SzklanySamuraj.pl

Najbardziej zaawansowanym rodzajem usług serwerowych są serwery dedykowane. To rozwiązania przeznaczone dla tych, którzy potrzebują wszystkich zasobów maszyny. Jak wybrać serwer dedykowany? Jakie parametry powinien posiadać i czy należy zwracać uwagę na kwestie podobne jak w przypadku serwera współdzielonego?

Serwer dedykowany – na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedniego „dedyka”, nie można kierować się tymi samymi kryteriami co w  przypadku szukania serwera współdzielonego, gdyż te usługi w niewielkim stopniu są do siebie podobne. W ramach serwera dedykowanego otrzymujesz dostęp do wszystkich zasobów maszyny – samodzielnie nimi zarządzasz, nie jesteś uzależniony od innych, tak jak w przypadku serwera współdzielonego. Na pewno niezależnie od tego, jakiej oferty szukasz, parametry i zasoby serwera muszą odpowiadać twoim oczekiwaniom, tj. usługom, które chcesz oferować, korzystając z serwera dedykowanego. Nie każda maszyna zapewnia te same możliwości. Na pewno nie można powiedzieć, że serwery dedykowane muszą mieć konkretne parametry – nie ma sensu wybór najbardziej zaawansowanego rozwiązania z oferty firmy hostingowej w sytuacji, kiedy i tak nie wykorzystasz jej zasobów, a wystarczy ci serwer dedykowany, który kosztuje kilkakrotnie mniej. Decydując się na usługę, zwróć uwagę na:

  • Procesor.
  • Ilość pamięci RAM i jej rodzaj – np. DDR4 lub DDR3, ta pierwsza jest niemal dwukrotnie szybsza.
  • Rodzaj dysku i jego pojemność – najlepiej, żeby był to dysk SSD, a ilość powierzchni dyskowej to już kwestia indywidualnych potrzeb.

Ważne jest również korzystanie z takich ofert wyłącznie w sprawdzonych firmach, nawet jeśli wiąże się to z wyższym kosztem. W przypadku serwera największe znaczenie ma niezawodność działania maszyny i tym samym jak najlepsza dostępność prowadzonej przez klienta usługi. Dużym plusem tego rozwiązania w stosunku do serwera współdzielonego jest możliwość instalacji takich aplikacji, jakich potrzebujesz – sam możesz je wybrać. To samo dotyczy wyboru systemu operacyjnego – również o tym decydujesz. Z drugiej strony serwer dedykowany wymaga pewnej wiedzy z zakresu zarządzania takimi usługami. Nie jest to na pewno rozwiązanie dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z hostingiem, chociaż i dla takich klientów istnieje odpowiednie rozwiązanie. Mowa o Managed Hostingu, czyli ofercie home.pl, w ramach której otrzymujesz gwarantowane zasoby, dzięki czemu twoje usługi nie będą działać wolniej ze względu na niespodziewane zainteresowanie nimi. Managed Hosting zapewnia ci takie parametry jak serwer dedykowany czy VPS, ale możesz nimi zarządzać tak samo łatwo jak hostingiem współdzielonym. To rozwiązanie przede wszystkim dla tych, dla których zasoby serwera współdzielonego nie są już wystarczające.

Obsługę serwera dedykowanego można sobie ułatwić. Wystarczy postawić na Plesk Panel, czyli system zarządzania, który jest najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu na  świecie. Narzędzie to pozwoli ci wygodnie i bezpiecznie dbać o aktualizacje oprogramowania, zakładać konta pocztowe, bazy danych, serwery VPS czy aplikacje, takie jak choćby popularny WordPress. To rozwiązanie wykorzystywane nie tylko przez początkujących, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z serwerem dedykowanym, ale również przez administratorów czy web developerów.

Pamiętaj o kopiach zapasowych!

Bez względu na to, jakiego rodzaju usługi posiadasz i gdzie zapisujesz dane, pamiętaj o backupie. W przypadku serwera dedykowanego tworzenie kopii zapasowych jest zadaniem użytkownika. Warto wykorzystać do tego oprogramowanie, które pozwoli zautomatyzować cały proces. Przykładem takiego rozwiązania jest Acronis Backup. Tworzenie przy pomocy tego narzędzia kopii zapasowej serwera dedykowanego to tylko jedno z jego zastosowań. Inne to tworzenie backupu systemu Windows czy Android.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Admin i autor bloga SzklanySamuraj.pl, piszę głównie o smartfonach, technologii, operatorach, subskrypcjach i usługach związanych z branżą telefonii i hi-tec.

View Comments

Next Post