SzklanySamuraj.pl

Jak wiecie korzystam teraz z Xperii i Lumii, więc znam zarówno Androida jak i Windows Phone’a. Gdybym jednak musiał wybrać tylko jeden system, to już wiem, któy bym wybrał.

Jakiś czas temu pisałem Wam, że na co dzień korzystam z dwóch smartfonów. Moim Androidowym wyborem jest oczywiście Xperia, a konkretniej to M2, którą mam zamiar zmienić w tym roku. Drugim z telefonów jest Lumia 640, czyli smartfon pracujący od kontrolą Windows Phone. Taki duet ma dla mnie sens, ponieważ dzięki temu mam szerszy pogląd na rynek oraz widzę jakie plusy i minusy mają konkretne systemy w codziennym użytkowaniu. No i jestem blogerem technologicznym, co oznacza, że mając dwa smartfony z różnymi systemami mogę pisać na więcej tematów. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie.

Pewnie znacie zabawę, w której trzeba wybrać jedną z dwóch rzeczy (przeważnie nieprzyjemną). Dzisiaj ja postanowiłem w nią zagrać i zadałem sobie pytanie: Gdybyś musiał korzystać tylko z jednego mobilnego systemu operacyjnego to jaki byś wybrał?

Wspomniałem o tej grze, ponieważ wybór nie jest dla mnie łatwy. Obecnie korzystam z dwóch smartfonów i moją główną kartę przekładam między nimi. Czasem mam ochotę na Androida i wtedy to Xperia jest moją towarzyszką, a czasem stawiam na Lumię. Śmieje się trochę, że dobieram sobie telefon pod kolor koszulki jaką aktualnie chcę założyć. Ma to w sobie trochę prawdy, ponieważ każdy z tych systemów jest nieco inny i lepiej sprawdza się w innych warunkach.

Windows Phone wybieram, gdy stabilność jest najistotniejsza. Poza tym Lumia dużo lepiej sprawdza się jeśli chcę posłuchać muzyki (w Spotify na Androidzie nie mogę zgrać utworów na kartę) czy potrzebuję lepszego aparatu. W tych kwestiach to właśnie smartfon Microsoftu sprawdza się o niebo lepiej i bezsprzecznie niszczy Xperię.

Za to stawiam na Androida zawsze, gdy potrzebuję czegoś bardziej zaawansowanego. Jeśli wiem, że będę chciał wrzucić coś na Snapchata (nie korzystam z nieoficjalnych aplikacji), sprawdzić czy mój chiński jeszcze nie zardzewiał (słownik Pleco) czy po prostu zobaczyć co tam słychać na Fanpage (jest nieoficjalna aplikacja, ale dużo słabsza) to eM 2 jest dużo lepszą decyzją. Poza tym nawet te aplikacje, które są na obydwóch systemach (Facebook, Instagram) działają lepiej na Xperii. Już nie raz – mimo pełnego zasięgu – czekałem na synchronizację Messengera, który nie wyświetlał nowych wiadomości, a powiadomienia cały czas przychodziły.

Plusów i minusów jest więcej, ale dzisiaj nie jest dzień, w którym chcę rozłożyć na czynniki pierwsze obydwa systemy. Teraz chciałbym po prostu powiedzieć Wam, że mój następny telefon będzie pracować pod kontrolą…

Androida

Powód takiej decyzji jest bardzo prosty. Stabilność, szybkość działania czy lepszy aparat mogę osiągnąć kupując droższego smartfona z Androidem. Niestety kwestii braku aplikacji czy ich niedoróbek na WP na razie nie jestem w stanie ominąć, niezależnie od wydanej sumy. Oczywiście zdaję sobie spraw, że to wszystko może się zmienić w nadchodzących tygodniach wraz z premierą mobilnego Windowsa 10 (oraz łatwym przenoszeniu aplikacji z Androida na WP dla deweloperów), ale na razie system Microsoftu jest dla zbyt ograniczony. Zdaję sobie sprawę, że dla osób tego nie odczuje, ale dla mnie aplikacje jest Pleco czy Menadżer Stron są konieczne do pracy.

Dlatego gdybym miał wybrać tylko jednego smartfona, to bez wątpienia postawiłbym na coś z Androidem. Tylko już nie z niskiej półki.


Zdjęcie: TechStage

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • Zdrajca! Na krzyż z nim! 😀
  A nie, to nie strona dla fanbojów Apple, sorry.
  Twoja decyzja, ja nadal wierzę w Windowsa i bardzo sobie cenie ten system


  • Ja zaczekam jeszcze na premierę 10, ale na razie wygląda to tak, że mogę być kilkukrotnie bardziej efektywny na Andku 😉


   • Wiem, ja też doceniam Androida, właściwie może bardziej lubię go niż WP tak właściwie już teraz…


    • Zdrada? 😛

     A tak serio to WP w całej swoje świetności ma kilka cech, które na razie skreślają go w moich oczach, ponieważ nie mógłbym na nim pracować tak wydajnie jakbym chciał.


     • Czy zdrada, raczej zbytnia wygoda. To jest system który jest nudny, bo nie ma żadnych awarii, jest niezawodny. Aplikacje mam wszystkie które potrzebuję (bbc radio, slack, qpony, whatsapp, gmail, hotmail,internet explorer, one note, diki, bzwbk mobile, skaner QR, here maps i wiele innych, jak np. gg, ktore jest obowiązkowe u mnie).

      BTW. NIe śpisz? 😀 Ja z nocki wróciłem :d


     • Wróciłem z kina i dość później kolacji, a teraz siadam do pracy dopiero 😉 Teksty na rano się same nie napiszą, a myślę czy poświęcić jeszcze z godzinkę Wiedźminowi 😛


Next Post