SzklanySamuraj.pl

Sony od dłuższego czasu ma jeden cel na rynku mobilnym – zysk. To się udało… chociaż sprzedaż Xperii nie powala.

Smartfony japońskiej firmy nie są najgorętszym produktem na rynku. Dla wielu nie są nawet sensowną alternatywą dla urządzeń innych producentów, ale Sony Mobile zdaje się tym nie przejmować, tylko robi swoje, czyli zarabia.

W ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku Japończycy sprzedali tylko 4 miliony smartfonów, co jest wynikiem słabym. Liderzy, czyli Samsung oraz Apple sprzedają po 75-80 milionów urządzeń w takim samym okresie, co świetnie pokazuje jaka jest przepaść między Sony, a tymi firmami. Patrząc na cały rok również nie ma specjalnych powodów do szczęścia, gdyż ogólnie 13,7 mln klient zdecydowało się wybrać Xperie. Poszczególne kwartały macie rozpisane poniżej:

Niecałe 14 milinów to wynik tragiczny i zaczynam powoli tęsknić do czasów, gdy narzekałem, że Sony chce sprzedawać „tylko” około 30 mln smartfonów roczne. Bez wątpienia śmiało można powiedzieć, że japońska marka niespecjalnie liczy się na rynku i w tym miejscu mógłbym już zakończyć ten wpis, ale…

Sony Mobile zarabia na telefonach!

W całym roku fiskalnym, który kończy się w marcu, zysk ma być na poziomie 150 milionów złotych. Nie jest to dużo, ale to zawsze nad kreską i wiele firm z tej branży może tylko pomarzyć o takiej sytuacji.

Co więcej, od kwietnia może być jeszcze lepiej, ponieważ na stanowisku CEO firmy Kaz Hirai zostanie zastąpiony przez Kenichiro Yoshida, który do tej pory był dyrektorem finansowym firmy. Kaz nie odejdzie z firmy, a pozostanie w jej zarządzie. Oczywiście ciężko powiedzieć czy na dobre wyjdzie nam ta zmiana, ale raczej o utrzymanie się nad kreską nie powinnyśmy się martwić.

Rok 2018 rokiem zwiększania sprzedaży!

Już nie raz pisałem, że skoro Sony w końcu wyszło na swoje to teraz powinno pomyśleć nad zwiększeniem sprzedaży. Nie wierzę, że Japończycy kiedykolwiek będą w stanie nawiązać walkę z liderami rynku, ale takie stabilne 50-60 milionów smartfonów rocznie to chyba wynik do osiągnięcia, prawda?


Źródło: Xperia Blog via GSMManiak

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post