SzklanySamuraj.pl

Ostatnio testowałem telefon z 4 GB pamięci wbudowanej i stwierdziłem, że taka ilość to tragedia, a 8 GB to minimum. Chyba się pomyliłem i przynajmniej w przypadku Xperii M4 Aqua dopiero 16 GB jest rozsądnym wyborem.

Gdy Sony zaprezentowało Xperię M4 Aqua to stwierdziłem, że jest to bez wątpienia król (królowa?) średniej półki. Taka specyfikacja w markowym telefonie za 1300 złotych to świetna oferta i mój plan zakładał, że jesienią wymienię moją M2 właśnie na ten model. Piszę zakładał, ponieważ dzisiaj dzięki informacjom z xperiablog.net właśnie go zmieniłem.

Wystarczy rzucić okiem na poniższe zrzuty ekranu, żeby wszystko było jasne:

Muszę tylko dodać, że zrzut ekranu po lewej przedstawia smartfon, który dopiero został włączony i nic nie było na nim instalowane. Jest to model z wolnej sprzedaży, tzn. nie ma w nim żadnych uprzykrzających życie dodatków od operatora. Mimo tego z zakładanych 8 GB na dane zostaje tylko 1,26 GB pojemności! To jest mniej niż mają niektóre zaawansowane gry, przez co nawet nie będziemy w stanie zrobić użytku z mocnego procesora, ponieważ ich nie ściągniemy. Warto dodać, że po usunięciu aplikacji jak Facebook, AVG i innych zostaje nam całe 1,73 GB pamięci.

Sytuacja jest o tyle śmieszna, że powstał oczywiście model Xperii M4 Aqua z 16 GB pamięcią wbudowaną, ale w Europie sprzedawany jest wariant o 8 GB pojemności. Chwaliłem ten model przy każdej możliwej okazji, ponieważ uważam, że na to zasługuje, ale teraz zmieniam zdaniem. To nadal świetne urządzenie, ale przez taką pojemność wypadł z moich kręgów zainteresowania, co oczywiście oznacza, że nikomu innemu również go nie mogę polecić.

Rozumiem, że wprowadzenie na nasz rynek wersji z 16 GB przyczyniłoby się do większej ceny końcowej produkty, przez co mógłby on nie być tak atrakcyjny finansowo. Pewnie wiele osób powiedziałoby za 100-200 złotych więcej, że się nie opłaca i może mieliby rację, ale taka zagrywka jest poniżej pasa. Doskonale zdaję sobie sprawę, że 8 GB pamięci wbudowanej nie oznacza, że tyle będę mógł używać, ale liczyłbym chociaż na te 3-3,5 GB (Sony podaje, że 3 GB jest do użytku). A wszystko poniżej tej wartości nie ma dla mnie sensu w telefonie za ponad 1000 złotych.


Źródło: xperiablog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post