SzklanySamuraj.pl

Sony Mobile się kończy i dni Xperii są policzone? A może nadchodzą właśnie jeszcze lepsze czasy dla fanów japońskiej firmy? W końcu po coś Sony stawia nową fabrykę!

Ile razy czytaliście już, że Sony Mobile się kończy i kwestią czasu jest sprzedaż tego działu komuś innemu? Ja co najmniej kilka, a pewnie gdybym wziął pod uwagę też mniejsze przecieki to wyszłoby łącznie kilkanaście informacji o nieuchronnym końcu Xperii. Ostatnie pojawiły się całkiem niedawno i według nich rok 2016 będzie kluczowy dla mobilnego oddziału japońskiej firmy. Oczywiście nie da się ukryć, że sytuacja jest bardzo ciężka, ale wygląda na to, że Sony nie zamierza się poddawać. Ba, Japończycy chcą inwestować na rynku smartfonów!

Jak podaje Nikkei Sony wybuduje nową fabrykę w Tajlandii, która będzie skupiać się na składaniu smartfonów tej firmy od A do Z. Ma ona być gotowa w przyszłym roku fiskalnym, a początkowa produkcja wyniesie kilka milionów Xperii rocznie. Jest to ruch, który oczywiście wygeneruje spore straty, ale w dłuższe perspektywie pozwoli zapewne sporo więcej zaoszczędzić, a to jest kluczowe dla przetrwania japońskiej firmy. W zeszłym roku fiskalnym (zakończonym w marcu 2015) Sony Mobile przyniosło 1,82 miliarda dolarów strat, więc każdy dolar jest bardzo istotny. Wyjście na prostą ma nastąpić według założeń dopiero w marcu 2017 roku.

O tym jak ważna jest to inwestycja niech świadczy fakt, że ostatnia fabryka Sony stworzona z myślą o smartfonach powstała… 20 lat temu (1995 rok)! Obiekt w Pekinie na dodatek nie jest tylko japońskiej firmy, ale także dwóch innych podmiotów. Co prawda Sony ma w nim głos decydujący (51% udziałów), ale nie jest jedyne. Nowa fabryka będzie już w całości Japończyków.

Wygląda na to, że Sony albo jest wyjątkowo szalone, albo niesamowicie nierozsądne, albo po prostu dział mobilny się nigdzie nie wybiera i Xperie tak szybko nie znikną z rynku. Z racji tego, że jestem fanem tej firmy ja oczywiście wybieram ostatnią opcję, ale teraz chyba nawet przeciwnicy takiego rozwiązania mają małe pole do popisu. Oczywiście wszystko może się jeszcze zmienić, ale na razie takie sygnały jasno dają do zrozumienia, że Sony Mobile będzie stałym elementem na mapie producentów smarfonów. Mam tylko nadzieję, że razem z tym ruchem Sony zmieni także nieco swoją strategię i na rynku będzie pojawiać się bardziej przemyślane produkty. Dla mnie mogą nawet zniknąć budżetowe urządzenia.

Ważne, że Sony Mobile zostaje i nie muszę zamykać tego bloga!


Źródło: Nikkei via xperiablog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • To coś nowego robi sony mobile może chce być znowu numer 1 na rynlu, coś nowego zrobi w smartfonach i tabletach żeby ludzie kupowali Xperia flagowe i inne


  • Może w końcu będą walczyć o rynek smartfonyuwy Xperia flagowe i inne, jak dlamie to flagowe smartfony liczą się bo są lepsze bardziej udoskonalone itp, flagowe smartfony są lepsze od średniakuwy


  • Ale flagowe smartfony będą z ciągła aktualizacja oprogramowania systemu Android ciągły bo niechce być developer i kombinować wygrywa systemu nowego mówie nierobie tego, jak znikną to będzie czebało robić tylko to napisałem, dalsze flagowe smartfony nowe żeby miały te bajery co mają Xperia z2,z3,z3+,z5 dalsze bo mi te bajery potrzebne jest fanem sony to potrzebuje flagowego smartfona od z rozbudowanymy aparatem i aplikacjami aparatowymi z2,z3,z3+,z5 ok


  • Jestem fanem sony i tych bajeruwy w smartfonach sony od z2 flagowca i tak dalej seria z flagowa


Next Post