SzklanySamuraj.pl

Ostatnio z Sony jest jak z myśliwym, który nie może nic upolować, ale zawsze w domu czeka na niego kochająca rodzina. Nowe dane pokazują, że rodzina właśnie wyjechała. 

Sony na globalnym rynku smartfonów radzi sobie słabo, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Sytuacja nie jest łatwa, ale zawsze była Japonia, czyli rodzimy rynek producenta Xperii. Tam niezależnie co się działo te smartfony były mocne, a Sony było potentatem. Akcjonariusze mogli spojrzeć na wyniki w Kraju Kwitnącej Wiśni i chociaż trochę ukoić swoje skołatane nerwy. Niestety sytuacja się zmieniła i teraz lista najpopularniejszych sprzedawanych w Japonii smartfonów wygląda tak:

sony japonia

Sony nadal jest mocne, ale jeśli chodzi o urządzenia z Androidem, ale Japończycy pokochali iPhone’y 6. Teraz to one w różnych wariantach rządzą i dzielą na tamtejszym rynku. Co prawda zaraz po premierze wyglądało to lepiej dla japońskiej, ale po tygodniu to Apple zdominowało zestawienie. Jest to dziwne, ponieważ w Japonii nowe produkty Sony potrafiły się utrzymywać tygodniami na pierwszych miejscach jeśli chodzi o wyniki sprzedaży. Pewnie zastanawiacie się czemu tak to wygląda, ja znam co najmniej 3 powody:

 – Sony się ceni – Nie ma co ukrywać, Japończcy się cenią. Ich produkty nie należą do najtańszych szczególnie jeśli chodzi o wyższą półkę urządzeń. Widać bardziej opłaca się ludziom kupić iPhone niż Xperię.

 – Gorąca atmosfera – Snapdragon 810 i wszystko jasne. Pierwsze modele Xperii Z4, które trafiły na rynek były bardzo gorące za sprawą tego procesora i chociaż w międzynarodowej wersji jest już z tym lepiej to niesmak pozostał.No i nie wiadomo czy wersja japońska już nie ma problemu z temperaturą.

 – Nawet iPhone musiał się zmienić – Apple przez długi czas jechało (i nadal jedzie) na przywiązaniu do marki i emocjach. W Japonii działało to tak samo w stosunku do Xperii. Różnica jest taka, że amerykańska firma zdawała sobie sprawę, że na samych emocjach nie mogą jechać w nieskończoność i jeśli nie przystosują się do rynku to prędzej czy później one wygasną. Dlatego powstały większe iPhone’y z serii 6, a Sony pokazało niemal identyczną Xperia Z4.

Dlatego właśnie Xperia Z4 oraz Z3 Compact mimo nadal dość dobrej pozycji nie mają szans w starciu ze smartfonami Apple. Z ciężkim sercem to mówię, ale aktualnie to nie ich liga. Mam nadzieję, że stracenie koszulki lidera w Japonii wstrząśnie Sony. Może w końcu Japończycy zrozumieją, że ich wyjątkowość sprzed lat gdzieś zniknęła i teraz muszą wziąć się ostro do pracy jeśli chcą liczyć na rynku.


Źródło: itmedia.co.jp via xperiablog.net / Zdjęcie: Moyan Brenn

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post