SzklanySamuraj.pl

MediaTek to tajwańska firma, która jest jednym z najważniejszych graczy na rynku mobilnych procesorów. Niestety nastają dla niej złe czasy, ponieważ porzuca mocne układy, a może to początek sukcesu?

Na rynku procesorów mobilnych, liczy się kilku graczy, jak Qualcomm, Huawei, Samsung czy MediaTek. Każda tych firm produkuje zarówno bardzo mocne, jak i nieco słabsze układy, ale już niedługo może to się zmienić. Tajwańczycy chcą wycofać się z tworzenia procesorów przeznaczonych dla flagowych smartfonów, a powodem takiego ruchu ma być słabe zainteresowanie modelem X30. Jedynie Meizu w serii Pro 7 zdecydował się z nich skorzystać, a tak to rynek wybrał konstrukcje Amerykanów.

Właśnie dlatego MediaTek ma zamiar podobno porzucić tworzenie mocnych układów, a zamiast tego skupi się na średniej i niskiej półce. To jest moim zdaniem świetna decyzja. Wystarczy podpytać nieco bardziej obeznanych znajomych, żeby wiedzieć że to tylko może im wyjść na dobre:

 – XXX to bardzo fajny telefon!

– Racja, szkoda tylko, że ma Mediateka.

Przeciętny użytkownik nie wie jaki ma procesor w telefonie, ale może za to wiedzieć, że te z MediaTekiem są słabe i lepiej brać jakiegoś Snapdragona (przynajmniej jeśli chodzi o flagowce i mocne średniaki, ponieważ reszty kompletnie nie obchodzi co jest w środku). Sam regularnie spotykam się z tym, że na pytanie o jakikolwiek smartfon z takim układem, ludzie traktują to jako jego główną wadę i zaraz dodają, że ma mało mocy, grzeje się lub jeszcze coś innego.

Wiecie co? Mają rację, ale…

Tylko trochę, ponieważ cała ich wiedza wynika z posiadania w przeszłości bardzo słabego smartfona, który nie miał prawa działać dobrze. Duża część osób nawet nie miała takiego telefonu, a jedynie gdzieś słyszała/przeczytała, że te procesory to samo dno i teraz wszystkie oceniają tak samo. Kiedyś rzeczywiście nie było z nimi zbyt dobrze, ale…

Teraz już jest lepiej z MediaTekami!

Sam rok temu kupiłem Xperię M5. Zdawałem sobie sprawę z jej minusów, ale procesor nie był jednym z nich. Układ w moim telefonie zdecydowanie wystarczał mi do codziennego użytkowania (wydajnego!) i nie mogłem się na niego specjalne skarżyć. W innych urządzeniach ze średniej lub wyższej półki również ciężko jest narzekać na moc.

Mimo tego, dobrze że tajwański producent porzuca flagowce

Ludzie mu nie ufają, a więc zdobywanie ich sympatii będzie bardzo kosztowne i lepiej jest robić to na procesorach, które ktoś będzie chciał kupić. Nieco szkoda, że X30 okazał się klapą, ale MediaTek nie ma za sobą takiego zaplecza jak Huawei czy Samsung. Ta dwójka azjatyckich gigantów może produkować układy, ponieważ świetnie sobie radzą z ich wykorzystaniem w swoich telefonach. Tajwańczycy nie mają takiego komfortu, więc są zdani na łaskę innych, a w biznesie nie jest to najlepsze rozwiązanie.


Źródło: DigiTimes via Tabletowo.pl

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post