek:

Na powyższym porównaniu widać jak flagowce i „bardzo mocne średniaki” sprzedawały się względem oczekiwań. Zarówno XZ, jak i X Performance dobrze sobie poradziły na rynku, a założenia spełniły w 88 procentach (w Japonii w 104%, a poza nią w 60%). Nie jest to może jakiś porażający wynik, ale jeszcze kilka kwartałów wcześniej ciężko byłoby o podobnym pomarzyć.

Niestety są też modele „premium standard”, czyli X i X Compact. W stosunku do nich przewidywania były dużo wyższe niż wyszło to w praniu, ponieważ udało się je spełnić w 43 procentach. W Kraju Kwitnącej Wiśni nie było źle – 85% – ale już sprzedaż poza nią była bardzo rozczarowująca i stanęła na 31%.

Tylko flagowce i średniaki?

To właśnie tak słabe wyniki są powodem rezygnacji z urządzeń „premium standard” i skupieniu się na flagowcach oraz średniakach. Czy to dobra decyzja? Tego nie wiem, chociaż powyższe dane starają się udowodnić, że tak właśnie jest. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby zejście z ceny jeszcze odrobię, ponieważ obydwa modele linii X były dość drogie na starcie. Możliwe, że taki ruch spowodowałby znaczący wzrost zainteresowania, ale ciężko powiedzieć czy nadal byłyby one zyskowne.

Decyzja o rezygnacji z nich na pewno nie była łatwa, ale jak widać wygrały cyferki, a z nimi ciężko się kłócić. Ostatnie ruchy Japończyków okazały się sensowne, więc wierzę, że i tym razem będzie dobrze. Mam tylko nadzieję, że przyszłe średniaki nieco zbliżą się do flagowców, żeby między nimi nie było takiej przepaści w podzespołach i wykonaniu.


P.S. Na pierwszym obrazku widać, że w tym roku Sony chce pokazać jeszcze dwa flagowce. Jak myślicie, co w nich zobaczymy?


Nie bój się skomentować! W końcu jesteśmy tutaj, żeby pogadać, prawda? 

Możemy to zrobić na FanPage, w grupie dla fanów Xperii lub w tajnym miejscu dla najwierniejszych czytelników!


Źródło: Sony via XperiaBlog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post