SzklanySamuraj.pl

Apple jest fenomenem rynku i nic dziwnego, że inne firmy chcą powtórzyć ten sukces. Czy Sony oraz HTC mają na to szanse?

Zacząć ten tekst muszę od tego, że całe Apple oraz oczywiście iPhone’y to fenomen rynku technologicznego. Nawet przeciwnicy popularnych Sadowników nie mogą powiedzieć, że nie jest to genialna firma. Inżynierowie z Cupertino pokazują rocznie dwa telefony (teraz może będą 3), ale niezależnie od ich parametrów czy możliwości specjaliści od marketingu robią z nich Świętego Gralla milionów ludzi na całym świecie. Wyników finansowych może pozazdrościć nawet Samsung. Sam nie korzystam i nie jestem fanem ich rozwiązań, ale doceniam geniusz, bo pod tym względem Apple nie ma sobie równych.

Piszę o tym, ponieważ producenci urządzeń z Androidem również doceniają geniusz Apple i chyba nie ma firmy, która nie chciałaby powtórzyć tego sukcesu. Lider, czyli Samsung nie jest do tego zdolny, ponieważ ma zbyt bogate portfolio, ale mniejsze firmy mogą podjąć rękawice i wygląda na to, że tak się stanie. Ważne w tym wszystkim jest także chińskie Apple, czyli Xiaomi. Jeśli miałbym znaleźć jednego producenta sprzętów z Androidem, który najbardziej przypomina firmę z Cupertino to właśnie postawiłbym na nich. Strategia Chińczyków (coraz większe portfolio) pokazuje, że nie będzie to model biznesowy 1:1, ale nawiązania do Apple są i widać je gołym okiem. Mnie bardziej interesuje fakt, że w następnym miesiącach coraz więcej firm będzie podążać tą drogą.

Sony oraz HTC chcą być jak Apple?

Trochę tak… Ale trochę nie. Już tłumaczę.

Japończycy co widać po ostatnich miesiącach przykładają mniejszą uwagę do niskiej półki smartfonów i prezentują głównie urządzenia jak Xperia M5 czy też Xperia C5 Ultra. Jeśli dołożyć do tego Xperię M4 Aqua, to widać wyraźnie na co stawia japońska firma. „Mocna średnia półka” lub jak samo Sony twierdzi „super średnia półka” to moim zdaniem przyszłość rynku, ponieważ ceny tak spadają, że coraz więcej osób może pozwolić sobie na jakiś mocniejszych telefon, ale flagowce to nadal dla wielu głupi wydatek. Dlatego wszystko wskazuje na to, że w ofercie twórcy Xperii będzie mniej modeli, ale będą one bardziej przemyślane.

Jak donosi reuters.com HTC nie radzi sobie najlepiej i również chce ograniczyć swoje portfolio. Tajwańczycy mają skupić się na mocnych urządzeniach, które niekoniecznie będą flagowcami. To jest moim zdaniem rozwiązanie identyczne jak w przypadku Sony. Japończycy pokazują serię M, a w tym przypadku to linia Desire powinna dostać dużego kopa. To mądre posunięcie, ponieważ One M9 nie został zbyt dobrze przyjęty przez rynek, a liczne flagowce również nie poprawiły sytuacji HTC. Przemyślana seria Desire z mocnymi podzespołami, ciekawym wyglądem i atrakcyjną ceną to jest to co może uratować skórę Tajwańczykom.

I chociaż to nie jest strategia Apple to Ci producenci chcą stać się jak firma z Cupertino. Małe portfolio, mocne urządzenia, ciekawy wygląd. W iPhone’ach najważniejsza jest filozofia marki, a zarówno Sony jak i HTC mają potencjał, żeby wybudzić w użytkownikach chęć posiadania ich sprzętu. Jeśli zmniejszą swoje portfolio i popracują nad marketingiem to rzeczywiście mogą ubiegać się o miano Apple’a Androida.

Ale nigdy nie będą jak Apple

I to jest smutne dla fanów Androida podsumowanie tego wpisu. Ani HTC, ani Sony nie mają szans, żeby zmniejszyć drastycznie portfolio i zarabiać góry pieniędzy na swoich produktach. To jest po prostu niemożliwe nie tylko w ich przypadku, ale żaden z producentów na Androidzie nie jest w stanie tego dokonać. Obydwie opisywane firmy mogą upodobnić swoją filozofię do tej z Cupertino, ale zamiast 2 telefonów będzie pokazywać ich 10 rocznie. Zamiast narzucać ogromne marże będą walczyć o jak największe zmniejszenie ceny półkowej.

Zobaczymy za kilka kwartałów co z tego wyjdzie, ponieważ na razie obydwie firmy są w dużych kłopotach i zanim sytuacja będzie dobra trzeba zrobić dziesiątki małych kroków. Ja wierzę, że im się uda, ale każda nieprzemyślana decyzja ciągnie tych producentów na dno. Druga połowa tego roku ma być dobra w wykonaniu obydwóch graczy tego rynku (według przecieków oraz ich zapowiedzi), ale żeby to ocenić trzeba jeszcze trochę poczekać. Na razie widzę ogromne ambicje i mało pomysłu na siebie.


Źródło: reuters.com

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • Nie, nie ma szans a HTC nie poległo – radzi sobie coraz lepiej 😉


  • KonduxKondux

   Author Odpowiedz

   HTC poległo 😉 Teraz radzi sobie coraz lepiej, ale dlatego, że zmienili strategię i zaczęli inwestować w średnią półkę. Gdyby zostali przy produkowaniu jednej serii One to obawiam się, że ich sytuacja byłaby z kwartału na kwartał coraz gorsza


   • Fakt, co nie oznacza, że dla ludzi HTC z serii One są lepszym iPhone z Androidem.


    • KonduxKondux

     Author Odpowiedz

     Może dla wielu ludzi urządzenia z serii One są jak iPhone na Androidzie, ale mi chodzi głównie o wyniki finansowe i rozumienie większości społeczeństwa.


     • Sony udało się z Compactem, ale to jeden przypadek na naprawdę wiele – nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.


     • KonduxKondux

      Author

      A widziałeś może jakieś wyniki sprzedaży Compacta? Bo pomysł genialny, ale chciałbym się dowiedzieć jak został przyjęty


     • Nie mam, ale Sony chwali sie dobrymi wynikami i z tego powodu również prezentuje kolejny model – Samsungowi również udało się tak wybić na Note 😉


     • KonduxKondux

      Author

      Tylko ciekawe ile dla Sony to jest dobry wynik 😉


 • To z HTC możemy pożegnać się już teraz. Sony wytrwa trochę dłużej. Krzyż na drogę, trochę mi szkoda tylko Sony, bo potencjał mają. No ale jak ktoś ma dolary na oczach zamiast pomysłu, ten ginie w czeluściach.


  • Ale czy taka strategie będzie zła dla HTC? Mniejsze portfolio, mocniejsze smartfony?


   • … i wyższa cena. Sorry ale ja nie widzę przyszłości dla HTC. Ta firma nie ma dosłownie nic do zaoferowania, jest pusta, szara. Samsung ma doskonały aparat w S6, doskonałą muzykę, czytniki linii papilarnych, metal i szkło na obudowach, LG lasery w aparatach, rozbudowane menu dla tych którzy lubią bawić się ustawieniami aparatu, skórzane tyły. Sony, doskonała jakość muzyki, Huawei, dobry wygląd, niska cena, genialne opakowania, niemalże artystyczne. Sorry, ale HTC nie ma szansy przebicia, metalowe obudowy unibody to już standard, nic po za tym ciekawego nie mają moim zdaniem, a jak ty sądzisz?


    • Ja lubię HTC. Robili świetne telefony i chciałbym, żeby do tego wrócili. Moim zdaniem podobnie jak Sony mogą dać użytkownikom średniej półki zasmakować trochę elementów premium (np. dobre wykonanie). Muszę jednak przyznać Ci rację, że na razie nic nie stoi za HTC. Aktualna sytuacja jest nieciekawa, ale perspektyw brak. Gdyby tylko przestali się tak cenić i zaczęli robić przystępniejsze smartfony to mogłoby to wyglądać inaczej.


     • Ja podziwiałem HTC, w czasach po pierwszym iPhone, w czasach HTC HD2, dla mnie najlepszymi firmami, takimi, że od razu rozpoznasz, że ktoś jest kasiasty, lans i te sprawy było właśnie HTC. Ale teraz, nawet jeśli chcieliby, nic nie zrobią. Low-end? Motorola, Huawei, LG, Samsung, Xiaomi, Meizu. Dziękuję, pozamiatane. Middle-end? Sony, Samsung, Motorola. Dziękuję, pozamiatane .High-end? Sony, Samsung, Apple, LG (mniej). Dziękuję, pozamiatane.

      Chcesz middle-end’a z niską ceną ale wykonaniem premium? kupujesz myPhone Infinity za ok. 600 zł.
      Chcesz low-end z dobrymi podzespołami i aktualizacją? Motorola wita (HTC ani razu nie zaktualizowało low-endów chyba).

      Sorry ale nie ma luki w którą da się wcisnąć HTC. Sony ma szansę się przebić, smart TV, wiec smartfony przydadza sie do tej uslugi, muzyka, aparaty, wiec tutaj mają potencjał i mają możliwości, bo design mają wyborny. Ale HTC? Wątpię…


 • Ale aktualizacje będą dla półek średnia i wysoka ciągle bo się zawiode się


 • Ja mam dużo pomysłowy co do dać do smarfona nowe funkcje, design, jak zrobić super flagowy smartfony, aparat i aplikacje apartowe jak sony, i był podobny do tylko sony Xperia z5 by kosztował 2 000 zł w Polsce,wodoodporny i kurzoodporny był jak sony seria z flagowa i słuchawki od Sony działały fukcja wyciszania chalasu 100% z spułpracą Sony tylko po kochałem smartfony od Sony serię z flagowa,


 • Sony mogło stworzyć smartfona serii średniej półki co będzie kosztować 1 300 a seria z flagowa smartfony z6 będzie to rzeby kosztował 2 000


Next Post