SzklanySamuraj.pl

Sony już kilkukrotnie zabierało się za tworzenie bardzo dużych smartfonów, ale na razie Japończycy stworzyli tylko jednego takiego flagowca. Już dziś może być kolejna próba, ponieważ w sieci pojawiła się Xperia XZ1 Ultra.

Jeśli nie jesteście fanami Sony od dziś, to na pewno kojarzycie model Xperia Z Ultra. Ten 6,44-calowy phablet znalazł całkiem sporą grupkę zwolenników i na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie zdarzyło mi się słyszeć, że przydałby się następca tego modelu. Teraz te marzenia mogą zostać spełnione, ponieważ na Reddicie (via GSMManiak) pojawił się zrzut ekranu z aplikacji benchmarkowej GFXBench (Sony G8541):

Oczywiście należy na takie przecieki patrzeć z przymrużeniem oka, ale sądzę, że dla wielu osób Xperia XZ1 Ultra byłaby spełnieniem marzeń. Patrząc na powyższy zrzut ekranu widać, że niczego by jej nie zabrakło. Snapdragon 835 w połączeniu z 4 GB pamięci RAM będzie piekielnie szybki. Poza tym znajdziemy w tym modelu 128 GB pamięci wbudowanej, 19 Mpix matrycę główną oraz 12 Mpix na przednim panelu. Pierwszą wisienką na torcie jest ekran o przekątnej 6,2 cala, który może wyświetlać obraz w 4K, nominalnie jednak będzie to robić w FullHD (dla oszczędności baterii). Ten fakt wprowadził nieco zamieszania do aplikacji, ponieważ nie może ona odczytać poprawnie rozmiaru wyświetlacza, ale podobnie jest przy XZ Premium. Drugim ukoronowaniem tego wszystkiego jest Android 8.0 Oreo od samego początku.

Patrząc na to wszystko mogę śmiało powiedzieć, że wygląda to ciekawie i chociaż nie jest to telefon dla mnie, to mógłby on znaleźć wielu fanów, jednak do osiągnięcia sukcesu potrzebowałby co najmniej 3 rzeczy:

Wielkość, rysik i cena!

Przede wszystkim, Xperia XZ Ultra musiałaby być w miarę kompaktowa jak na taki ekran. Samsung pokazał w Galaxy S8+ oraz modelu Note 8, że da się to zrobić i Sony nie powinno odstawać. Zdaję sobie sprawę, że tak małych ramek nie uda się osiągnąć, ale jeśli będą one ogromne, to wielu klientów podziękuje już na starcie.

Drugim z elementów jest rysik, który przy tak dużych urządzeniach może być kluczowy. Sam znam sporo osób, które do tej pory korzystały z Note’a 4, ponieważ to był świetny model, niemający praktycznie alternatywy. Oczywiście pojawiały się chińskie phablety z ogromnymi wyświetlaczami, ale jednak Samsung dobrze przemyślał tę serię. Japończycy również muszą to zrobić, inaczej XZ Ultra nie będzie miała startu do Note’a 8, a jej rywalami będą typowe chińczyki. Wśród nich może być najlepsza, ale co z tego, skoro klienci będą woleli postawić na koreański produkt?

Ostatnim z elementów, który jest moim zdaniem kluczowy dla sukcesu tego modelu jest cena. Oczywiście jest tak przy każdym nowym smartfonie, ale tutaj widać to bardzo wyraźnie, ponieważ król phabletów został pokazany kilka dni temu, a kwota jaką trzeba za niego wyłożyć przyprawia wielu o ból głowy. 4299 złotych to ogromne pieniądze, więc Sony musi rozsądniej wycenić swoją konstrukcję. Rozwiązaniem idealnym byłoby nie przekroczenie bariery 3500 złotych, ale nie wiem na ile jest to realne, skoro XZ Premium startowała z pułapu 3199 złotych.

Czekam!

Jak już mówiłem, to sprzęt wybitnie nie dla mnie – ja postawiłbym na Compacta – ale bez wątpienia jest to ciekawy model i mógłby znaleźć wiernych fanów. Oczywiście Japończycy musieliby bardzo się do niego przyłożyć, ale czy tak się stanie zobaczymy może już dzisiaj. Konferencja Sony zaczyna się o godzinie 13:00 i wtedy powinno wszystko być już jasne. Kiedyś już przecież pojawiły się podobne plotki i nic z tego nie wyszło, ale czy tym razem będzie inaczej? Chcielibyście, żeby Sony wypuściło taką Xperię?

Do tej pory, warto rzucić okiem na propozycje wyglądu dużej Xperii, które zostały przygotowane przez różnych autorów: Xperia X UltraSony Xperia XZ Ultra i Xperia Ultra Wide.

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post