SzklanySamuraj.pl

Czytaliście ostatnio o Xperii Z4? Chcielibyście zobaczyć ją w Polsce? No to mogę Wam śmiało powiedzieć, że jej nie będzie, ale w zamian mamy dostać coś innego.

Sony Xperia Z4 to dla mnie bardzo dziwny twór, który nie powinien powstać. Zmian w stosunku do Xperii Z3 jest na tyle mało, że traktuję tego smartfona jak nieco ulepszoną wersję poprzedniej generacji. Jeśli w takiej samej specyfikacji pojawiłaby się Z4 na całym świecie to śmiało mogę powiedzieć jedno, Sony nie ma pomysłów na górną półkę. Japończycy pokazują się z dobrej strony jeśli chodzi o średniaki jak M4 Aqua czy C4, ale topowe modele to duża zagadka. Nieco światła na całą sprawę rzucił polski oddział Sony Mobile:

z4 pl

Niestety nie dali pociągnąć się dalej za język, ale możliwości są aktualnie dwie:

Pierwszą z nich jest to, że Xperia Z4 pojawi się u nas w niezmienionej specyfikacji, ale jako Xperia Z3+. Wcześniej pojawiały się również przecieki o tym, że taki odświeżony model może nazywać się Xperia Z3 Neo, co jest bardzo prawdopodobnym rozwiązaniem. Tworzenie nowych urządzeń generuje bardzo duże koszty, a skoro już stworzyli tego smartfona to możliwe, że będą chcieli go pchnąć na cały świat, tylko pod inną nazwą. Jest to bardzo logiczne, ponieważ rynek japoński jest specyficzny i pokazanie takiej Z4 może tam przejść. U nas Sony dostałoby ostro po tyłku wizerunkowo, ale zmiana nazwy rozwiąże ten problem.

Xperia-Z4-SOV31_14

Ja jak dobrze wiecie jestem fanem produktów Sony, ale jednocześnie staram się być wobec nich bardzo krytyczny. Jeśli ich produkty na to zasługują to nie kryję się z moich zachwytem, ale każda zła lub nierozsądna decyzja będzie na pewno przeze mnie wypomniana. Takie tam zdrowe podejście do lubianej marki. I dlatego muszę powiedzieć, że poprzednie rozwiązanie byłoby dla mnie bardzo niesatysfakcjonujące i ja chcę czegoś innego.

Ja chciałbym zobaczyć Xperię P2, która według przecieków zapowiada się znakomicie lub zdecydowanie odmienioną Xperię Z5. Nie chodzi mi o to, żeby Sony było na siłę rewolucyjne i zmieniało coś, tylko żeby zmienić. Niestety wyniki finansowe pokazują, że nie jest najlepiej i obecna strategia się nie sprawdza. Rozumiem, że Sony chce sprzedawać mniej i zyskowniej, ale odświeżanie co kilka miesięcy tego samego telefonu w końcu sprawi, że ludzie przestaną kupować nowe produkty japońskiej firmy z wyższej półki. To po prostu nie będzie miało sensu.

Xperia Z3 działa znakomicie i nie widzę żadnego powodu dlaczego potrzebowałbym Snapdragona 810. Jeśli miałbym brać teraz topowego smartfona to Zet3 (lub Z3 Compact – sam nie wiem) w zupełności by mi wystarczyły. Inaczej sprawa wyglądałaby gdyby pojawiła się Xperia P2 lub Z4 Music (trochę mały ekran, ale gdyby ta wersja miała 4,5-5,0 cali to miałbym ciężki orzech do zgryzienia).

Nie wiem na razie co zobaczymy na naszym rynku, choć najprawdopodobniej będzie to Z3+. Taka wersja ma rację bytu, jeśli rzeczywiście Sony coś zmieni za kilka miesięcy. Inaczej Japończycy będą z kwartału na kwartał tracić na znaczeniu i w końcu zostaną ciekawostką na rynku, a nie liczącym się producentem. A tego byśmy nie chcieli, prawda?

Xperia-Z4-SOV31_6


Źródło: xperiablog.net

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post