SzklanySamuraj.pl

Ostatnio do sieci trafił najnowszy raport o rynku smartfonów w Polsce. Sony Mobile jest w naszym kraju na 3 miejscu! Co jeszcze z niego wynika?

Ostatnio SpidersWeb dotarł do informacji o rynku smartfonów w Polsce, a nieco później udało im się przeprowadzić rozmowę z Danielem Czokiem (LG Electronics Polska). Z obydwóch tekstów (podlinkowane w źródle) możemy się również dowiedzieć wielu ciekawych informacji o Sony Mobile.

SpidersWeb-polski-rynek-smartfonow-grudzien-2014-ilosciowo

Powyższa tabela przedstawia rynek smartfonów w Polsce. Pozycja Samsunga jako lidera nie jest zaskakująca, ale już wynik LG i Sony zdecydowanie tak. Japończycy od lat mieli bardzo mocną pozycję w naszym kraju, o czym świadczy chociażby 20% z roku 2013. Jednak słaba sytuacja w firmie spowodowała to, że na wielu rynkach (w tym naszym) zaliczyli oni spory spadek. W 2014 Sony miało tylko 13% rynku smartfonów, co zapewnia im 3 miejsce.

13% to nadal świetny wynik i daleko z tyły zostają takie firmy jak Microsoft, HTC czy Apple, ale ogromny spadek nie nastraja pozytywnie. Pisałem Wam ostatnio o planach (więcej MediaTeka) i wynikach (12 milionów w ostatnim kwartale) Sony. Poza tym warto pamiętać, że Xperia E4 może być świetnym wyznacznikiem tego co jeszcze zobaczymy od Japończyków w tym roku. Ma to oczywiście spowodować spadek ceny urządzeń Sony, a co za tym idzie większe zainteresowanie nimi na rynku.

Patrząc na tę tabelkę można jeszcze wyraźnie zauważyć bardzo duży wzrost zainteresowania smartfonami ukrytymi pod nazwą inne. Znajdziemy tam produkty z Chin (chińskich, polskich lub innych firm), które walczą mocno ceną. Sony inwestując w urządzenia z MediaTekiem będzie celować w podebranie im kilku procent rynku. Połączenie rozsądnej ceny i prestiżu Sony może okazać się dobrym ruchem, ale dopiero za kilka miesięcy będziemy mogli ocenić czy to się udało.

260913-DTDD-SONY-SM_-C6902-XPERIA-Z1-01 (2)

Drugi tekst to jak już wspominałem krótki wywiad i z niego dowiadujemy się również kilku interesujących rzeczy:

Pokonaliście Sony, które wydawało się, że ma w Polsce bardzo silną pozycję mimo globalnych kłopotów.

Tak, na to wygląda, to sukces o tyle wspaniały, że Sony ma przecież największe wydatki na reklamę produktów mobile w Polsce.

Większe od Samsunga?

Tak, nawet większe od Samsunga. Wiem, bo oczywiście to na bieżąco monitorujemy. My z tej wielkiej trójki najmniej wydajemy na reklamę, a i tak udało nam się przekonać do siebie sporą część rynku. Powtórzę czym: innowacyjnym produktem, atmosferą, a następnie wynikającą z niej lepszą dystrybucją.

Fragment wywiadu ze SpidersWeb

Oczywiście jest to wypowiedź przedstawiciela LG, więc nie należy przyjmować jej za pewnik. Potrzebne byłyby dane zebrane przez niezależną firmę, ponieważ w takich badaniach wyniki można odczytywać bardzo kreatywnie. Nie wiadomo czy reklama wspólna z operatorami lub sklepami była brana pod uwagę przy tym badaniu lub jak były traktowane wspólne reklamy kilku produktów, np. telewizor Sony + smartfon. Jednak na pewno Sony Mobile miało duże wydatki na promocję swoich urządzeń w zeszłym roku.

A jeśli Sony rzeczywiście wydaje w Polsce najwięcej na reklamę w segmencie smartfonów to ja powiem szczerze, że tego kompletnie nie widzę. Jak w 2014 jeździłem po mieście to była raz na jakiś czas widać jakiś billboard, ale poza tym nie jestem w stanie powiedzieć o żadnej większej akcji Japończyków. Jednak stawiałbym, że to Samsung jest pod tym względem liderem, ale możliwe, że oni po prostu robili to rozsądniej. Pod tym względem koreańska firma jest świetna i nie zdziwiłbym się gdyby mieli dużo lepsze wyniki swoich kampanii, mimo ich mniejszego kosztu.

Sony nie może zaliczyć roku 2014 do udanych pod względem wyników, ale widać światełko w tunelu. Xperia Z4 musi coś zmienić, żeby dać kopa całemu segmentowi mobilnemu Sony. Jeśli wydatki na reklamę nadal pozostaną duże, ale Japończycy odważniej będą nimi dysponować to wyniki powinny być dużo lepsze w tym roku. Ale oczywiście na to musimy jeszcze trochę poczekać…


Chcesz być na bieżąco z informacjami o Sony i Xperiach? Daj lajka!


Źródło: spidersweb.plspidersweb.pl

Zdjęcia: youtube.comdienmaythienhoa.vn

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • Też nie wiem, gdzie te reklamy… w TV widuję Samsungi.
    W gazetkach co prawda są reklamy Sony, np. w Mobility ale tak to nie widzę.
    Gdzie te reklamy?
    Co najlepsze, reklam LG nie widzę nigdzie a pobili Sony…


Next Post